Sıvı alım seviyenizi kontrol etmenin çeşitli yöntemleri bulunuyor. Bir sosyal medya kullanıcısı vücudundaki sıvı oranını ufak tüyolar sayesinde hemen çözümleyebiliyor. Böylece vücudu hakkında birçok farklı bilgiye sahip olabiliyor. İşte susuz kalıp kalmadığınızı anlamanın yolu.
Dehidrasyon kontrolü adı verilen bu uygulama, sosyal medyada paylaşılan videonun ardından herkesin denemeye başladığı bir yöntem oldu. Ardından 2 milyondan fazla takipçiye sahip olan Dr. Dana Brems, herkesin denediği pratik yöntemin nedenlerini açıklıyor.

Bir kullanıcı, susuz kalıp kalmadığınızı anlamanın bir yolu olarak parmak eklemlerinin arasındaki deriye işaret ediyor. Bu dehidrasyon kontrolü, parmak ucunuzla parmak aralarındaki deriyi çekerek gerçekleşiyor. Çektikten sonra tekrar eski görünümüne geri dönen deri, su içmiş olduğunuzu gösteriyor. Ancak derinizi kaldırdığınızda olduğu yerde kalıyorsa, su eksikliğiniz olduğu anlamına gelebilir.

Dr. Dana Brems, yöntemin cilt sıkışması veya cilt turgor testi olarak bilindiğini söylüyor. İyi nemlendirildiğinde cilt daha fazla esnekliğe sahip olabilir. Sıktıktan sonra ise hızla orijinal haline geri döner. Öte yandan dehidrasyon, cilt elastikiyetinin azalmasına ve normale dönüşün daha yavaş olmasına neden olur.
Bilim tarafından doğrulanan bu tüyo, kendi sıvı alım seviyenizi test etmenin kolay yollarından biridir. Elinizin arkasında, karnınızda veya köprücük kemiğinizdeki deriyi sıkıştırarak deneyebilirsiniz. Cildiniz hızlı bir şekilde normal haline dönmüyorsa, mutlaka su içmeniz gerekiyor.

Cildinizin sıkışması zorlaşıyorsa bu durum, vücudunuzu çok fazla sıvıya maruz bıraktığınız anlamına gelebilir. Fazla sıvıya tutunan vücut, şişmeye başlar ve ödem belirtileri oluşur. Hafif dehidrasyon bile kendinizi daha ağır hissetmenize ve baş ağrısı çekmenize neden olabilir.

Diğer semptomlar arasında baş ağrısı, aşırı susuzluk, baş dönmesi veya kafa karışıklığı yer alıyor. Uzmanlara göre kadınların günde 11,5 bardak, erkeklerin ise 15,5 bardak su içmesi gerekiyor. Düzenli olarak egzersiz yapıyor ve terliyorsanız bu oran artabilir.