Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin "30 yaş üstü öğrencilerin toplu ulaşımdan indirimli faydalanma hakkını kaldırmasını" doğru bulmadığını dile getirdi. Konuya ilişkin yaptığı açıklamada alınan karar için "Haksız bir yaklaşım" diyen Kırkpınar, "Bizim için öğrenci öğrencidir, farklı yorumlanması doğru değil. Öğrencilerimizi, İzmirliyi rahatlatan bir uygulama. Biz belediye başkan adayımızın da vermiş olduğumuz sözlerin takipçisi olacağını ifade etmiştik hem ulaşım hem de su ile ilgili. Ben bu kararın doğru olmadığını düşünüyorum, vatandaşlarımız faydalanmaya devam etmeli" ifadelerini kullandı. 

AK Partili Kırkpınar'dan CHP'ye seçim salvosu... Kampanyalarını personel alımları üzerinden yaptılar! AK Partili Kırkpınar'dan CHP'ye seçim salvosu... Kampanyalarını personel alımları üzerinden yaptılar!

"ANA GÜNDEMİMİZ EKONOMİ"

Aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi olan Kırkpınar, Türkiye'nin ekonomik konjonktürüne ilişkin de bilgi verdi. Kırkpınar, "Türkiye'nin, hükümetin en çok üzerinde durduğu nokta ekonomi. Şu an ekonomi programımız fevkalade iyi çalışıyor. Ana hedefimiz enflasyonu düşürmek, hayat pahalılığını ortadan kaldırmak, alım gücünü güçlendirmek. Merkez Bankası açıklamalarına ve makro ekonomik verilere baktığımızda da programımızın iyi işlediğini görüyoruz. 5,7 oranında son çeyrekte büyüdük. 15 çeyrekten beri ekonomimiz büyüyor. Cari dengeyle ilgili olumlu gelişmeler var. İhracat artıyor, ithalat düşüyor. 5,2 bütçe açığımız, biz bunu 6,6 oranında öngörmüştük. İnşallah 1 yıl içinde deprem etkisini de ortadan kaldırıldığımızda OECD ülkelerinin üzerinde 2,5 - 3 oranına gerilemiş olacağız. Enflasyon tepe noktasına 75 ile bugün ulaştı. Bundan sonraki süreçte enflasyon düşüşe geçecek. Bu yıl sonuna doğru bu düşüşü hissetmiş olacağız. Sene sonu için 40'lara düşüşünü bekliyoruz. 2016'da ise tek haneli rakamlara gelecek. Biz bunu iktidara geldiğimizde yaptık. Türkiye güçlü bir ekonomiye, genç bir nüfusa sahip. İlk defa 1 trilyon doların üzerinde bütçeye sahip ülkeyiz, ticaretimiz dünya ticaretinde ilk defa 1.2 pay alıyor. İlk defa 1'in üzerine çıktık" dedi. 

"2025'İN DONUNDA GELİŞMİŞ ÜLKELER ARASINDA OLMAYI HEDEFLİYORUZ"

Türkiye'nin yatırımcı açısından da tercih edilir bir ülke haline geldiğini kaydeden Kırkpınar, "CDS rakamlarına baktığınızda risk primimiz iyileşiyor. Türkiye hem doğrudan yatırım hem sıcak yatırım açısından daha tercih edilir noktada. Türkiye hak ettiği yere doğru hızlı şekilde gelecek. Enflasyon düşünce, fiyat istikrarı sağlanınca halkımızın alım gücü artacak. Bu refah hem emeklimize, hem çalışanımıza, hem çiftçimize herkese yansıyacak. 2025'in sonu, 2026'nın başların da Türkiye çok daha iyi noktalarda olacak. Gelişmiş ülke kategorisine girmek için kişi başı gelir 13 bin 800 doları aşmalı, şu an 13 bin dolar civarındayız, 800 dolar daha artırdığımızda Türkiye artık gelişmekte olan ülke değil gelişmiş ülke olacak. Bunu da 2025'in sonunda sağlamış olacağız" açıklamasında bulundu. 

"EKONOMİMİZ ÇALIŞIYOR"

Seçimsiz geçecek yılların önemine vurgu yapan Kırkpınar, "İşsizlik oranlarımız da düşmüş durumda. Ekonomimiz çalışıyor, ticaretimiz iyi gidiyor. Turizmden 60 bin doların üzerinde gelir bekliyoruz. İhracatımız rekor kırıyor. Ekonomimizi rakamlarla değerlendirdiğimizde yatırıma giden kaynakların arttığını görüyoruz. Bu da ihracatı ve büyüyen ekonomimizi gösteriyor. Makro ve mikro veriler ekonomik modelimizin çok iyi çalıştığını gösteriyor. Amerika, Avrupa'ya baktığımızda yüzde 5'in üzerinde enflasyon var. Türkiye'de pandemi, deprem, EYT etkisi oldu. Bu kadar yükün altında Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde Bakanlar kurulumuz, Ekonomi kurulumuz çalışıyor. Bunun verilerini de almaya başladık. 4 yıl seçim yok, bu altın değeri yılları iyi şekilde değerlendireceğiz" ifadelerini kullandı. 

"POPÜLİST POLİTİKA UYGULAMADIK"

Kırkpınar sözlerini şöyle noktaladı: 

Seçim öncesi popülist bir politikayla 3-5 belediye daha almış olabilirdik ama Cumhurbaşkanımız popülist bir politika uygulamadı. Türkiye ekonomisi kalıcı şekilde refaha yeniden ulaşmak zorunda. O yüzden kaybedecek olsak bile böyle bir yükün altına popülist politika uyulayarak girmedik. Önümüzdeki süreçte vatandaşımız bunu takdir edecek. 2028'de Allah'ın izniyle iyi bir neticeyle vatandaşın karşısına çıkmış olacağız.