Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı kardeş ilçeleri olan Aliağa, Bergama ve Menemen'de eş zamanlı saha çalışması gerçekleştirdi. CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Sedredil Coşkuner'in koordinatörlüğünde yapılan çalışma kapsamında belediyelerin Cumhur İttifakı'nda olduğu ilçelerde esnafa CHP'nin "Esnaf Bakanlığı" projesi anlatıldı.

İYİ Parti ve CHP'den istifa ettiler... MHP İzmir'den rozet şov İYİ Parti ve CHP'den istifa ettiler... MHP İzmir'den rozet şov

Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir İl Örgütü "Kardeş ilçe" saha çalışması gerçekleştirdi. Örgüt ve örgütlenmeden sorumlu il başkan yardımcısı Sedredil Coşkuner koordinesinde yapılan çalışma kapsamında Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin kardeş ilçesi olan Aliağa'da, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü kardeş ilçesi olan Bergama'da, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ise kardeş ilçesi olan Menemen'de sahaya indi.


10'AR KİŞİLİK HEYETLER ESNAFI DİNLEDİ
CHP örgütü belediyelerin Cumhur İttifakı'nda olduğu ilçelerde 10'ar kişilik gruplar halinde eş zamanlı alan çalışması yaparak esnafı ziyaret etti, sorunları dinledi. Yapılan çalışmaya belediye başkanlarının yanı sıra il başkan yardımcıları, kadın ve gençlik kolları ana kademe yöneticileri ve meclis üyeleri de katıldı.

ESNAF BAKANLIĞI ANLATILDI
Yapılan çalışmalar kapsamında kırsal ilçelerde bakkalların "3 harfli" olarak tabir edilen büyük marketlerden şikayetçi olduğu kaydedildi. Marketler sebebiyle iş yapamadığını ve devlet kanadında muhatap bulamadığını anlatan esnafa, CHP'nin Esnaf Bakanlığı projesinin tüm detaylarıyla anlatıldığı aktarıldı.

KILIÇDAROĞLU "ESNAF BAKANLIĞI" AÇIKLAMASINDA NE DEMİŞTİ?
Anayasa’da esnafın korunması ve teşvik edilmesine ilişkin düzenleme olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu “Bu gerçekleşiyor mu gerçekleşmiyor mu takdiri size ait. Pek çok sorunla karşılaşıyorsunuz. Devlette doğru dürüst muhatabınız yok. Bir muhatabınız olması lazım. Bunun yolu da esnaf bakanlığıdır. Şikayet ediyorsunuz şikayet bakanlıklar arasında parçalanıyor, ana noktaya gitmiyor. Ana noktaya gitmesi için bir bakanlığın olması lazım. Bir siyasi sorumlu olması lazım. Siyasi sorumlu da, ‘Bizim bunları çözmemiz lazım’ diyecek. Bu yok. Bunu yapacağız. Gücümüzü sizden alarak yapacağız. Bunu yaptığımızda esnafın sorunu kalmayacak" demişti.

"KREDİLERİN FAİZLERİNİ SİLECEĞİZ"
Marangozluğun değerli bir meslek olduğunu, kendisinin de küçükken marangozluk yapmayı hayal ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, esnafın pandemi sürecinde büyük sıkıntı çektiğini belirterek şöyle devam etmişti:
“Esnaf gerçekten ezildi, mahvoldu. En büyük haksızlığı yaşadığımız dönem bu dönem oldu esnaf açısından. Zamanı gelince çözülecek. Bunların tamamını çözeceğiz, az kaldı. İster Halkbank, ister herhangi bir banka, ister esnaf kefalet kooperatiflerinden aldığınız kredilerin faizlerini ilk bir haftada sileceğiz. Sadece ana parayı makul taksitlerle alacağız. Esnafın ayağa kaldırılması lazım. Esnaf ayağa kalktığında Türkiye ayağa kalkacaktır. Esnafa değer vermemiz lazım. Esnafın gelir elde etmesi lazım. Onun çalışacağı alanın planlanması lazım. Gelişmiş ülkelerde aynı sokakta beş berber dükkanı açamazsınız. Onun planlanması lazım. Herkesin çalışacağı ortamı yaratmak planlamayla olur.”