Raşit ERÜLKEROĞLU / GÜNDEME BAKIŞ - Yüksek enflasyon ve artan maliyetler yeni dönemde okul kantinlerine de yansıdı. İzmir'de bir öğrencinin aylık ortalama öğlen yemeği masrafı 4 haneli rakamlara yaklaştı.

İzmir'de 2023-2024 eğitim öğretim yılı 1. dönemine ilişkin okul kantinlerinin yeni fiyat tarifesi belirlendi.

Buna göre;  İzmir'deki okul kantinlerinde bir tostun fiyatı okulun konumuna göre değişebilmekle beraber 35-45 lira oldu.

Meşrubat fiyatları ise; meyve suyu 10-15 lira, küçük ayran 8-10 lira ve süt çeşitleri 10-13 lira aralığında belirlendi.

İzmir'deki okul kantinlerinde simit ve poğaça fiyatları İzmir Fırıncılar Esnaf Odası'nın belirlediği satış fiyatı olan yani 10-12 lira aralığında satılıyor.

BAŞKAN YAVUZ FİYATLARI AÇIKLADI

İzmir Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Özgür Yavuz, yeni eğitim-öğretim yılı ve yeni fiyatlarla ilgili olarak, "Öncelikle tüm öğrencilerimize başarılı bir yıl diliyorum. İzmir'de ailelerimizin gözü arkalarında kalmasın kendi çocuklarımıza ne yediriyorsak okullarımızda da tüm öğrencilerimize onları sunuyoruz. En kaliteli ürünleri elimizden geldiğinin en iyisiyle en uygun fiyata öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Bu konuda içleri rahat olsun. Kantinlerimizde fiyatlarımız okulun konumu ve yerine göre değişebilmekte. Ortalama olarak okullarımızda bir tost fiyatı 35-45 TL civarında. Simit ve poğaça fiyatlarımız, fırıncılar odasına bağlı olarak sabit fiyattan satılıyor yani bir simit dışarıda ne kadara satılıyorsa okul kantinlerimizde de aynı fiyattan satılıyor. Meyve suyu fiyatları 10-15 TL, ayran fiyatları ise 8-10 TL arasında değişiyor." dedi.

BİR ÖĞRENCİNİN GÜNLÜK VE AYLIK MALİYETİ NE KADAR?

İzmir'de bir öğrencinin günlük okul kantinindeki harcaması ortalama minimum 50-60 TL civarında bu da aylık olarak bir öğrencinin maliyetinin 1000 TL'yi aştığını gösteriyor.