Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Tunç Soyer'in, görev süresinin bitmesine 1 ay kala binlerce personeli işe alması İzmir gündemine oturmuştu. 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerini kazanan Cemil Tugay ise, seçime az bir süre kala işe alımı gerçekleştirilen ortalama 20 personelin iş akdine son vererek, belediyeye personel alımı yapılacağı zaman önceliğin bu işten çıkartılan 20 kişide olacağını kaydetmişti. 

İşine son verilen işçiler ise Büyükşehir Belediyesi yönetiminin yer aldığı Egemenlik Binası önünde eyleme başlamış ve ardından eylemini CHP İzmir İl Başkanlığı önünde sürdürmüştü. İşçiler bugün ise, Büyükşehir Belediyesi'nin birçok biriminin görev yaptığı Kültürpark'ta bulunan hollere yürüyüş yapacak. 

"İŞÇİ ALIMLARI YANLIŞTIR"

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, yaşanan süreci değerlendirdi. Belediye başkanlarının görev süresinin bitmesine yakın personel alımı yapmasının yanlış olduğunu dile getiren Aslanoğlu, "Sadece Büyükşehir Belediyesi'nde değil, ilçe belediyelerde de CHP'li, AK Partili, MHP'li tüm belediyelerde görev süresi sonunda işçi alımı yapılmasını doğru bulmuyorum. Dolayısıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde de görev süresinin sonuna gelmişken, yeni gelecek arkadaşın bu işleri belirlemesi gerekirken, işçi alımları yanlıştır. Bunu CHP'li belediyeler yaptığında da yanlıştır dememiz gerekir. O yüzden İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne alınan çokça personel hatalı karardır" dedi. 

"İHTİYAÇ HALİNDE İŞE ALIMLARININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Aslanoğlu işten çıkartılan işçiler için de üzüldüğünü dile getirerek, "Seçime 1 - 2 ay kala işe giren arkadaşlarımızın iş akdinin sonlandırılması da üzücüdür. Sonuçta iş bulmuş arkadaşımız, umut bağlamış. Buna da çok üzülüyorum. Büyükşehir Belediyemizin personel ihtiyacı olacak zaman içinde, ilk olarak da bu arkadaşlarımızın işe girmesi noktasında İl Başkanı olarak takipçisi olacağım. İlk önce bu arkadaşlarımızın işe gireceği noktasında söz veriyoruz" diye konuştu.