Muğla'nın Datça ilçesi Marmaris karayolu Balıkaşıran mevkiinde sıkça rastlanılan yaban eşeklerinin beslenmeleri için yol kenarlarına meyve ve sebze bırakılıyor. Yol kenarlarına bırakılan meyve ve sebzeleri yemek için doğal yaşam alanlarından karayolu üzerine çıkan yaban eşekleri trafik yol güvenliğini olumsuz yönde etkileyerek kazalara neden oluyor.

Özellikle bayram ve yaz sezonu olması dolayısıyla yaşanan trafik yoğunluğundan dolayı bu konuda Datça Belediyesi tarafından bir açıklama yapılarak, yaban eşeklerinin doğal yaşam alanlarında ihtiyaçlarını karşılayabildikleri yeterli miktarda yiyecek ve su olduğundan herhangi bir şey bırakılmaması, özellikle gece sürüşlerinde daha çok dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, "Datça-Marmaris kara yolunda özellikle bayram süresince ve sonrasında artacak trafik yoğunluğunda dikkatli olmanız gereken önemli bir konuya dikkat çekmek istiyoruz. Karayolunda çok sayıda yaban eşeği bulunmaktadır. Bu eşekler, doğada kendi kendine üreyen ve evcillik özelliklerini kaybetmiş hayvanlardır. Ne yazık ki, vatandaşlarımızın karpuz, kavun, meyve, sebze, hatta bisküvi gibi yiyecekler vererek beslemeye çalışması bu eşeklerin yol kenarlarına çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum, yol güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Aslında, bu hayvanların doğada yeterli miktarda su ve yiyecek kaynakları mevcuttur. Datça-Marmaris arasındaki bölge, çok sayıda endemik bitki türü barındıran özel bir çevre koruma bölgesidir ve yaban hayvanları için yeterli besin kaynağı sağlamaktadır. Vatandaşlarımızdan ricamız, bu hayvanlara yiyecek ve su vermemeleridir. Özellikle bayram süresince ve sonrasında karayolunda seyahat ederken dikkatli araç kullanmaları büyük önem taşımaktadır. Gece saatlerinde eşekler görünmediği için özellikle gece sürüşlerinde ekstra dikkatli olunması gerekmektedir. Geçen yıl bu konuyla ilgili bir bilgilendirme videosu paylaşmıştık. Lütfen bu bilgileri dikkate alarak hem kendi güvenliğinizi hem de yaban hayvanlarının doğal yaşamlarını koruyalım" denildi.(DHA)