Sağlıklı beslenmenin temel süper gıdalarından biri olan zeytinyağının fiyatı son aylarda hızla artıyor ve bu durum hem tüketicileri hem de sektörü alarma geçirmiş durumda.

ZEYTİNYAĞI KRİZİNİN SEBEBİ NE?
Pazar araştırmacıları, son yıllarda Güney Avrupa'da, özellikle de İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinde zeytinyağı üretimini iklim kaynaklı aşırı hava koşullarının önemli ölçüde etkilediğini belirtiyor.

Dünyanın zeytinyağı üretiminin yüzde 40'ından fazlasını sağlayan İspanya'da, normalde her hasatta 1,3 ila 1,5 milyon ton zeytinyağı üretilmesi beklenirken, 2022/2023 sezonunda bu rakam sadece 666.000 ton civarında gerçekleşti.

Sonuç olarak zeytinyağı fiyatları fırladı. Mintec'in gösterge endeksine göre, Endülüs'teki zeytinyağı fiyatları Mart ayı sonu itibarıyla 8 euronun biraz üzerindeyken, Ocak ayında ise 9,2 euro gibi rekor bir seviyeye ulaşmıştı.

"SARI ALTIN" FİYATLARI DAHA DA ARTACAK 
Uzmanlar, önümüzdeki aylarda zeytinyağı fiyatlarında daha fazla artış bekliyor. Azalan rezervlerin piyasaları tetikleyeceğini ve fiyatların eninde sonunda yükseleceğini öngörüyor.

TÜKETİCİ KADAR ÜRETİCİDE ZOR DURUMDA
Öte yandan zeytinyağı fiyatları sadece tüketicileri değil, üreticileri de zor durumda bırakıyor. İspanya'da zeytinyağı hırsızlıkları da artmış durumda. Öyle ki hırsızlar, çaldıkları zeytinyağını karaborsada yüksek fiyata satıyor.

50 BİN LİTRE ZEYTİNYAĞI ÇALINMIŞTI
Yerel basında çıkan haberlere göre, geçen yılın ağustos ayında İspanya'nın Cordoba bölgesindeki yağ fabrikalarından birinden yaklaşık 50 bin litre sızma zeytinyağı çalındı. Çalınan zeytinyağının o dönemde değerinin 420 bin Euro’dan fazla olduğu tahmin ediliyordu.