CHP’den EYT’lilere tam destek... Yücel: “Tüm sorunların çözümü için hemen seçim”
banner196

GÜNDEME BAKIŞ - CHP il örgütleri ve CHP emek büroları, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için 81 ilde eş zamanlı olarak “EYT’liler lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor” diyerek alanlara indi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in, Konak Meydanı'nda Gazeteci Hasan Tahsin-İlk Kurşun Anıtı önünde EYT’lier için yaptığı açıklamaya Milletvekilleri, CHP İlçe Başkanları, İşçi Sendikaları ve EYT'liler de katıldı. 

Başkan Deniz Yücel yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“LÜTUF DEĞİL KAZANILMIŞ HAKLARINI İSTİYORLAR”
Başkan Deniz Yücel, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ediyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor.1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı.İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındı ve yıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi.Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engeliyle birlikte bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi. İktidar EYT mağdurlarına “Daha gençsin, emekli olamazsın” diyor. Öte yandan işverenler ise “Sen yaşlısın, sana iş veremem” diyor. İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta “Sen yoksun” diyor” dedi. 

“AKP GENEL BAŞKANI, MİLYONLARCA VATANDAŞA MEZARLIKTA EMEKLİLİĞİ REVA GÖRÜYOR”
Yücel, “Öte yandan, emeklilik hakkı elinden alındığı için halen çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. 2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bir başka deyişle EYT’liler sadece açlıkla değil; iş kazaları ve iş cinayetleri ile de sınanıyor.Bu ağır tabloya karşın AKP Genel Başkanı Erdoğan EYT’lileri “Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar” diyerek hedef göstermeyi tercih ediyor.Erdoğan emeklilik hakkını isteyen vatandaşlarımızı ülke ekonomisini çökertecek bir yük olarak gördüğünü söylüyor! 20 yılda faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar, söz konusu kazanılmış emeklilik hakkını isteyen vatandaşlar olunca ülke ekonomisinin çökeceğini söylüyor. İktidar bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faiz vaat ederken vatandaşların emekliliğini bir hak olarak dahi görmüyor.46 yaşında emekli olan AKP Genel Başkanı, milyonlarca vatandaşa mezarlıkta emekliliği reva görüyor, “38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz” diyor. Erdoğan EYT’lileri hedef alırken “İskandinav Ülkeleri bu modelle battı” diyor. Oysa o İskandinav ülkelerinin emeklilerine en iyi yaşam koşullarını sunan ülkeler olduğunu söylemiyor. İskandinav ülkelerine gitmeye gerek yok! Türkiye’de yaklaşık 7,9 milyon emekli asgari ücretin altında aylıkla açlık sınırının altında yaşıyor. 4 milyondan fazla emeklimiz geçinebilmek için ya bir iş arıyor ya da bir işte çalışıyor. 40 yıl hizmeti olan emeklilerimiz kuru ekmeğe muhtaç durumda” diye konuştu. 

“YILLARDIR SÜREN BU HAK GASPINA SON VERECEĞİZ”
Yücel sözlerini şöyle sürdürdü; “EYT’liler kazanılmış haklarını talep ederken iktidar her defasında EYT mağdurlarının talepleri ile adeta alay ediyor.İktidarın havuz medyası her gün EYT müjdesi veriyor; iktidar yetkilileri “Sorunun çözümü için çalışma başlattık” diyordu. Ama en sonunda yine dönüp dolaşıp “Böyle bir gündemimiz, çalışmamız yok” deme cüretini gösteriyorlar.EYT’liler artık iktidarın yalanlarını dinlemek istemiyor. EYT’liler ekonomiye zarar verecek kişiler olarak hedef gösterilmeyi değil, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor.EYT’liler onlarca yıllık hizmetin ardından iş cinayetlerinde can vermek istemiyor. EYT’LİLER bu ülkenin eşit vatandaşları olarak kamusal sağlık hizmetinden yararlanmak istiyor.Kısacası EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor! Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT’liler bu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor.Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin dört bir yanından, emeklilerimiz ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için yapacağımız düzenlemeleri burada bir kez daha dile getiriyoruz” dedi.  EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz. En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz.

Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız.  Emeklilerimizin yıllardır beklediği ‘’İntibak Yasası’’nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz.
Rantçıya, faizciye çalışan iktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz! Sözümüz söz! Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Anayasamızın temel bir ilkesi olan sosyal devleti tüm toplum için hayata geçireceğiz. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve tüm emeklilerimizin yıllarca hizmet ettikleri ülkelerinde hiçbir hakları gasp edilmeden, refah ve huzur içinde yaşayacağı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız.  Bir avuç yandaşına devletin Hazinesini teslim edip EYT’lilere ve halkıa sırtını dönen Saray hükümeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır! Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz! 

BEYAZADAM: “TALEPLERİMİZ KAYITSIZ ŞARTSIZ YERİNE GETİRİLMELİDİR”
KESK Dönem Sözcüsü Veysel Beyazadam, “Cumhuriyet Halk Partisi’ne bize destekleri için teşekkür ederim. Bizler üzülerek görüyoruz ki devlette bir keyfilik söz konusu, zaten zor olan yaşamı daha da zorlaştıran bir idare söz konusu. İzmir Türkiye’nin göz bebeği bir basın açıklaması yaparken bile maalesef bazı alanlar yasak ve sakıncalı olarak dile getiriliyor. Kademe kademe artan bu keyfilik, Anayasa’nın 2. Maddesinde yer alan sosyal, demokratik devlete yakışmıyor. Kendileri diplomasız bürokratlara 3’er 5’er maaş verirken bize yapılan keyfilik utançtır, kendilerini kınıyoruz. EYT’li arkadaşların talepleri kayıtsız, şartsız yerine getirilmelidir” dedi.  

ÇINAR: “EMEKLİLERİ BÜYÜK BİR GİRDAP İÇİNE SOKTULAR”
EMEKLİ-SEN MYK Üyesi Ercan Çınar, “Eş zamanlı EYT’lilere sahip çıkan, sorunlarını gündeme getiren Cumhuriyet Halk Örgütlerine çok ama çok teşekkür ederiz. 4447 sayılı yasa 1999’dan geriye doğru işletilerek dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş şekilde  emekliliği engellendiler 2008 yılında AKP iktidarı emeklilik bağlama sistemini değiştirerek, emeklileri büyük bir girdap içine soktular. Bu yasa ile 5 milyon aileyi mağdur ettiler. Yaşamı yaşanmaz hale getirdiler. Mücadele devam ediyor, CHP’li Milletvekillerimiz bu sorunları gündeme getirdiler, yasa teklifinde de bulundular ama hepsi AKP ve MHP’nin engeline takılıyor. 20 yıldır bu ülkeyi yönetenler bu çıkmaz sokaktan kurtulamayacaklardır. Biz emeklileri enflasyon altında ezdirmeyeceğiz, EYT’ye de el atacağız dediler ama bu gündeme geldiğinde abidikkubidik bir emekli maaşı zammı verildi. Bu ülkede yüzde 61 SGK, yüzde 18 Emekli Sandığı, yüzde 21 BAĞ-KUR emeklisi yani köylüsü, esnafı, çiftçisi ve memur emeklisine yüzde 25 zam vererek, emekliye açlık sınırının altını reva gördüler” diye konuştu. 

EKŞİ: “BİZİM AMACIMIZ CEBİMİZİ DOLDURMAK DEĞİL FATURAMIZI ZAMANINDA ÖDEMEK”
Birleşik Kamu Sen adına Ömer Ekşi, “Bizim en büyük sorunumuz bu ülkede tek adam rejimi ve hukuksuzluğun var olmasıdır. Bütün bu bir araya gelme amacımız faturamızı zamanında ödemeyi, çoluğumuza çocuğumuza iyi bir eğitim vermek, belki ev almak, bizim amacımız cebimizi doldurmak, gemicikler almak değil. Bizler orta sınıf vatandaş olarak bir yaşam sürdürme derdindeyiz. Bunu da hep beraber yapacağız”  dedi. 

TÜRKER: “SEÇMEN NÜFUSU İÇİNDEKİ BU KİŞİLERİ YOK SAYMAK, SIRT ÇEVİRMEK BÜYÜK BİR YANLIŞTIR” 
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Bölge Başkanı Doğan Türker,  “Haklı mücadelemiz kısa sürede ülke genelinde teşkilatlanmıştır. 2020 yılında EYT Federasyonuna dönüştük, her platformda EYT mağduriyetini anlatıyoruz. Bizler lütuf, hibe istemiyoruz. Bizler sadece insanca bir maaşla yaşamımızı idame ettirmek istiyoruz. Siyaset mekanizmasının EYT’ye bakış açısı çok yanlışytır, ülkeye yüksünüz demek doğru değildir, ortada kazanılmış haklar ve zamanında ödenmiş primler vardır. 3-5 maaş verdikleri kişileri kayırmak yerine mağduriyetleri gidermelilerdir. Gündemimiz de yok demek anlaşılır gibi değildir. EYT meselesi ötelenecek, sıraya konulacak bir konu değildir. Yıllarca sıranın bize gelmesini bekledik, haklarımızı alana kadar da bu mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bugün yasa çıksa bugün emekliler hazineye 2 milyon mal olacakken kayıt dışı istihdam hazineye 6 milyon zarara uğratmaktadır. Bugün 4,5- 5 Milyon EYT’li ailelerle ise bu 15-20 milyona tekabül eder. Seçmen nüfusu içindeki bu kişileri yok saymak, sırt çevirmek büyük bir yanlıştır” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
ChpEYTYücelDestek
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.