Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir'de 5 yıl CHP İzmir İl Başkanlığı görevini sürdüren Deniz Yücel, 14 Mayıs'ta gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde İzmir Milletvekili seçilmişti. TBMM'de CHP'yi temsil etmenin onurlu bir görev olduğunu kaydeden Yücel, "Milletvekilliği çok onurlu bir görev. İl başkanlığı örgüt görevi, sorumluluğu çok farklı. İzmir'in 30 ilçesinden, belediye başkanlarından sorumlusunuz. Belli konularda en küçük olumsuzluk olduğunda, ilk sorulacak kişi il başkanı. Olaya hiçbir dahliniz olmasa bile açıklama yapmak, partiyi korumak, inisiyatif almak il başkanının görevi. Milletvekilliğinde partimizi temsil ediyoruz, TBMM'de bir yasama görevimiz var" dedi.

Yücel'den çarpıcı kurultay açıklamaları... Özel anlamlı oy farkıyla kazanacak Yücel'den çarpıcı kurultay açıklamaları... Özel anlamlı oy farkıyla kazanacak

"ÖNERGELERİMİZ CUMHUR İTTİFAKI TARAFINDAN REDDEDİLİYOR"

TBMM çalışmalarının sorulması üzerine GÜNDEME BAKIŞ TV'de konuşan Yücel, "Muhalefet partileri çoğunlukta olmadığı için halkın yararına getirilen öneriler ve önergeler hiç konuşulmadan reddediliyor. İktidar olmanın nimetlerinden faydalanmak gibi değerlendirilebilir bu. Muhalefetin attığı bir adımla, önerisiyle, toplum yararına fayda sağlanırsa o işin siyasi getirisi muhalefet partilerine yazıyor, AK Parti bunu istemiyor. Mecliste çoğunluğu olduğu için de MHP ile birlikte istedikleri yasayı çıkartıp, istedikleri yasayı çıkartmıyorlar. Tabi buradan farklı bir anlam çıkmasın; biz toplumun beklentisi, ihtiyacı neyse, sorunların çözümü için mücadele etmeye devam ediyoruz. Meclis; kürsüsünden bazı şeyleri gündeme getirmek, meclise taşımak, o konuda kamuoyu oluşması, o konuya dikkat çekilmesi, ilerleyen süreçte o konunun çözümü için önemli bir aşama" ifadelerini kullandı.

"YARIN İKTİDAR OLUP ÇOK DAHA İYİ HİZMETLER GETİREBİLİRİZ"

Yücel, AK Parti'ye ilişkin de eleştirilerde bulunarak, "Benim açımdan, gerçekten büyülü bir dünya, TBMM'de görev yapmak çok onurlu bir iş. Bugün iktidar değiliz, yarın iktidarda olup çok daha iyi hizmetler getirebiliriz. Ülkemizin başta hayat pahalılığı, enflasyon, işsizlik sorunu olmak üzere, toplumsal  huzurun sağlanması gibi tüm sorunlarının mecliste çözülebileceğini düşünüyorum. Biz bunların hepsini çözeriz. AK Parti ve MHP'nin böyle bir bakış açısı yok. AK Parti dışlayarak, yok sayarak, ötekileştirerek, toplumu kutuplaştırarak yönetmeyi tercih ediyor. Cumhurbaşkanı bas bas 'Faiz sebep enflasyon sonuç' diye bağırdı, faizleri düşürdüler, inanılmaz bir yokluk ve hayat pahalılığına mahkum ettiler toplumu. Dengeler bozuldu, paranın alım gücü ortadan kalktı. Emekliler 7 bin 500 liraya mahkum edildi. Sonra Merkez Bankası Başkanı ve Hazine'den Sorumlu Bakan değişti ve faizler fırladı. Nereye gidiyoruz, yaşayıp göreceğiz" açıklamasında bulundu.

"SOYLU'YU ELEŞTİRMEMİZ GÖREVİNİ YAPMA ŞEKLİ İLE ALAKALIYDI"

İl Başkanlığı sürecinde İçişleri Bakanlığı görevinde bulunan Süleyman Soylu'ya yönelik yaptığı sert eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Deniz Yücel, "Süleyman Soylu çok meclise gelen bir milletvekili değil. Bir kere yemin töreninde geldi, ondan sonra 1 kere daha geldi. Belki bütçe görüşmelerine katılır. Bizim Süleyman Soylu'yu eleştirme sebebimiz onun İçişleri Bakanlığı'nı yapma şekliyle alakalıydı. İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturan bir kişinin suç dünyasıyla, mafyayla ismi anılıyorsa; o yapının içinden belli kişilere yol veriyor, onları himaye ediyor ve kol kanat geriyorsa, biz elbette buna karşı tepkimizi göstereceğiz. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bağlı olduğu bir Bakanın, toplumu kamplaştırmak, kutuplaştırmak, toplum içine kin ve nefret tohumları ekmek gibi bir hakkı yok, olamaz. O yüzden Soylu'ya karşı o süreçte çok tepkimiz ve eleştirimiz oldu" açıklamasında bulundu.

"BİZİM TARAFIMIZ İNSANLIKTIR"

Dünya gündeminde önemli yer tutan İsrail'in Filistin'e yaptığı saldırılarla ilgili düşüncelerini aktaran Yücel, "Yaşananlar insanlık dramı. Hamas'ın saldırısıyla başlayan bir süreç var. İsrail'in yürüttüğü daha sert bir süreç var. Biz acıyı, ölümleri karşılıklı teraziye koyacak, kıyaslayacak değiliz. Terör kimden gelirse gelsin lanetliyoruz. İsrail'in bir devlet politikası olarak terör yöntemlerini kullanması da çok acı verici. Ben en kısa zamanda bu olayın sona ermesini diliyorum. Orta Doğu'nun ötesinde dünya tehlikeli bir yere gidiyor. Amerika'nın İsrail'e kol kanat geren tavırları, çocuk ölümleri hastanelerin, okulların, konutların bombalanması dünyanın hiçbir yerinde kabul edilemeyecek, savaş hukukunda yeri olmayacak bir şey. O yüzden; bir an önce sona ermesini temenni ediyoruz. Orada yaşananların da herhangi bir şekilde ülkemizi etkilememesi için tüm önlemler alınmalı. Bunu Türkiye'ye sirayet etmesi ya da etmemesi anlamında söylemiyorum sadece, o bölgeden gelecek yeni bir göç dalgası olarak da söylüyorum... Bizim tarafımız insanlıktır, Türkiye Cumhuriyeti'nin bekasıdır, 'yurtta barış, dünyada barış' prensibidir. Ülkemizin olumsuz yönde etkilenmemesi için tüm tedbirler alınmalı" dedi.

"DEĞİŞİM YEREL SEÇİMLERDEKİ BAŞARIYI DAHA ÜST SEVİYEYE ÇIKARTIR"

Yücel, 2024 yılı Mart ayında gerçekleştirilecek yerel seçimlere ve İYİ Parti'nin kendi adaylarını çıkarma kararına ilişkin ise şu açıklamalarda bulundu:

Bizim değişimi istememizin  sebeplerinden biri de bu. Başarılı olmak istememiz. Yerel seçimlerde tabi ki CHP'nin iddiası her zaman devam eder. İzmir güçlü olduğumuz bir il, çok başarılı belediye başkanlarımız var başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer olmak üzere, ilçe belediye başkanlarımız var. Biz, genelde iktidar olsaydık, genel seçimi kazansaydık, İzmir'e bir hizmet yağmuru başlayacaktı ama belediyelerimiz kıt kaynaklarıyla, ekonomik krizin zirve yaptığı bir dönemde, özellikle pandemi ve İzmir depremi sürecinde imkanlarını zorlayarak çok güzel işler yaptılar. Ben yerel seçimlerde İzmir seçmeninin teveccühünün CHP'nin adaylarından yana olacağına inanıyorum ama bir değişim olursa, bunun bizim başarımızı daha üst seviyeye taşıyacağına da inanıyorum.

"İZMİR'DE BİRİNCİ PARTİ OLURUZ"

Yerel seçimlerde, partilerden ziyade bazen isimlerin de ön plana çıktığını görüyoruz. İzmir'de CHP genel seçimlerde yüzde 41 - 42 bandında oy alıyorsa, yerel seçimlerde her zaman yüzde 50'nin üzerinde oy almıştır. İlçelerde de yansıması benzer şekildedir. Yerel seçimlerde İzmir'de yine birinci parti oluruz. Ancak 2019'da kazanamadığımız ilçelerde de seçimi kazanmak istiyorsak değişim olması gerektiğini söylüyoruz.

"İL BAŞKANLIĞINI NASIL YAPTIYSAK MİLLETVEKİLLİĞİNİ DE ÖYLE YAPACAĞIZ"

Siyaset bir iddia işidir, İYİ Parti'de başka partiler de aday çıkartabilir. Biz her zaman seçime tek başımıza gireceğimizi düşünerek, en olumsuzu hesaplayarak, en riskliyi hesaplayarak plan, programımızı yaparız. Özellikle İzmir gibi bir yerde CHP'nin başka partiye güvenerek aday çıkartması, seçime girmesi söz konusu bile değil. İYİ Parti'nin bir tavrı, Akşener'in açıklamaları var ama bu yerel seçimlerde ittifak olmayacağı anlamına gelmiyor, bazı illerde, ilçelerde ittifak da olabilir. Ancak biz olmayacakmış gibi seçime hazırlanırız. Yerel seçimlerde, sahada olup, il örgütümüze, ilçe örgütümüze, adaylarımıza destek vereceğiz. İl Başkanlığını nasıl yaptıysak milletvekilliğini de aynı şekilde yapacağız.

"KONGREDE YAŞANANLARDAN HERKES DERS ÇIKARMALI"

CHP İzmir İl Kongresine ilişkin görüşleri sorulan Yücel, "Çarşaf isteyen de haklıdır, blok isteyen de haklıdır, ama çarşaf daha kapsayıcıdır, daha demokratiktir. Blok liste de bizim tüzüğümüzde vardır. O yüzden çarşaf, blok çekişmesine ben pek takılmıyorum. Ama asıl orada yaşananlar gerçekten CHP'ye yakışmadı, o olayın tarafları  noktasında, birden fazla tarafı var; o olaylar bir anda oraya gelmedi. Sinyaller vardı, birtakım önlemler alınabilirdi. Çok keskin açıklamalar yapan arkadaşlar oldu ve CHP'ye yakışmayan bir tablo yaşandı. Geçti artık önümüze bakmalıyız ama o yaşananlardan da herkesin kendine pay çıkartması, herkesin bir ders alması lazım ki bir dahaki kongrelerde böyle bir şey bir daha yaşanmasın" yanıtını verdi.