Dikili tekne turu aslında bölgenin eski Rum köyü olan Dikili Bademli açıklarında yapılıyor. Bu turlar ile Zindancık Koyu, Dikili Kalem Adası ile Garip Adası arasındaki Akvaryum Koyu, Ilıca Koyu ve Killik Koyu keşfediliyor. Tabii ki bu koyların dışında, plaj işletmesi olan ve mavi bayrak statüsüne sahip Dikili Plajları da yok değil. Özellikle Dikili’den Bademli yönüne giderken sağınızda kalacak koylar yol boyu dikkat çekici turkuaz görüntüsüyle sizi kendine çekecek. Bu koyların her birinde küçük plaj işletmeleri var, isterseniz buraları da değerlendirebilirsiniz.

izmir koyları dikili

Berrak denizi ve kumluk sahili ile Dikili Fame Beach bölgenin en ünlü özel plajı. Plajında şemsiye ve şezlong kiralayarak deniz keyfi yapabileceğiniz işletmelerden biri. Turkuaz renkteki suyu ve kumluk sahili kadar gün batımındaki kesintisiz manzarasıyla da farkını ortaya koyuyor. 

küçük zindancık koyu dikili

Küçük Zindancık Koyu

Dikili tekne turlarının ilk rotası olan Küçük Zindancık, Killik Koyu ile komşu, ufak bir koy. Sadece birkaç özel mülkün bulunduğu koya karadan ulaşım yok. İsmini geceleri ay ışığını pek göremediği için karanlık kalmasından dolayı aldığı söyleniyor. Geniş bir sahil şeridi olmadığı için koyun tadını çıkartmanın en güzel yanı tekneyle gelip bu koyda yüzmek. Deniz şahane, turkuaz rengindeki su burada da hakim. 

akvaryum koyu dikili izmir

Dikili Koyları’nın En Güzeli: Akvaryum Koyu

Dikili tekne turunun ikinci durağı Akvaryum Koyu, Kalem Adası ve Garip Adası’nın arasında kalan muhteşem bir koy. Denizin mavi tonlarındaki geçişinden adını alıyor. Akvaryum Koyu’nda yüzerken kendinizi Maldivler’e gitmiş gibi hissedeceksiniz. Koyun bulunduğu noktada Dikili’nin kalbi sayılan Kalem Adası ve Garip Adası bulunuyor.

kalem adası dikili

Kalem Adası’nda sadece tek bir işletme var, Oliviera Resort Otel. Burada günlük plaj kullanımı ve konaklama fiyatları oldukça yüksek. Bu yüzden tekneyle Garip Adası’na gelip burada denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Garip Adası ise hemen Kalem Adası’nın karşısında bulunan, tamamen bakir bir ada. Adada hiçbir yerleşim yok. Sadece günlük tekne kiralayıp denize yüzmeye gelenler var. Gölgeliklerinizi ve yiyeceklerinizi tekneye yükleyip tüm bir gününüzü adada keyifle geçirip, istediğiniz saatte tekneyle geri dönebilirsiniz.

ılıca koyu dikili

Ilıca Koyu

Dikili’nin şifalı sularından yüzeceğiniz, antik dönemden kalma Ilıca Koyu’nun özelliği bir kaplıcasının olması. Aynı zamanda arkeolojik sit alanı olduğu için koruma altında ve el değmemiş bir koy. Tekne koya yanaştıktan sonra kıyıya kısa bir sürede yüzerek taş alandaki kaplıcaya ulaşıp buradaki şifalı suya girebiliyorsunuz. Kıyı boyunca birçok yerde kayalar arasından çıkarak denize karışan suyu 40 derecelerde, taşla çevrili alandaki su sıcaklığı ise 65 derecelere kadar çıkıyor. Buradaki ılıcadan gelen sıcak su romatizma ağrılarına iyi geliyormuş.

hanımın koyu dikili

Hanımın Koy

 Denizin dibi kum, yine turkuaz renge sahip berrak bir koy ve tertemiz! Fakat buranın en önemli özelliği sahildeki taşlardan çıkan doğal killer. Sahilindeki taşlardan çıkan killeri vücudunuza sürerek kil banyosu yapabilirsiniz. 

Killik Koyu

Dikili’nin incecik beyaz kumu ile en sevilen koylarından biri Killik Koyu. Hem sahilindeki hem de denizin dibindeki beyaz kumlar sayesinde koy gerçekten etkileyici bir turkuaz renge sahip. Küçük Zindancık Koyu’nun komşusu olan Killik Koyu’nun denizi sığ olduğu için özellikle çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca kıyısındaki killeri vücudunuza sürerek doğal peeling yapabilirsiniz. Killik Koyu’nda plaj hizmeti veren birkaç tane tesis ve kamp alanı da  bulunuyor. Buradaki tesislerde tüm gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

dikili pissa koyu

Pissa Koyu

Bembeyaz kumu, tertemiz ve berrak bir denizi var. Burası bir halk plajı, girişte herhangi bir ücret yok. Fakat şemsiye veya şezlong kiralayabileceğiniz bir tesis de yok. Yanınızda gölgelik, yiyecek ve içecek getirmenizde fayda var. 

Hayıtlı Koyu

Dikili’de doğanın ve sakinliğin tadını çıkarmak ve Dikili’de kamp yapmak isteyenler için önerim Hayıtlı Koyu.  Bademli’den Denizköy’e doğru giderken sağda talelasını göreceksiniz. Buradan toprak yola saptığınızda bir süre sonra karşınıza çıkacak. Zeytin ağaçlarıyla kaplı bu koyda dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz. Bölgedeki birçok koy gibi, pırıl pırıl bir deniz sizi karşılayacak. Girişi biraz taşlık ama biraz ilerleyince kumluk. Eğer Dikili koylarına giderseniz lütfen çöplerinizi bırakmadan ve doğayı kirletmeden bu güzelliklerin tadını çıkarın.