Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer öncülüğünde düzenlenen İkinci Yüzyılın iktisat kongresinde konuştu. Davutoğlu, iktisat kongresi yapmak için en doğru kentin İzmir olduğunu kaydederek, "Doğru bir mekan İzmir. İzmir bizim milletimizin ufuk şehridir. Akdeniz'e kısrak başı gibi uzanmasıdır İzmir. Bütün iktisat tarihimizin en merkez şehirlerimizden biridir. Çakabey'in İzmir'e gelmesi ile başlayan iktisat tarihi ile milletimizin tarihi ayrıştırılamaz" dedi. 

"ÇÖL İKLİMİNDE GÜL AĞACI YETİŞMEZ"
Davutoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: 

Biz gelecek nesillerin önünü açmak için 6 siyasi parti lideri bir araya geldik. 6'lı masa 200 yıllık modernleşme tarihimizin, 100 yıllık Cumhuriyet tarihimizin en büyük toplumsal barış politikasıdır. Mutlaka başaracağız. Toplumu kutuplaştıranlara karşı toplumu kucaklaştıran bir heyetiz biz. Çöl ikliminde gül ağacı yetişmez, iktisadın iklimi hukuk ve ahlaktır. Hukuk ve ahlak yoksa heterotoks iktisat ortaya çıkar, gözümüze bakın ışığı görün diyenler çıkar. 

"SİYASİ AHLAK YASASI İLE KİMSE MAL VARLIĞINI ARTIRAMAYACAK"
Burada devlette ahlak, toplumsal kriz var. Ekonomiyi temizlemek istiyorsak, yaşayan tüm Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve ilgili Bakanların tümü mal varlığı beyanında bulunmalıdırlar. Görev yaptıkları süre içinde sahip oldukları mal arasında herhangi bir izah edilemeyecek artış varsa, bu şehit, gazi yakınlarına, engellilere ayrı bir fonlar verilmelidir. Kimin birinci ikinci derece akrabalarının üzerinde ne mal varsa şeffaf şekilde açıklansın. Benden başlayalım, ben hesap vermeye hazırım. Siyasi ahlak yasası ile kimse servetini asla artıramayacak.  Yeni bir iktisadın maneviyatı hukuk, güven ve adalettir.  
"HATTI SİYASET YOK SATHI SİYASET VAR"

AFAD'ı çiflik haline getirenler, askeri 48 saat gönderemeyenler, kurumsal çöküşün sorumlularıdır. Buradan söz veriyoruz, 15 Mayıs'tan itibaren kurumsal seferberlik sağlanacak, ehliyet ve liyakatle kurumlarımız yenilecek. Türkiye'de vahşi servet transferi yapılıyor.  14 Mayıs’a kadar hattı siyaset yoktur, sathı siyaset vardır.