Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ferdi Zeyrek, Manisa'daki şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e yönelik gerçekleştirilen saldırı girişimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Cami çıkışında yaşanan saldırı girişiminde, CHP Lideri Özel'in yanında bulunan Zeyrek, "Ne Manisa'mıza ne de şehidimize yakışan bir olaydı. Zaten şehit ailesi de gün boyu Genel Başkanımızla birlikteydi, aile zaten partilimiz. Şehit cenazesi Akhisar askeri havaalanına geldiğinde gün boyu ben de aile ile birlikteydim. Onların acılarına ortak olduk, paylaştık. Keza Genel Başkanım ve milletvekillerimiz aile ile birlikteydi. Şehit cenazesini Akhisar'dan karşıladık. Ailemizin acısı çok büyüktü, bizim de içimiz acıyordu" dedi. 

"İL EMNİYET MÜDÜRÜNÜ ARADIM"

Eylem hazırlıklarına yönelik duyumları aldıktan sonra Manisa İl Emniyet Müdürünü aradığını anlatan Zeyrek, "Saat 14:30 civarında camideki arkadaşlarımız, alanda provokasyon eylemine yönelik bir hazırlık olduğunu, bunların Manisa dışından geldiğini, tanınmayan insanlar olduğunu söylediler. Ben de İl Emniyet Müdürümüzü aradım. Kendisi de askeri havaalanındaydı. Kendisine kaygılarımızı bildirdim, o da sağolsun, 'Biz gerekli tüm önlemleri alırız, kuşkunuz olmasın' dedi. Bunu Genel Başkanımla da paylaştım. Genel Başkanım da 'Ben Manisa'nın evladıyım. Şehit cenazesinde olmamak benim için çok acı. Manisalı olan kimse bana böyle bir şey yapmaz' dedi ve biz camiye geldik" diye konuştu. 

"ESKİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI KADINLARI GALEYANA GETİRMEYE ÇALIŞTI"

Zeyrek'in yaşananlara ilişkin açıklaması şöyle: 

Camiye girdiğimizde birkaç grup halkı galeyana getirmeye çalıştı. İçeride kadınları örgütleyen başka bir partinin daha önceden milletvekili aday adayı olmuş bir kişi vardı. Bunların hepsi videolarla tespit edildi. 

"FERDİ BAŞKANA SALDIRIN' DEDİLER"

Şehit ailemiz, "Burası bir cenazedir, burada provokatif eylemler, siyasi söylemler olmaz. Bırakın biz acımızı yaşayalım" diye feryat ettiler. Namaz kılındıktan sonra, camiden çıkarken provoke eden arkadaşlar saldırıda bulunmaya başladılar. Ben de Genel Başkanımızın yanında, korumaların önündeydim. Hatta 'Özgür Başkanın çevresinde çok koruma var, Ferdi Başkana saldırın' diye bağıranlar vardı. Bir arkadaş benim üstüme doğru gelmek istedi, Genel Başkana gelmesin diye elimi uzattığımda, 'Şehit cenazesinde CHP'liler adam dövüyor' diye bağıranlar oldu. Çok değişik bir ortamdı.

zey

"KAMU GÖREVLİLERİ VALİ BEY'İN ARABASINI TEKMELEDİ"

Vali Bey'in arabasına bindi Genel Başkanımız. O araçla Genel Başkanımız oradan ayrılırken, kamu görevlisi 2 arkadaş Vali Bey'in arabasını tekmelemeye başladılar. Onlar şu anda kamu çalışanı ve bunların hepsi videolarla tespit edilmiş durumda. Havaalanına giderken Genel Başkanımız, şehit ailesi yaşananlardan dolayı üzgün olduklarını ve Genel Başkanımızın yanında olduklarını beyan ettiler. 

"MANİSA GENEL BAŞKANIMIZA SAHİP ÇIKTI"

Ertesi gün şehirde şöyle bir hava oluştu: Bu Genel Başkan Özgür Özel'e yapılmış provokatif bir eylemdir. Özgür Özel zaten bugüne kadar her şehit ailesinin yanında olmuştur, partili partisiz... Manisalının yanında olmuştur denildi ve Genel Başkanımıza daha çok sahip çıkıldı.

"ŞEHİTLER BİZİM İÇİN ÇOK KUTSALDIR"

Manisa örgütünden birçok arkadaşımız oradaydı ama şehidin olduğu yerde, içimiz kan ağlarken, böyle bir şeye dönüştürülebileceği kimsenin aklına gelmezdi. Bu insani olarak yanlış bir şey. Bunu kim planladıysa, yaptıysa kınıyorum ben. Orası siyasi bir alan değil, orası cami. Camiler bizim için çok kutsaldır. Şehidimiz var, şehitlerimiz bizim için çok güzel. Kentimiz Özgür Özel'e sahip çıktı.

"GENEL BAŞKANIMIZ ŞEHİDE SAYGISIZLIK YAPILMASINA ÜZÜLDÜ"

Genel Başkanım bir hafta sonra Manisa'ya geldi ve hep birlikte şehit ailesinin evine ziyarette bulunduk. Ben de oradaydım. Biz aileye telkinde  bulunacağımıza aile bize telkinde bulunuyordu. Genel Başkandan özür diliyorlar yapılanlar için. Genel Başkanımız da "Sizin yaptığınız bir şey yok, bunu yapanlar siyasi rant peşindeydi. Biz kim olursa olsun şehit vermiş her vatan evladının acısını paylaşan insanlarız. Partili partisiz, buna bakılmaz. Bu vatan birliği bütünlüğüdür" dedi. Genel Başkanımızın en çok üzüldüğü nokta şehidimize böyle bir saygısızlık yapılmasıydı.