Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir 38. Olağan İl Kongresi, bugün saat 10:00'da Gaziemir Fuar İzmir'de yapılacak. Mevcut Başkan Şenol Aslanoğlu, Konak İlçe eski başkanları Aytekin Tunus ve Şakir Başak'ın adaylık açıklaması yaptığı kongrede, yeter imza sayısını toplayabilen adayların, divana imza listesini teslim ettikten sonra adaylıkları resmiyet kazanacak. 

CHP’de kongreye doğru… İlçe başkanlarından blok liste önerisi! CHP’de kongreye doğru… İlçe başkanlarından blok liste önerisi!

600 DELEGE OY KULLANACAK

Kongrede 600 delege oy kullanacak. Doğal delegelerle sayı 618'e çıkecek. 

BLOK MU ÇARŞAF MI

İlçe kongrelerinde de sıkça tartışma konusu olan "Çarşaf mı blok mu" polemiği, il kongresi için de merak konusu olmayı sürdürüyor. Tüzüğe göre çarşaf olarak öngörülen liste, delegelerin yüzde 10'un imzası ile divana "Blok olsun" diye sunulur ise, lehte ve aleyhte 2 kişi konuşma yapacak. Konuşmaların ardından teklifi delegeler oylayacak. 

DELEGELERİN OYUNA SUNULACAK

Delegelerin çoğunluğu blok liste ile seçime gidilmesini isterse önerge kabul edilecek. Seçim blok liste ile gerçekleştirilecek.

ASLANOĞLU "KARAR DELEGENİN" DEDİ

Adaylardan Aytekin Tunus ve Şakir Başak "Çarşaf liste" çağrısında bulunurken, İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ise kararı delegeye bıraktı. Aslanoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Delegenin kararına ipotek koymuyoruz, delege neylerse güzel eyler. Bizim için önemli olan delegenin kararıdır, delege çarşaf derse çarşaf, blok derse blok listedir. Delegenin kararını uygularız" demişti.