Siyasette rüzgar her zaman farklı yönlerden esebilir. Bugün ‘kol kola” olanlar yarın ters düşebilir ya da tam tersi…

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in yeniden seçildiği il kongresi 9 Şubat 2020’de yapıldı. O zamanki konjonktür bugünkünden çok farklıydı. Bir tarafta Yücel’in il başkanlığına sıcak bakmayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve yakın ekibi; karşı tarafta ise Yücel’in devam etmesini isteyen CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin ve birçok isim…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kesinlikle bir yarış istemiyordu. Hatta Yücel’le yola devam edilmesi yönünde kesin bir tavrı vardı ki öyle de oldu.

Kongrenin yapıldığı salona Yücel, Soyer ve Özkan “kol kola” girdi. O anı yaşayan biri olarak buna çok şaşırmıştım ama o fotoğraf tamamen bir görüntüden ibaretti.

Listesini bile Soyer’le paylaşmak istemeyen bir Yücel vardı…

Bu arada şunu hatırlatmadan geçmeyelim. 2019’daki ilçe belediye başkan adaylarını belirleme sürecinde Özkan ve Yücel genel merkez koridorlarında birbirlerine kötü kötü bakarken gelinen noktada birlikte hareket eder olmuştu.

Kongreden sonra Yücel ve Soyer’in yıldızı hiç barışmadı. Ta ki geçtiğimiz aylara kadar…

Her iki isim birbirini daha iyi anladı ve yakınlaştı. Hatta bu yakınlaşma her iki ismin yakın ekibinde rahatsızlık yarattı!

Kongreden bugüne geçen zaman diliminde Özkan’la Yücel’in arasına kara kedi girdi. Hatta Özkan bizim meslek tabirinde “off the record” konuşmalarda Yücel’e sert eleştiriler getirir oldu.

Dengeler artık farklı kuruluyordu.

Kentin ve CHP’nin önemli dinamiklerinden Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve Narlıdere Belediye Başkanı Engin de Yücel-Soyer’in iyi ilişkisini destekleyen isimlerin başında geliyordu.

Engin, Batur, Yücel ve Soyer’in daha da yakınlaşmasını sağlayan beklenmedik bir hamle Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’den geldi. Gümrükçü’nün “İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekilliğine adayım” demesi aslında her şeyi alt üst etti.

Yukarıda bahsettiğim isimlerin iyi ilişkisi bir sınava girmişti. Batur, Engin ve Yücel Gümrükçü’nün ilk açıklamasından sonra Soyer’e yanındayız mesajını net bir şekilde verdi.

Bu isimlere birçok belediye başkanı da katıldı.

İlginç bir şekilde Aziz Kocaoğlu döneminde başlayan “Özkan” karşıtlığı bir kez daha kendisini gösterdi. Özkan’ın direkt /dolaylı İzmir’de etkin olmasını istemeyenler bir kez daha bir araya geldi.

Bu analizi daha da derinleştirmek elbette mümkün.

Ve son fotoğraf…

Soyer, Yücel ve Batur geçtiğimiz hafta “kol kola” girerek dosta/düşmana önemli bir mesaj vermiş oldu.

Peki ne anlatıyordu bu bilerek/isteyerek verilen kol kola fotoğraf?

Bana göre; bundan sonra biz biriz, beraberiz ve birlikte hareket ediyoruz! Örgütte önemli bir kesim de bu şekilde okudu o fotoğrafı.

Başta da ifade ettiğim gibi; siyasette rüzgar farklı yönlerden esebiliyor. Bir araya gelmez denenler bir araya gelip siyaset yapabiliyor.

Şuan İzmir CHP’de farklı bir hava var!

Ancak ilerleyen günler, özellikle seçim öncesi her şey olabilir şimdiden söyleyelim.  

NOT 1: AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ve İl Başkan Yardımcısı İsmail Çiftçioğlu Başkan Soyer’i makamında ziyaret etti. Ziyarette benim gibi birçok kişinin gözü CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın’ı aradı. Ama yoktular. Acaba neden?

NOT 2: Yücel A takımında değişikliğe gitti. Mevcut görevlerinden alınıp başka sorumluluklar verilen isimlerin hemen hemen tamamının morali oldukça bozukmuş. Öğrendiğim kadarıyla Yücel “performans” değerlendirmesi sonucu böyle bir karar almış.  Tabi herkes için geçerli değil!

NOT 3: Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Şengel’in İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmak istediği, o koltuğa kendisine yakıştırdığı kulaktan kulağa yayıldı, herkesin dilinde olan ‘kulis’ bilgisi oldu. Sengel, tabi ki bu koltuğu isteyebilir. Ancak bana kalırsa erken bir dile getirme olmuş. Büyük ihtimal kendisi söylemese de yakın siyaset yaptığı isimler bunu ifade etmiştir diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz hafta Gündeme Bakış Tv’nin yayın konuğu olan ve bir gün öncesi Selçuk’ta temaslarda olan AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya bile, “Selçuk Belediye Başkanı Büyükşehir’i istiyormuş” dedi. Şengel’e en yakın zamanda bu konuyu konuşacağım. Bakalım başkan ne diyecek...