Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili yerel seçim sürecini değerlendirerek GÜNDEME BAKIŞ'a özel açıklamalarda bulundu. 31 Mart'ta gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Seçimlerinde CHP'nin İzmir'de belediye sayısını artıracağını dile getiren Bakan, Cumhur İttifakı Hamza Dağ'a yönelik sert eleştirilerde bulunarak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in "İzmir'de makas daralıyor" açıklamasına ilişkin de soruları yanıtladı. 

Mmmbb

"BELEDİYE SAYIMIZI ARTIRACAĞIMIZI MÜJDELİYORUM"

AK Parti'de olan birçok ilçede seçimi CHP'nin göğüsleyeceğini aktaran Murat Bakan, "Belediye sayımızı artıracağımızı müjdeliyorum şimdiden. Kuzeyde 2 ilçede gayet iyi gidiyoruz Kınık ve Bergama'da. Aliağa ve Menemen'de çalışıyoruz daha fazla ne yapabiliriz diye. Oradaki mevcut belediye başkanlarının da bir kabul oranı var ancak bizim adaylarımız da çok güçlü ve siyaseten önü açık adaylar. Belli bir oy potansiyeline hapsolmuş adaylar değil. Küçük Menderes'te Bayındır, Tire ve Kiraz'ı alacağımızı düşünüyoruz. Elimizdeki belediyeleri de muhafaza etmeyi hedefliyoruz.  Şu ana kadar CHP'nin girdiği yerel seçimlerde en yüksek sonucu alacağımız seçim olması gayretindeyiz ve öyle olacağını düşünüyorum" dedi. 

"HAMZA DAĞ OLAĞANÜSTÜ KAYNAK HARCIYOR"

Cumhur İttifakı İzBB Adayı Hamza Dağ'ın proje ve çalışmalarına yönelik değerlendirmede bulunan CHP'li Bakan, "Hamza Dağ deneyimli bir siyasetçi. Zaten seçim kampanyası da onun deneyimli bir siyasetçi olduğunu gösteriyor ama seçimlerdeki en önemli şey; seçimin finansmanı. Yani seçimi hangi kaynakla finanse ediyorsunuz? Olağanüstü kaynak harcıyorlar. Bu kentte yaşayan insanların her biri Google'a girdiğinde Hamza Dağ'ın reklamını görüyor. Milyonlarca insan defalarca Hamza Dağ'ın reklamını görüyor. 100 milyonlarca defa insanlara bir şeyi izletebiliyor olmak korkunç bir bütçe ister. Bunu sadece Google için söylüyorum aynısı Instagram, Facebook, YouTube için de geçerli. Dijital medya kampanyasına harcanan paranın kaynağı ne merak ediyorum. Korkunç bir kaynak ayırıyor. Tabi AKP'nin Tanıtım ve Medya Başkanı olmasının da bunda etkisi olduğunu düşünüyoruz. Sokaktaki kampanyada da bizimle orantısız güce sahipler. Ancak bizim de başka güçlerimiz var. Bizde de Cumhuriyetin ilke ve değerlerine inanmış, AKP'nin yaptığı takiyeyi, Hamza Dağ'ın yaptığı takiyeyi gören seçmen gücümüz var. Hamza Dağ seküler imaj vermeye çalışıyor, Cumhuriyetçi imaj vermeye çalışıyor" açıklamasında bulundu. 

"İSMAİLAĞA CEMAATİNİN BASKISIYLA FESTİVALLERİ İPTAL ETTİLER"

Dağ'ın yerel seçim sürecinde çizdiği profilin takiye olduğunu kaydeden Bakan, "Ramazan ayında Mehmet Ali Çelebi ile birlikte içkili mekanlardan fotoğraf paylaştılar. Çocuklar bira içiyor onlar da oraları geziyor. Düşünmeden edemiyorum; geçen sene Türk Hava Yolları personeli olup, Ramazan'da içki içtiği için işinden atılan, medyada linç edilen arkadaşlar varken Hamza Dağ hangi siyasi partinin üyesiydi ve nasıl bir tepki verdi? Orkestra yönetirken video yapıyor, buna da şaşırıyorum çünkü geçen yıl İsmailağa cemaatinin baskısıyla Türkiye'nin her yerinde CHP'li belediyelerin festivalleri iptal edildi. Burada 'Yaşam tarzınıza müdahale etmeyeceğiz' derken AKP'nin tarikat ve cemaat baskısıyla Türkiye'nin her yerinde festival iptal ettiğini yaşayarak gördük" ifadelerini kullandı. 

"VAHDETTİN'İ SAVUNDU"

9 Eylül İzmir'in Kurtuluşunun 100 yıl etkinliklerinin ardından İzBB Başkanı Tunç Soyer'in konuşması üzerine başlayan tartışmayı hatırlatan Bakan, "9 Eylül'ün 100 yıl konserinin ardından paylaşımlar yaparak Vahdettin'i savundu. Bir tarafta Cumhuriyet'in ilke ve değerlerini savunan insanlar, bir tarafta da aslında olmadığı bir insan gibi sadece seçim kazanabilmek için rol yapan bir insan görüyorum ben. Seçmenin buna inanacağını düşünmüyorum. İktidarları boyunca, 22 yıldır kutuplaşmadan beslenip, şimdi 'Aman birbirimize laf etmeyelim, Özgür Özel de bana laf etmesin, kimse bana laf etmesin, güzel kampanya geçsin' havasında. Öyle bir şey yok. Biz halkı gerçeklerle yüzleştireceğiz" diye konuştu. 

"İNANDIRICI DEĞİL"

AK Partili Dağ'ın Çiğli'de duvar yazısı gençlerden şikayetçi olduğunu anlatan Bakan, "Daha dün 'Hamza beni acil ara' paylaşımı yaptığı için Çiğli Gençlik Kolları başkanımız ve 2 genç arkadaşımız, Cumhurbaşkanına hakaretten gözaltına alındı.  Yurtdışı çıkış yasağı verildi kamu malına zarar vermekten. Tarihinde görülmemiş bir şey. Ben tasvip etmem seçimlerde sokak yazımlaması yapılır, geçmişte benim için de yaptılar gençler. Bu çocukları sen gözaltına aldıracaksın, şikayetçi olacaksın, bu çocuklara işlem yapılacak sonra da 'Aman kavga etmeyelim' diyeceksin, kutuplaşma olursa bana yaramaz diye düşüneceksin. İnandırıcı, ikna edici değil" dedi. 

"HAMZA DAĞ'IN RECEP TAYYİP ERDOĞAN OLDUĞUNU İZMİR GÖRDÜ"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bakanların İzmir programlarının AK Parti'ye İzmir'de yarar sağlamadığını dile getiren Bakan, "Erdoğan'ın buraya gelmesinin bize pozitif etkisi oldu. Kötü, başarısız bir miting yaptılar. Üstelik Hamza Dağ'ın Hamza Dağ olmadığını, Hamza Dağ'ın Recep Tayyip Erdoğan olduğunu tüm İzmir gördü. Bakanların İzmir'e gelmesi de; her geldiklerinde saçmaladıkları için bizim açımızdan olumlu oluyor. Daha çok gelsinler, daha çok saçmalasınlar. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar İzmir'e geldi ve 'Termik Santral yapacağım' dedi. İzmir'e termik santral yapan arkadaş, benim çevre hareketine girişimin Aliağa'dan İzmir'e kadar yapılan insan zinciriyle olduğunu bilmeli. Çeşme turizm projesinden hiç bahsetmiyorlar mesela, Kültür ve Turizm Bakanını da getirsinler görelim. Çeşme'yi yağmalayacak, Çeşme'yi Araplara, Katarlılara satacakları bir alan var orada. Bu konuda ağızlarını açmıyorlar. Şimdi de Kınık'a termik santral yapacakmış arkadaş. Dünya artık fosil yakıtları terk etmiş, yenilenebilir enerjiye geçmiş durumda. Bu arkadaşlar dünyayı da takip etmiyor. Dünyadan da, İzmirlinin dünyaya bakışından da haberleri yok. Yani Bakanların İzmir'e gelmesinin onlara zerre kadar faydası olduğunu düşünmüyorum" dedi. 

"KOCAOĞLU EFSANE BELEDİYE BAŞKANI, SOYER DE YAPMALI"

İzBB Başkanı Tunç Soyer'in "İzmir'de makas daralıyor" açıklamasının sorulması üzerine konuşan Bakan, "Şaşırtıcı Tunç Soyer'in böyle bir şey söylemesi. Niye böyle bir şey paylaşıyor anlayamıyorum. İYİ Parti ile ilgili de pozitif şeyler söylemiş. Tunç Bey'in Aziz Bey'in aynı onun seçiminde olduğu gibi olması gerektiğini düşünüyorum. Aziz Kocaoğlu efsane belediye başkanıdır. Bir efsane sadece belediye hizmetleriyle olunmaz. Efsane olmak aynı zamanda kamil insan olmak, olgun insan olmak, partili kimliğini ortaya koymak, Cumhuriyetin ilke ve değerlerine inanmak ve onun aksine çalışmamakla olur. Dolayısıyla Aziz Kocaoğlu efsane bir belediye başkanıdır. Çok başarılı bir belediye başkanı olduğu halde geçen seçimde aday gösterilmemesine rağmen Tunç Bey'e destek oldu, köylere, ilçelere gitti. Hiçbir negatif açıklama da yapmadı. Bu dönemde de Bornova'da, Torbalı'da, Menderes'te köyleri gezerek bize oy istiyor. Ben aynı tutumu Tunç Bey'in de yapacağını düşünüyorum. 5 yıl belediye başkanıyken, tüm zor zamanlarında yanında olan, tüm etkinliklerine mümkün olduğunca katılan, MYK üyesi olana kadar da adaylığını devam etmesi için açıklama yapan biri olarak söylüyorum. Biliyorsunuz MYK üyesi olduktan sonra MYK'da karar verildiği için dışarıya bir MYK üyesinin açıklama yapması mümkün değil. Dolayısıyla Tunç Bey'in de Cemil Başkanın yanında mücadele edeceğine, onun için çalışacağını düşünüyorum. Çalıştığınızda sadece Cemil Tugay için çalışmış olmuyorsunuz, CHP 1 oy fazla alsın diye çalışıyorsunuz. Herkese ihtiyacımız var. Tunç Başkanın da aynı şekilde hareket etmesini bekliyoruz ve düşünüyoruz. Ona yakışan da budur. Bizim kötüye gittiğimize ilişkin emare görmüyoruz, kazanacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız seçimi alıyor, bir sıkıntımız yok. Gayet de iyi gidiyor seçim kampanyası. Giderek yükselen bir performansı var" ifadelerini kullandı. 

"SADECE HİZMET DEĞİL YOKSULLUK DA OYLANACAK"

İzmir'in çeşitli ilçelerinde saha çalışması yapan Bakan, "Ben partim başarılı olsun, CHP iktidar olsun diye mücadele ediyorum. Benim üzerime düşen görev bu. Ben bir otobüs giydirdim başka illere de gitmek üzere, çünkü biz il il gezebilecek pozisyondayız Genel Başkan Yardımcısı olduğumuz için. Kendi ilimdeki bir seçim zaferini daha çok önemsediğim için, ben de Deniz Yücel de öyle, ikimiz de ilimizde çalışıyoruz. Her gün bir yerdeyim. Nerede  desteğe ihtiyaç varsa oraya gidiyorum. Paylaştık kendi aramızda. En çok belediyeyi almak hedefindeyiz. Bu seçim sadece bir yerel seçim değil, aynı zamanda bir genel seçim provası. Türkiye'de son genel seçimlerde çok başa baş bir mücadele geçti. O seçimi alabilirdik, bizi o noktaya getiren daha önceki seçimlerde Ankara, İstanbul, Adana, Mersin ve Antalya'yı almamızdı. Bu seçimde de iktidara ders verecek, kulağını çekecek sonuç alırsak önümüzdeki genel seçimde Türkiye'de değişimi başarabiliriz. Bu defa başarabilecek potansiyelimiz var. Partide bir değişim oldu, bu değişimi Türkiye'ye yansıtmak istiyoruz. Bu yüzden yerel seçim zaferine ihtiyacımız var. Almayı beklediğimiz çok il var; Burssa, Balıkesir, Manisa, Kırıkkale, Kastamonu, Zonguldak, Ordu... Bu iktidara da bir ders olacaktır. Emekli sadece sokaktaki yerel hizmetleri değil açlığı ve yoksulluğu da oylayacak. Herkes buna uygun hareket ederse Türkiye'de bir genel seçim provasına dönüşebilir bu genel seçim" dedi. 

"HAMZA DAĞ SİYASAL İSLAMCI, PRAGMATİK BİR SİYASETÇİ"

Hamza Dağ'ın Ticaret Odası'nda gerçekleştirilen toplantıda CHP Lideri Özgür Özel'e yönelik "Bir genel başkanın İzmir'deki bir aday hakkında bu kadar konuşmasını manidar buluyorum. Konuşmakla da yetinmiyor, milyonlarca hemşehrime mesaj atarak şahsımızla ilgili alakasız ifadeler kullanıyor" sözlerinin sorulması üzerine konuşan Bakan, "Normal tabi ki... Kendi Genel Başkanı da aynı şeyi yapıyor. AKP Genel Başkanı da gittiği illerdeki belediye başkan adaylarıyla ilgili konuşuyor. Bunu yeni de yapmıyor üstelik, uzun yıllardır çok kutuplaştırarak yapıyor. Dinime söven Müslüman olsa diye bir deyiş var ya; Hamza Dağ'a bunu hatırlatmak lazım. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Recep Tayyip Erdoğan bizim adaylarımızla ilgili orada burada konuştuğunda bu normal olacak ama Hamza Dağ burada seküler, Cumhuriyetçi, Atatürkçü pozlarında sokaklarda gezecek. Öyle olmadığını hepimiz biliyoruz. Geçmiş deneyimlerimizden biliyoruz. Hamza Dağ siyasal İslamcı, pragmatik bir siyasetçi ama şu an baktığınızda AKP logosunu da kullanmıyor ve Cumhuriyetçi, Atatürkçü, sosyal demokrat aday gibi davranıyor. Öyle misin kardeşim?! Değilsin. Bunu eleştirmek en doğal hakkımız ve eleştirmeye devam edeceğiz. İlgin olan; eleştirilmekten rahatsız olmuş ki Genel Başkanımızın eleştirisini 'Beni neden eleştiriyor' diye Ticaret Odası'nda dile getiriyor. Eleştirmeye devam edeceğiz" yanıtını verdi. 

"HER ZAMAN KURULTAY OLABİLİR AMA..."

1 Nisan sonrası olağanüstü kurultay beklentilerine ilişki iddialara yönelik de açıklama yapan Bakan, "Bizim partimizde her zaman kurultay olabilir ama 1 Nisan'dan sonra kurultay olacağına inanmıyorum, düşünmüyorum, öyle bir şey yok. Bizim hedefimiz yerel seçimler, arkasından da genel seçimler. Çok daha yeni Genel Başkan değiştirdik, Genel Başkanımız 50 yaşın altında, genç, dinamik, başarılı, son derece zeki ve üretken. Özgür Özel liderliğinde önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ve daha birçok seçimi götüreceğiz. Ben de onun ekibinde çalışmaktan mutluyum" dedi.