Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada hava sıcaklıklarının yükselmesiyle tarla faresi popülasyonundaki artışın tarla ve bahçelerde zarara neden olduğu ifade edildi. Tarla faresi popülasyonu ile mücadelede etkili yöntem olan zehirli yem uygulaması için çalışmalara başlandığı belirtilen açıklamada zehirli yemlerin müdürlüklerden temin edileceği kaydedildi.

Müdürlükten yapılan açıklamada, "Ülkemizde son yıllarda yaşanan küresel iklim değişikliği kaynaklı ve özellikle son yılların en sıcak döneminin yaşanması nedeniyle tarla faresi popülasyonundaki artış ekili/dikili alanlarda zarara neden olmuştur. Tarla faresi mücadelesi konusunda il/ilçe müdürlüklerimizce çiftçi eğitim toplantıları yapılmakta ayrıca arazi sürveyleri ile popülasyonun takibi yapılmaktadır" denildi.

Tarla faresi ile mücadelede en etkili yöntemin zehirli yem uygulaması olduğu vurgulayan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Son dönemdeki popülasyon artışından dolayı zehirli yem yapımında kullanılan çinko fosfür etken maddesinin ülkemizdeki stokları tükenmiştir. Bakanlığımızın girişimleri ile yurt dışından temin edilen ve il müdürlüğümüze tahsis edilen çinko fosfür etken maddesi ile zehirli yem yapımına başlanmıştır. İlçe müdürlüklerimize zehirli yem tahsisleri yapılmıştır. Tarla faresi mücadelesinde zararlının bulunduğu tarlalar ve tarla kenarları ilaçlanmalıdır. Üreticilerimiz il/ilçe müdürlüklerimizden zehirli yem tenim edebilirler." (DHA)