GÜNDEME BAKIŞ- İzmir İktisat Kongresi tartışması tam gaz devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgili yaptığı açıklamalara AK Parti kanadından ilk cevap İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya'dan geldi. 

ONLAR DEDİĞİN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ 
Soyer'in sözlerini hatırlatan Kaya, "Cumhuriyetimiz'in 100. yılında, İzmir İktisat Kongresi ilk toplandığı yerde "Küresel Güç Olma Yolunda Türkiye Ekonomisi" ana temasıyla gerçekleştirilecek. Soyer, "onlar anma toplantısı yapıyor" demiş. "Onlar" dediği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti. "Anıyorlar" dediği, ATATÜRK. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir Belediye Başkanı, devletin bir kurumu olan belediye ile devletin kendisini birbirinden ayıramaz! Devlet de bizim, İzmir Büyükşehir Belediyesi de bizim. Bunun ötesi yoktur! Soyer, bu ayrıştırıcı dili ile sürekli HDP'ye selam çakmaktadır"

İZMİR'İN TARİHİNİ BİNASINI OTOPARK YAPMAK İSTEYENLERİN... 
 Kaya sözlerini şu şekilde sürdürdü: 
"Atatürk'ün mirası kongre binasını yıkan CHP, otopark yapmak isteyen Soyer'dir. Düzenleyeceği alternatif kongrede, ortaya bir vizyon koyacakmış! Daha İzmir'de kanalizasyonu, çöpü, yollardaki çukuru çözememişsin, trafik felç, şehir kokudan geçilmiyor, vizyondan bahsediyorsun! İzmir, kurtuluşun ve bağımsızlığın simgesidir. Kongrenin ana fikri olan 'yerlilik ve millilik' ile alakası olmayanların, tarihi binayı yıkıp otopark yapmak isteyenlerin, en temel belediyecilik hizmetlerini bile veremeyenlerin yaptığı açıklamalar, bir hezeyandan öte değildir" dedi.