CHP’li Yücel’den hükümete 'Venezuela' çıkışı: ‘Ülkemizde 200'e yakın peynir çeşidi varken…’ 
banner196

Halil İbrahim GÜLER/ GÜNDEME BAKIŞ- CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, ülkede izlenen tarım politikaları ile ilgili sert açıklamalarda bulundu. CHP İzmir İl Binası önünde gerçekleşen basın toplantısına CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, il yöneticileri ve ilçe başkanları katıldı.  


“ÇİFTÇİMİZİN MALININ DEĞERİ PULA DÖNMÜŞTÜR”
Konuşmasına üreticinin yaşadığı sorunlara değinerek başlayan Yücel, “Büyük Taarruz’un 98. Yıldönümünde ekonomik bağımsızlığımız her zamankinden daha çok tehdit altındadır. Ekonomide izlenen hatalı politikaların ve iktidarın kurduğu düzenin sonucunda çıkan buhranın ağır faturası vatandaşlarımızın sırtına yüklenmekte, ekonomik bağımsızlığımız günden güne kaybedilmektedir. Bu yükü en çok omuzlayan kesimlerden biri de kuşkusuz çiftçilerimizdir, hayvancılıkla geçinen yurttaşlarımızdır. Paramızın değerini yitirmesi nedeniyle gübre, ilaç, tohum, mazot giderleri hızla artarken, çiftçilerimiz yeterince desteklenmemektedir. Son 14 yılda, devletin çiftçimize Tarım Kanunu gereği ödemesi gereken 175 milyar TL’lik destek ödenmemiştir. Bu, devletin her bir çiftçi ailesine 80 bin 754 lira borçlu olduğu anlamına gelir. Diğer taraftan, özellikle son birkaç yıldır hasat zamanı açılan ithalat kapılarıyla çiftçilerimizin malının değeri pula dönmüştür” diye konuştu.  

“ÜLKEMİZDE 200’E YAKIN PEYNİR ÇEŞİDİ VARKEN…”
Geçtiğimiz günlerde açıklanan Venezuela’dan ithal edilecek peynir çeşitlerine vergi alınmayacağına dair açıklamaları sert dille eleştiren Yücel, “Şimdi de sarayın aldığı son kararla Türkiye, Venezuela’dan peyniri vergisiz ithal edecektir. Trakya’daki, Ezine’deki, Kars’taki peynir üreticileri dururken, Saray yönetimi Türkiye’deki çiğ süt üreticisi yerine, Venezuela’nın üreticisine destek vermekte, yabancı üretici için yeni imkanlar sağlanmaktadır. 200’e yakın peynir çeşidi zenginliğiyle adeta bir peynir cenneti olan, dünya genelinde peynir üretiminde ilk onun içerisindeki ülkemiz çiftçileri dururken Venezuela çiftçilerinin üretimi tercih edilerek, ne kadar yerli ve milli olduklarını, bağımsızlıktan ne anladıklarını da bir kez daha göstermişlerdir.  Nitekim, Türkiye’deki yerel seçimlerden önce 25 kuruşa çıkarılan süt destekleri, seçimler sonrasında 10 kuruşa indirilmiş, ardından da 15 kuruşa çıkarılmıştır. Girdi fiyatları sürekli artarken, artırılması gereken destek, süt üreticisinin cebinden kepçeyle alınmış, sonra damlalıkla ancak bir kısmı geri verilmiştir.  Saray’ın bir başka kararı ile Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının da kapısı aralanmıştır. CHP “Ayçiçeğinde 3,5 lira taban fiyatı ve 75 kuruş prim ödemesi üreticinin maliyetini anca karşılar. Bu fiyatlar ve fazlası verilmelidir” derken, Saray hükümeti Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının önü açmıştır. Öyle görünmektedir ki ülkemiz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünyada ayçiçeği ithalatında birinci olacaktır açıklamasında bulundu.  

“BU MUHABBETİN SEBEBİNİ BİLMEK İSTİYORUZ”
Yücel konuşmasına şu şekilde sürdürdü:
“Biz CHP olarak, saray yönetiminin bu ülkenin çiftçisini ezerken başka ülkelerin çiftçisini desteklemesinin nedenini öğrenmek, tek adam rejimi altında ezilen, ekonomisinde ciddi sıkıntılar ve gıda kıtlığı yaşayan Venezuela’ya olan bu muhabbetin sebebini bilmek istiyoruz.
Ülkemizdeki Saray rejiminin artık ülkeyi yönetme kabiliyetinin kalmadığı ortadadır. Türkiye yönetilmemekte, Türkiye savrulmaktadır. Saray ve ahalisi, ekranlardan her gün pembe tablolar çizmekte, fakat bu pembe tablolar milletimizin mutfağındaki boş tencereyi doldurmamaktadır. Yitirdiğimiz bağımsızlığımız Türkiye’yi emperyal güçlere teslim etmekte, egemen güçler arasında oradan oraya savurmaktadır.” 

“O MAKAMIN KALDIRILMASI HANDİKAP DEĞİL!”
‘Kurultayda Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinin kaldırılması iktidar hedefi olan partiniz açısından handikap değil mi?’ sorusuna cevap veren Yücel, “Handikap (elverişsiz durum, engel) değil. Tarımdan sorumlu genel başkan yardımcılığının olmaması CHP’nin tarımla ilgili çalışma yapmayacağı ya da politika üretmeyeceği anlamına gelmiyor. Genel başkanımızın takdiridir. Partimizde yine tarım konusunda, ülkemizde üreticinin, çiftçinin sorunlarına çözüm üretecek çalışmalar yapılmaktadır. Gerek örgütlerimizde gerek de genel merkez düzeyinde yapılacak. Ancak bu genel başkanımızın takdiridir. Genel başkan yardımcısı atamak, bir çalışma kadrosu oluşturmak tüzük gereğince genel başkanımıza verilmiş bir yetkidir. Bu konuda genel başkanımızın tasarrufuna saygı duyuyoruz. Ancak tarımla ilgili elbette çalışmalarımız devam edecek” ifadelerini kullandı.  

“BÜYÜKŞEHİR VE İLÇE BELEDİYELERİMİZİN TARIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun önceki dönemlerde İzmir’in kırsal kalkınma çalışmalarından Türkiye’ye örnekler vermesinin hatırlatılması ve ‘Bu dönemde İzmir’de sıkıntı mı var?’ sorusunun yöneltilmesinin ardından konuşan Yücel, “Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimizin tarımsal kalkınmayla ilgili çalışmaları güçlü bir şekilde devam ediyor. Ben bunlarla ilgili yakın bir zamanda dilerseniz somut örneklerle açıklama ya da sunum yapayım. Ama bu dönem tarımla ilgili bir çalışma yapılmadığı gibi bir görüş bence doğru değil” dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner235