Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege Bölgesi’nin 100 Büyük Sanayi  Kuruluşu anketinin sonuçlarını açıkladı. Ege Bölgesi’nin en büyük Sanayi Kuruluşu anketinde ilk üçe Star Rafineri, Tüpraş ve Petkim girdi. Yorgancılar, ekonominin geleceği ile ilgili düşüncelerini de biz gazetecilerle paylaştı. 

22 Haziran tarihinde Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun alacağı kararın ekonominin geleceği açısında belirleyici olacağına dikkat çeken Yorgancılar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de rasyonellik vurgusu yaptığı gibi ekonomi biliminin kuralları çerçevesinde kararların alınacağını belirtti. Faiz oranını bildiğini iddialı bir şekilde dile getiren Yorgancılar, “Kurlarda 14 Mayıs seçimlerinden sonra yukarı yönlü bir gidiş başladı. Artık seçim bitti. Halkımız yöneticilerini belirledi. Bundan sonra bizim iş dünyası olarak beklentimiz ekonomide güven ve istikrarın sağlanması. Bu konuda Bakanımız Mehmet Şimşek liderliğindeki ekonomi yönetiminin 22 Haziran tarihinde gereken adımı atacağına inanıyorum” diyerek düşüncelerini söyledi. 

Kapasitemiz var umutluyum”

Alınan kararları iş dünyası ve sivil toplum örgütleri olarak sahip çıkarak desteklemek gerektiğini de belirten Yorgancılar,  ancak bu sayede enflasyon ve CDS rakamlarında arzu edilen noktalara gelerek ülkenin daha iyi noktalara taşınabileceğini vurguladı. Ekonomin geleceği konusunda umutlu olduğunu anlatan Yorgancılar, bu işin zorluğunu bildiklerini ancak ülke olarak bunu yapacak kapasitelerinin olduğunun altını çizdi. 2001 krizinde bankaların ve şirketlerin battığını ancak bugün böyle bir durumun olmadığını anımsatan Yorgancılar, acil yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı: “İş dünyası olarak güven ve istikrarın sağlanması birinci önceliğimiz. AB ile ilişkiler revize edilmeli. Vize sorunları geride kalmalı. Asgari ücrete enflasyon oranında zam yapılmalı. Çalışanlar enflasyon altında ezilmemeli. Bugün Türkiye’de sanayici yatırım yapacak alan bulamıyor. Türkiye genelinde farklı sektörler için en az 10 milyon metrekare sanayi arazisi oluşturulmalı.”

Yorgancılar’ın refah formülü 

Çalışanların özlük hakları konusunda oldukça duyarlı olduğunu bildiğim EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, toplantıda geçim sıkıntısı yaşayan Aileler içinde refah formülünü açıkladı. Bugünkü şartlarda 1 kişinin çalışarak 4 kişilik bir aileye bakmasının mümkün olmadığını belirten Yorgancılar, “Avrupa’da herkes karı-koca çalışıyor. Her eve 2 maaş giriyor. Çift maaş ile alım gücünüz artarken, borçluluğunuz da azalıyor. Ben kendi işletmelerimde eşleri çalışmak isteyenleri işe aldım. Bu sayede o evlere çift maaş ve diğer destekler başladı. Çalışanlar iş yerlerine gelirken tok olmalı, işten çıktıktan sonra da huzurla evlerine gidebilmeli” diyerek refah formülünün ayrıntılarını anlattı.