Telefonun yüzde 100'e kadar şarj edilmesi herkes için basittir. Ancak bu şekilde telefonun ömrü kısalır. Bu da telefonun yavaşlaması ve pilinin çabuk bitmesinin en büyük nedenidir.

Kimi durumlarda telefonun şarjının tamamı dolana dek şarjdan çıkarmayız. Ancak her telefonun kendisine özgü özellikleri vardır. İşlevleri de farklı olur. Bu yüzde 100'e getirme olayı da zamanla şarj dolumunu yavaşlatmaktan başka bir işe yaramaz.

Şarj sırasında telefon kullanmak da pilin ömrünü etkileyen faktörlerdendir. Bunun sonucunda ise geç şarj etken tükenme sorunu baş gösterecektir.

Telefonu uçak moduna alıp şarj etmek de şarj aletinin de pilin zamanla yıpranmasına neden olur. Bataryanın zamanla yavaşladığını fark edebilirsiniz.

Telefon nasıl şarj edilmeli?

- Pilinizin %50-80 arasında kalmasını sağlamalısınız. Bu sayede pil ömrü uzayabilir ve daha uzun süre sorunsuz kullanabilirsiniz.

- Gün içerisinde birkaç defa kısa aralıklarla şarj edebilirsiniz. Ancak şarj sırasında telefonu kullanmak iyi bir fikir değildir. Bu sayede pilin aşırı ısınmasını önlemiş olursunuz.

Diğer yandan telefonun güç tasarruf modu aktif olmalıdır. Pilin ömrünü uzatmak adına bu önemli bir hamle olacaktır.

Telefonun şarj ömrünü uzatmak ve pil süresini de elden geldiğinizde uzun süreli olmasını istiyorsanız telefonu çok sıcak ya da çok soğuk alanlarda bırakmamanız gerekir. Bunun yanısıra orijinal şarj aleti kullanmak da olumlu sonuçlar verir.