Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan, 31 Mart'ta gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimleri ve sonuçlarını değerlendirerek GÜNDEME BAKIŞ'a özel açıklamalarda bulundu.

Yerel seçimlerden yaklaşık 10 ay önce sandık başına giden seçmen Cumhur İttifakı'nı destekleyerek, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Lideri Recep Tayyip Erdoğan'ı yeniden Cumhurbaşkanı seçti. Genel seçimlerin ardından yapılan yerel seçimlerde ise CHP sandıktan birinci parti olarak çıktı. CHP Türkiye'de kendinde olmayan birçok il ve ilçeyi almasının yanı sıra İzmir'de de Büyükşehir'i ve 30 ilçenin 28'ini aldı. Genel seçimlerle yerel seçimler arasında geçen 10 aylık süreçte sandık sonuçlarında meydana gelen değişikliği ve bu değişikliğin nedenini sorduğumuz İnan, milletin iradesi ve kararına saygı duyduğunu ancak sonuçların da tüm yönleriyle analiz edildiğini ve bu analizler doğrultusunda AK Parti'nin rotasının oluştuğunu kaydetti.

Whatsapp Görsel 2024 04 25 Saat 14.07.50 89Be53A5

"SEÇİM SONUÇLARI PUSULAMIZ OLACAK"

"AK Parti'yi daha güçlü göreceksiniz" mesajı veren İnan, "Türkiye 14 ve 28 Mayıs'ta Cumhurbaşkanımızı bir kez daha büyük bir teveccühle Cumhurbaşkanı seçti ve AK Partimizi iktidar yaptı. Ardından yerel seçime çok iyi bir şekilde hazırlanmaya gayret gösterdik. Adaylarımızla ve çalışmalarımızla milletimizin huzuruna çıktık. Sandığın bilgesi milletimiz, sicil amirimiz de milletimiz. Seçim sonuçlarıyla birlikte yerel seçim kampanyasına emek koyan adaylarımıza teşekkür ediyorum. Sonuçların hem ülkemiz hem İzmir'imiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Oyumuzun azaldığı ve çoğaldığı yerlerde iyi bir muhasebe yaparak, seçim sonuçlarını değerlendirerek önümüzdeki süreçte siyasetimizi tayin edeceğiz. Özellikle İzmir olmak üzere seçim sonuçları bizim pusulamız olacak. AK Parti milletin partisi, milletin hamurunu yoğurduğu parti. Bizim için millet ne derse odur. Sonuçları özümsediğimiz ve o sonuçlara göre siyasetimizi tayin edeceğimiz, daha güçlü olacağımız bir dönem göreceksiniz" dedi.

"CUMHURBAŞKANIMIZI GENÇLERİN OYUYLA SEÇTİK"

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, seçimlerin ardından İzmir Adnan Menderes Havalimanında yaptığı "Gençler bizi destekledi" açıklamasının hatırlatılması üzerine, Özel'in açıklamasını duymadığını dile getirerek, "Gençlerin büyük bir teveccühü ile biz Cumhurbaşkanımızı yeniden seçtik ve partimizi iktidar yaptık. Ortada genci, kadını, toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren bir sonuç var. Bu konuda da değerlendirmemizi elbette yapacağız" ifadelerini kullandı.

"AK PARTİ HİÇBİR ZAMAN İRRASYONEL OLMADI"

Seçim sonuçlarına ilişkin AK Parti teşkilatından gelen "Aday belirleme süreci" eleştirilerini sorduğumuz İnan, "Özeleştiri yapıyor musunuz?" sorusunu, "Özeleştirilerimizi, değerlendirmelerimizi seçim bittikten sonra yapmaya başladık. AK Parti kurumsal olarak çalışan ve seçim sonuçlarını rasyonel olarak değerlendiren bir parti. Hiçbir  zaman irrasyonel olmadı" yanıtını verdi.

REKABET REHAVETİ ALIR"

"AK Parti demokrasinin, reformların, özgürlüklerin kalesi" diyen İnan, "AK Parti son 22 senede, ülkemize 80 senede yapılmayan hizmetleri yapmış bir parti. Hükümetlerimiz sağlıktan teknolojiye, eğitimden ticaret alanına kadar birçok hizmetle Türkiye'yi buluşturdu, buluşturmaya devam edecek. Enerjimiz, kadrolarımız, teşkilatlarımız buna çok müsait.. Önümüzdeki süreçte daha güçlü şekilde, teşkilatlarımız ile İzmir'imiz için daha çok çalışacağız. Bunun için enerjimiz de, gücümüz de, potansiyelimiz de var. Önümüzdeki 4 sene içinde bunu göstereceğiz. Rekabet rehaveti alır derler, rehavete kapılmadan sokaklarda en enerjik halimizi göreceksiniz" dedi.

"İSTİHDAM ALANLARI BELEDİYE BAŞKANLARININ EŞLERİNE VE KIZLARINA AYRILIYOR"

CHP'li yeni belediye başkanlarından geçmiş dönemlere ilişkin arka arkaya gelen "Borç" eleştirilerine yönelik konuşan AK Partili İnan, "Yerel seçimden sonra bu tartışmaları gördük. Ben hayret ediyorum özellikle de İzmir'de. Çünkü İzmir'de başka bir partiden diğer partiye geçiş olmadı. CHP'li bir yöneticiden başka bir CHP'li yöneticiye geçtiği bir dönem oldu. Hemen önceki başkanların istihdam ettikleri kişileri işten çıkarmaya başladılar. CHP'nin ne kadar kurumsal olmadığını buradan da görüyoruz. Sancıyı o belediyede çalışan işçiler çekiyor. Bugün Türkiye'nin 4 bir yanında CHP'li belediyelerde yeni istihdam alanlarının CHP'li belediye başkanlarının kızlarına veya eşlerine ayrıldığını görüyoruz. Bu da CHP'nin nepotizmini ortaya koyuyor. Borç meselesi de bu şekilde. Ciddi bir devr-i sabık ortaya koyuyorlar. Önceki dönem grup başkanvekilimiz Özgür Hızal, bunu rakamlarla teyit etti, açıkladı. Sayın Özgür Özel 'Türkiye geneli 100 milyar borç var' diyor ama, sadece İzmir'de CHP'li belediye başkanlarının yeni CHP'li belediye başkanlarına devrettiği borç 100 milyar değerinde" ifadelerini kullandı.

CHP'Lİ BAŞKANLARA ÇAĞRI: BİR TELEFON UZAĞINIZDAYIZ"

Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu'nun belediyenin borçlarına ilişkin yaptığı açıklamayı hatırlatan Kadir İnan, "Konak'taki borç batağı için yeni seçilen başkan pankart asacağım dedi. Kendileri ne kadar kötü bir yapı devraldıklarını deşifre ettiler. Biz CHP belediyelerini her açıdan yakından gözlemleyeceğiz. İzmirli hemşehrilerimizin haklarını muhafaza edeceğiz. Yaptıkları güzel işlerde her zaman desteğe hazırız. Özellikle şehrimizin kronik sorunlarıyla ilgili tüm belediye başkanlarına çağrımız: bir telefon uzağınızdayız. Yeter ki hizmet etmek istesinler. Onlar da bizim işlerimize takoz olmasınlar, İzmir'e hizmet yarışında birlikte olalım" çağrısında bulundu.

"ARZULADIĞIMIZ SONUCU ALAMADIK"

CHP kadrolarının Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ'a dair yaptığı "Dev bütçe" ve "Nihat Zeybekçi ile aynı oyu aldı" eleştirilerini yanıtlayan İnan, " Maalesef arzuladığımız bir sonuç ortaya çıkmadı. 2019 kampanyasında da izmir gençlik kolları başkanıydım. Bir defa seçime katılım oranları geçen seçime göre ciddi anlamda düşük. Her seçimin kendine göre konjenktürü söz konusu. Fakat o seçimden elde ettiğimiz tecrübeyi sahaya tam yansıtamadık. Bizim hedefimiz ilçelerde daha yüksek ilçeyi almak, özellikle merkez ilçelerde AK Parti belediyeciliğini İzmirli hemşehrilerimizle buluşturmaktı. Bunun için büyük bir heyecan duyduk, ama sonuçlar itibariyle İzmirliler bize muhalefet görevi verdi, bu görevi en etkin şekilde şehrimizin de hissedeceği şekilde yapacağız" dedi.

"SOKAKLARDA DAHA FAZLA OLACAĞIZ"

AK Parti'nin yol haritasını anlatan İnan, "Sandığın bilgesi seçmen dedim. Sandığın her siyasi partiye verdiği bir mesaj var. Biz bu mesajı aldığımız ilk dakikadan beri özümseyen bir siyasi hareketiz. Siyasi yönümüzü sandık sonuçları belirleyecek. Daha fazla sokaklarda olacağız, gayretimizi göreceksiniz. İzmir'de hemşehrilerimizin yaşadığı sıkıntıları en aza indirmek için çok çalışacağız. 1 çalışıyorsak 10 çalışacağız. Bununla ilgili kararlılığımız oldukça yüksek. Kolları sıvadık, İzmirli hemşehrilerimize hizmet için üzerimize düşen ne varsa yapacağız" açıklamasında bulundu.

"CHP'Lİ BELEDİYELERİN VAATLERİNİ YAPIP YAPMADIKLARINI TAKİP EDECEĞİZ"

"İzmir'in devam eden projelerinin hızlanmasıyla ilgili takipteyiz" mesajı veren İnan, "Ege Üniversitesinde devam eden  8 bin kişilik öğrenci yurdumuz var. Eğitimde devam eden okul inşaatlarımız var. Spor ve kültür alanında hükümetimizin devam eden projeleri var. İlçelerde devam eden hükümet yatırımlarımız var. Bunları şehrimize kazandırmak için kolları sıvadık, çalışıyoruz. Biz bunları yaparken CHP'li belediyeler kampanya sürecinde emekli vatandaşlarımız başta olmak üzere çok yoğun vaat şöleni yaşattılar. Bu vaatlerle seçmenimiz onlara yoğun kredi verdi. Şimdi ise onların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinizi takip edeceğiz. Geçtiğimiz hafta Kemalpaşa'daydım. Kemalpaşa çok arzuladığımız, hizmet etmek istediğimiz yerlerden bir tanesiydi. Maalesef kazanamadık. Seçilen CHP'li belediye başkanının Kemalpaşalılara hizmet etme noktasında ne kadar hızlı davranıp davranmadığını birinci elden takip edeceğiz" dedi.

"SİYASİ NAMUSTUR"

"Kemalpaşa'da seçimi  kaybetmenizin sebebi Yeniden Refah Partisi mi?" sorusunu da yanıtlayan İnan, "Seçimi kaybettiysek biz kaybettik. Bir yerlere suç atmaya gerek yok. Kayıplarımızın nedenlerini de masaya yatırdık ve çalışıyoruz. İzmirli hemşehrilerimizin eleştirilerini de önümüze alarak çalışıyoruz. Bu zaten siyasi namustur. Yolumuza güçlü şekilde devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.