GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD’nin yüzde 50’şer ortaklığı ile kurulan; faaliyete başladığından bugüne kadar defalarca TCDD ile Büyükşehir Belediyesini karşı karşıya getiren İZBAN'la ilgili yeni bir gelişme yaşandı. 

TUGAY BÜROKRATLARI TOPLADI

Gündeme Bakış'ın belediye kaynaklarından edindiği bilgiye göre; Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ulaşımla ilgili tüm belediye bürokratları ile şirket yöneticileriyle bir araya geldi. Toplantıda kent ulaşımı enine boyuna masaya yatırıldı. 

İZBAN'LA İLGİLİ ŞİKAYETLER ARTTI

Toplantıda; İZBAN'la ilgili şikayetlerin arttığı vurgulandı. Şikayetlerin önemli bir bölümünün de TCDD'nin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemesinden kaynaklandığı Tugay'a aktarıldı. Bürokratlar, "Daha önce örneği olmayan ortaklık modeli artık işlemiyor" şeklinde görüş bildirdi. 

HÜKÜMETE TEKLİF EDİLECEK

Tugay'ın önümüzdeki günlerde yaşanan aksıklıkları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bildireceği ifade edildi. Hükümete, "Ortaklığı biterelim. Ya İZBAN'ı siz işletin ya da tamamıyle işletmesini Büyükşehir'e bırakın" teklifi sunulacak. 

Hükümetin; bu teklife nasıl bir yanıt vereceği merak konusu. 

5C8D369045D2A04Bdc37D73F

AÇILIŞINI ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU YAPTI

Hükümetle CHP'li bir belediye ilk kez İZBAN projesinde ortaklaştı. Türkiye'de bu anlamda ilk olan İZBAN'ın açılışını o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu birlikte yaptı. Projenin mimarları ise dönemin belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olmuştu. 

İZBAN HAKKINDA

Yolculu ön işletmeye 30 Ağustos 2010 tarihinde başlayan İZBAN, TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50 ortaklıklarıyla kuruldu. Şirket, bu özelliği ve günde 3 bin yolcunun taşındığı bir hat üzerinde yaratılan inovasyonla 225 bin yolcuya ulaşılmasını sağladığı gerekçesiyle, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından 2013 yılında “En İyi İşbirliği” kategorisinde büyük ödüle layık görüldü.

İşletmeye 31 istasyonla başlayan İZBAN’ın istasyon sayısı, önce Hilal’in açılmasıyla birlikte 32’ye, hemen ardından Torbalı hattının açılmasıyla 38’e yükselmiştir. Sağlık ve Selçuk istasyonlarının da devreye girmesiyle istasyon sayısı 40’a çıkmıştır. Hilal, İzmir Metrosu ile İZBAN’ın, Halkapınar’dan sonraki ikinci kesişme noktasıdır ve özellikle Güney yönünden gelen yolcuların, İzmir Metrosu’na aktarma yaparak Konak yönüne ulaşmalarında büyük kolaylık sağlamıştır. Günde 550 bin yolcu hedefine doğru ilerleyen İZBAN’ın, Cumaovası’ndan sonraki istasyonları olan Develi, Tekeli, Pancar, Kuşçuburun, Torbalı, Tepeköy, Sağlık ve Selçuk’un açılmasıyla birlikte hat uzunluğu 136 kilometreyi buldu. Kuzeyde Bergama’ya kadar uzanacak olan İZBAN hattı, proje tamamlandığında 185 kilometreye ulaşacak: