İYİ Parti'de kongre heyecanı! Kırkpınar tek aday... Dervişoğlu'dan 'Büyükşehir' çıkışı!
banner196

Halime ERDOĞAN- Halil İbrahim GÜLER / GÜNDEME BAKIŞ- İYİ Parti İzmir 2’nci olağan kongresi başladı. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda Kovid-19 tedbirleri kapsamında açık havada gerçekleşen kongrede  yeterli imza toplamayan  Ebru Candaş Güleç aday olamadı.

Kongreye; İYİ Parti Grup Başkan Vekili, İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu ve Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, Tire Belediye Başkanı İYİ Partili Salih Atakan Duran ve partililer katıldı.

Kongrenin Divan Başkanı İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli oldu. Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, Karşıyaka İlçe Başkanı Müjde Harput Atak, Buca İlçe Başkanı Gamze Bilge Torun, Kınık İlçe Başkanı Olcay Oral divan üyeliği yapıyor.  

ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPTIK

İYİ Parti’nin kuruluşunda ve yükselişinde üzerlerine düşen görevi yaptıklarını kaydeden İYİ Parti İzmir İ İl Başkanı ve yeniden başkanlığa aday olan Hüsmen Kırkpınar, “Gönül isterdi ki daha büyük salonlarda daha büyük bir şölen havasında bir kongre yapalım. Yine de çok şükür ki en uzun gün en sıcak günde bile olsak, bizi dinleyenlere selam olsun. Bugün 2.5 yılını henüz doldurmuş bir siyasi hareketin Lideri Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in başlattığı hareket parlamentoda en etkin ve en dinamik iyi parti grubudur. Bunu gören herkes takdir ediyor. Bu yola çıkan Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener hanımefendi önce bizleri toplayıp, dinleyip, sonra bir yol haritası çizmiştir. Henüz partimiz yok iken genel başkanımız 44 vilayette meydanları doldurdu. Şehrimize Meral Akşener gelecek denildi o salonlar, meydanlar doldu, taştı. Sayın Genel Başkanımız, şehir şehir gezdiğinde neden engellendiğimizi ve yok sayılmak istediğimizi milletimize anlattı. Kararlı ve inançlı olan İYİ Parti kadroları genel seçimlerde ittifak yaptığı CHP, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile aynı şekilde yerel seçimlere de ittifak ile girdi. Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara’da Millet İttifakı’nın desteklediği adayların kazanması için teşkilat mensuplarımız sahada günlerce çalıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun 13 bin 700 fark seçimi kazanmasına rağmen, haksız yere seçim iptal edildi. İYİ Parti Teşkilatları olarak, 14 Haziran’dan itibaren 23 Haziran’a kadar İstanbul’daydık. Gece gündüz demeden çalıştık. O süreçte Sayın Genel Başkanımız 13 günde 39 ilçede miting yaptı ve yüzümüzün akıyla 23 Haziran’ı zaferle kutladık. Bunu niye anlatıyorum? Kurdukları düzen, uyguladıkları yöntem, baskı, bizleri yıldırmak için ellerinden geleni yaptılar, seçime girmememiz için her şeyi yaptılar. Ama biz bir duvarı yıktık. O duvarın adı korku duvarı! Seçimle de olsa gitmezler, ama gitmezler, şöyle gitmezler, böyle gitmezler. Nasıl gittiler?  Öyle bir gittiler ki, 25 yıllık hükümranlık sona erdi hem de sandıkla tıpış tıpış gittiler. İYİ Parti Teşkilatları olarak üzerimize her zaman her yere ne düşmüşse fazlasıyla yerine getirdik. Bugün burada icra ettiğimiz İzmir 2. Olağan Kongremizde hepinize selam olsun!” diye konuştu.

ULU ÖNDER ATATÜRK'ÜN YOLUNDA YÜRÜYORUZ
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda yürümeye devam edeceklerini kaydeden Kırkpınar sözlerini şöyle tamamladı: “Bu zor şartlar altında gerçekleştirdiğimiz kongremizin milletimize, devletimize, partimize hayırlara vesile olmasını cenabı haktan niyaz ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu yoldan, yolculuğumuz devam ediyor. Ve diyorum ki; Varlığım Türk varlığında armağan olsun, Ne mutlu Türk’üm diyene!”

ÇIRAY; KAPI KAPI DOLAŞIP ÇALIŞMALARIMIZI ANLATIN

Pandemi döneminde iktidarın muhalefetin önerilerini dikkate almadığını kaydeden İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, partililerden İYİ Parti’nin çalışmalarını kapı kapı dolaşıp anlatmalarını istedi. Çıray, “Türkiye artık kalkınmakta olan ülkeler sınıfından fakirleşmekte olan ülkeler sınıfına düşmüştür. AK Parti 18 yıllık ekonomi politikaları sonucunda elini milletin cebine atmıştır. Bir daha seçim kazanma ihtimalleri yoktur. Büyük eserler yapamadılar. Bir Keban Barajı, bir Atatürk Barajı yapamadılar. Bir PETKİM Yapamadılar. Bunlar ülkeyi yönetemiyorlar. Biz size anlatıyoruz. İYİ Parti olarak bunları kapı kapı sizin anlatmanızı rica ediyoruz. Kovid süreci İYİ Parti’nin, siyaset tarihinde yapıcı olduğunu ortaya koymuş en büyük delil olacaktır. TBMM’ye bir önerge verdik; Kovid nedir, araştırılsın dedik. Onlar ne yaptı? Bu araştırma önerimize hayır dediler. Kovid bir milli güvenlik sorundur. Aldığımız tedbirler yetmez. Ve nasıl bir karantina uygulanması konusunda önerilerde bulunduk. Gelin, 14-21 gün Türkiye’yi karantinaya alın dedik. Verdikleri rakamların hiçbiri doğru değil. Hayatını kaybeden Kovid’lilerin tanısına başka teşhis koyarak Türkiye’nin Kovid’den vefat edenlerinin sayısını düşük gösterdiler. Birkaç gün önce elime bazı bilgi ve belgeler geldi. Bununla ilgili bir soru önergesi hazırlıyorum. Eski bir bürokrat olarak Türkiye’deki bürokratları uyarıyorum. Particilik yapanlarınızdan hesap soracağız. Kanunları uygulamadığınızda hesap soracağız. Bugünün yarını var. Keser döner, sap döner. Gün gelir hesap döner” dedi.

DERVİŞOĞLU’NDAN ESKİ İL BAŞKANLARINA TEŞEKKÜR
TBMM İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, ilçe teşkilatlarının önemine vurgu yaparak, teşkilatta il başkanlığı yapan isimlere teşekkür etti. Dervişoğlu, “Kongreler parti teşkilatlarının yeni nesillerle kucaklaşmasını sağlayacak şekilde yeniden yapılanmalarının gerçekleştirdikleri zamanlardır. İlçe teşkilatları kongrelerini yapar, delegelerini seçer daha sonra il kongresi aşamasına geçilir. Bu kongrelerin hazırlanması aşamasında üstün gayret içinde olduklarını biliyoruz. Kongreler tamamlandı, Sayın İl Başkanımızın planlamasına göre 29 Mart’ta yapılacaktı ancak pandemi süreci araya girdi. Bu yüzden yılın en uzun tarihide gerçekleştirme kararı aldık İlçelere oksijeni akciğerler taşır. Burada il kongresini icra ederken aslında İzmir’deki faaliyetlerimizi ve yapıyı koordineli bir şekilde takip ediyoruz. Yani akciğerler her zaman olduğu gibi ilçe teşkilatlarıdır. Biz kongremizi tamamladık bundan sonra top il teşkilatında diyemezler. Sıradan bir mesaj veriyorum tarihi sorumluluğunuzu hatırlatmak istiyorum. İzmir’in her mahallesinde, her sokağında her hanesinde girilmedik yer bırakmama görevini size hatırlatıyorum. Yöneticilerimiz için de, yeni görevlere talip olurlar ama seçilemeyebilirler, bu gönül kırgınlığına sebep olmamalı. Siyaset vefa yeridir. Emeği olan herkese başta il Başkanımız Hüsmen Kırkpınar’a, daha önceki İl Başkanlarımız Yıldırım Ulupınar ve Koray Ükünç beylere teşekkür ediyoruz. Bizde vefasızlık olmaz. Her emek göz önünde bulundurulur” dedi.

“GERÇEKLEŞİR TOKAT GİBİ YÜZLERİNE VURACAĞIZ”

Dervişoğlu şöyle devam etti: “Eksikliklerimiz olabilir. Eksiğimiz olduğu yerde uyarılara ve yapıcı eleştirilere açığız. İYİ Parti siyaset içinde diğer siyasi partilere örnek olacak şekilde demokrasiyi içselleştirmiş bir yapıdır. Yetkili kurumları çalışmaktadır. Başkanlık divanı toplantıları, genel idare kurulu toplantıları yapılmaktadır. Her şey ince elenip sık dokunmaktadır. AK Parti özellikle İYİ Parti siyaset sahnesine çıktığı ve Meclis’te temsil edilmeye başladığı günden itibaren gündem oluşturamamaktadır. Çünkü sınırı ne kadar çizerse çizsin o sınırı uzaklaştıracak bir İYİ Parti ile karşı karşıyadır. Bizi istedikleri gibi konuşturup susturamazlar. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtiğimiz günden itibaren ekonomimiz yoluna girecek dünyada en önemli 10 ekonomiden biri olacağımızı söylenmişti. Bunun emarelerini gören var mı? Şimdi sınırlarımızda olup bitenlerin ne olduğunu biz biliyoruz, kendi aramızda tartışıyoruz. İş başına geldikleri gün komşularla sıfır sorun dediler, sorunumuz olmayan komşumuz var mı? Hanesinde işsiz olmayan biri var mı? Adalet sisteminden muzdarip olmayanınız var mı? Hani kalkınacaktık? Kalkınma Politikaları ve Ekonomi Politikaları Başkanlarımızın açıkladığı veriler var, ülkemiz her alanda bir durgunluğa doğru sürükleniyor. İktidar ortağı ile birlikte gemilerinin karaya oturduğunu idrak etmiştir. Kurtuluşun bir yöntemi kalmıştır o da seçim yasasını değiştirmeyi gündeme getirmiştir. Daha önce benzerleri yapılmıştı. Türkiye’de daraltılmış bölgede seçim yapılmıştı amma o dönemin iktidarını bu kurtaramadı. Demek ki kendi varlığınızı sürdürmek üzere milletin size verdiği silahı kullanıyorsanız o silah sizi vurur. Hangi değişikliği getirmeye çalışırlarsa çalışsın. Biz bu gerçekleri onların suratına tokat gibi vurmaya devam edeceğiz.”

DERVİŞOĞLU’NDAN ATAMA ÇIKIŞI

“Gittiğimiz her yerde arkadaşlarımızın yerine getirilmemiş bir takım işler olduğu gerçeğine rastladık” diyerek sözlerini sürdüren Dervişoğlu, “Biz gerek yerel seçimlere gerekse mahalli idare seçimlerine CCHP ile Millet İttifakı olarak girmiştik. CHP’nin İzmir’de “Türkiye genelinde evet, İYİ Parti ile birliktelik CHP’ye seçimde iyi bir başarı sağlamış olabilir ama İzmir’de İYİ Parti’nin desteğine hiç ihtiyaç yoktur” diye düşünebilir. Bunu asla yadırgamam. Sizde şundan emin olun, hiçbir belediyenin kapısına şahsım için, sosyal çevrem için şunun işini halledin diye de gitmem. İYİ Parti’nin CHP’li özellikle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan beklediği sadece iş, aş değildir. CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan İYİ Parti’nin beklediği İzmir’in doğru yönetilmesidir. İzmir’in doğru insanlarla yönetilmesidir. Siz İYİ Parti ile birlikte sadece CHP’nin de sağlam damarını rahatsız edecek çalışmalara imza atarsanız toplumsal kaygıyı artırmaktan geri durmayacağınızı göstermeyi sürdürürseniz, ben buradan söylüyorum: Sabrın da bir sınırı var. Onun için benim söylediklerimi hiç kimse şahsıa söylenmiş, partisine söylenmiş saymasın. Bu sadece İYİ Parti’nin değil, CHP’nin sağlam damarının da şikayetidir. Atamalar yaparken, makamları, mevkileri doldururken, kör göze parmak sokar gibi toplumsal tartışma yaratabilecek adımları atmaktan uzak duralım. Ona cesaret denmez cüret denir. Hiçbir cüretkara da İzmirli müsaade etmez. Böyle bilinmelidir” diye konuştu.

Seçime tek aday olarak giren İYİ Partili Kırkpınar'ın listesi şu şekilde oldu;

Kırkpınar'ın listesinin açıklanmasının ardından oy kullanma sürecine başlandı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fadil er menemen 0544832 7373 2 yıl önce

Nebu beyler yeterikadar imza toplamadin seçime giremersin ayip kirmayin insanlari bir oyu olsa bile seçime gırebilir bizim zamanimizda böyleydi bilenler bilir