İzmir’de TOBB’a bağlı odaların seçimleri Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanlık Divanı’nın da geçen hafta belirlenmesi ile noktalandı. TOBB’a bağlı seçimleri 22 yıldır izleyen bir gazeteci olarak farklı bir seçim dönemi ne şahit oldum. Ülkenin içinde bulunduğu konjonktür gereği iş insanlarının bu görevlerde olmayı pek tercih etmemesi nedeniyle girilen tek listeli seçimler sonucun baştan bilinmesi nedeniyle pek heyecan yaratmadı. Katılım oranları oldukça düşük bir seçim oldu. Sadece EBSO seçimlerinde Ender Yorgancılar’a rakip olan ve seçim sabahı adaylıktan ‘baskıları ve yedi düvele karşı savaştıklarını’ iddia ederek çekilen Mustafa Karabağlı’nın ekibi ile EBSO Meslek Komite seçimlerinde heyecan yaşandı. Ama Yorgancılar zaten komite seçimleri sonrası başkanlığını garanti etmişti.

Hisarcıklıoğlu, Yorgancılar’a açık çek verdi

Oda seçimlerinin kaderini tayin eden ise TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Haziran ayı sonunda yapılan EBSO Meclis toplantısına katılarak, İzmir’deki oda ve borsaların son dönemde çok uyumlu çalıştığını belirtmesi ve bu uyumun devam etmesi gerektiği yönündeki sözleri oldu. Aynı toplantıda Hisarcıklıoğlu, Ender Yorgancılar’ın TOBB bünyesinde yaptığı önemli projeleri anlatarak ‘Yorgancılar Başkanınızın kıymetini bilin’ mesajı EBSO’da Yorgancılar’ın yarışa birkaç puan önde başlamasını sağladı. Yorgancılar, bugüne kadar hayata geçirdiği projeleri de iyi anlatarak, stratejisini iyi kurup, ekip çalışması ile seçime tek aday girip yeniden başkanlık koltuğuna oturmayı başardı.

Yorgancılar bu yarışta en büyük koz olarak tecrübesini kullandı. Siyasetçiler gibi uzun yıllardır koltukta oturması ile ilgili eleştirileri de seçim süreci boyunca tecrübeye vurgu yaparak, ‘Üyeler değişimi değil, tecrübeyi seçti. ‘Ben seçim sonrası nereden başlayacağımı biliyorum’ sözleri ile ustalıkla yanıt vermesini bildi.

Karabağlı kemikleşmiş yapıyı aşamadı

Mustafa Karabağlı ise adaylığını açıkladığı ilk günden bu yana ekibi ile birlikte hiç yılmadan çalıştı. Meslek Komite seçimlerinde de varlık göstermek için çok emek harcandı. Ancak EBSO’da yeni oluşu, EBSO’nun kemikleşmiş yapısını aşamaması nedeniyle başarı sağlayamadı. Bugüne kadar EBSO Başkanlarına baktığımızda hepsi bir önceki dönemin yönetim kurullarında belirli tecrübeler edindikten sonra aday olan İsimler olduğunu görürüz. Salih Esen, Tamer Taşkın, Ender Yorgancılar. Bu isimlerin hepsinin yönetim kurullarında belirli görevlerden sonra, EBSO’da rüştlerini ispat ederek, üyelerin güvenlerini kazanarak o koltuğa oturduklarını gördük. Karabağlı’nın medeni cesaretini alkışlamakla birlikte seçimlerde kazanmanın çok farklı dinamikleri hesaba katmakla mümkün olduğu bir kez daha görülmüş oldu.

Birlik mesajı alkış aldı

Karabağlı’nın seçimlerden sonra yapılan ilk meclis toplantısında ‘Yedi düvele karşı savaştık, üyeler baskı altına alındı’ iddiaları da toplantıya damga vurdu. Yorgancılar ise yaptığı konuşmada, bu iddiaların EBSO’ya yakışmadığını belirterek “Yaşananlara sünger çekiyorum” diyerek yeni döneme başladığını ilan etti. Yorgancılar’ın Karabağlı’nın projelerinin de hayata geçmesi için çalışacakları mesajını vermesi Meclis üyelerinin alkışı ile karşılık bulurken, güzel hareketler arasında da yerini aldı.

Meclis Başkanlığı yarışı heyecan yarattı

EBSO’da bir heyecan da Meclis Başkanlığı seçiminde yaşandı. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu ile Hakkı Attaroğlu’nun Meclis Başkanlığı adaylığını uzun süre önce açıklamasının ardından yarışa son günlerde katılan EBSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Eyüp Sevimli, yarış heyecanını daha da artırdı. Kulislerde Sevimli’nin EBSO’da sevilen ve sakin kişiliğe sahip olan bir isim olarak öne çıkmasının yarışın dengelerini değiştirebileceği konuşuldu. İbrahim Gökçüoğlu, seçim günü “3 dönem yönetim kurulu başkan yardımcılığı yaptım. Son olarak da Meclis Başkanlığı ile görevimi taçlandırmak istiyorum” diyerek EBSO Meclis üyelerinin vicdanına hitap ettiği konuşma ve yarışa önce başlamasının avantajı ile ipi göğüsledi. Gökçüoğlu 44 oy alırken, yarışa çok geç başlayan Eyüp Sevimli ise 37 oy ile başarılı bir performans gösterdi. Hakkı Attaroğlu’na ise 25 oy aldı.

Özgener işi sıkı tuttu

İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası ve Deniz Ticaret Odası seçimleri de sonuçları baştan belli olduğu için çok heyecan yaratmadı. Ancak İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener tek aday olmasına rağmen seçimlere büyük önem verdi . Komite seçimlerini de yakından takip etti. Komitelerde bir sürpriz yaşanmaması için ekibi ile birlikte yaz sıcaklarında bile mesai yaptı. 17 Meslek komitesinde iki liste yarışırken, Özgener, seçimin sonucunda da hiçbir sürpriz yaşanmadan geçersiz oylar dışında tüm Meclis Üyelerinin oylarını alarak, 4 yıl daha başkanlık koltuğuna oturmayı başardı. Özgener, bu süreçte kardeş odalara da destek olarak uyumlu çalışmanın en güzel örneklerini sergiledi.

Dirin ve Kocagil veda etti

EBSO ve İZTO’nun meslek komite seçimlerinde de zaman zaman seçim stresi gereği tartışmalar yaşansa da oldukça sakin bir seçim oldu. Yıllardır Mecliste yer alan Mustafa Dirin’in seçimi kaybetmesi sürpriz olarak değerlendirilirken, yine EBSO’nun bilinen ismi Cengiz Kocagil de Kamil Porsuk ile yarıştığı komitesinde kaybederek EBSO’ya veda etti. EBSO ve İZTO Seçimlerinde en büyük kazanımı ise İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) sağladı. Seçimde etkin olarak yer alan İZSİAD üyeleri her iki oda da etkin görevlere geldi. İki odanın Meclis Başkanı da İZSİAD üyeleri arasından seçilirken, 11 kişilik EBSO Yönetim Kurulu’nda 6 kişi İZSİAD üyesi olarak dikkat çekiyor.