GÜNDEME BAKIŞ - Mecliste konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Yıldız, " ESHOT, İZULAŞ ve İZBAN şehir için önemli bir kuruluş. Biz bunların sermaye arttırımlarına destek vereceğiz. İZBAN konusunda tartıştık. Bugün UKOME'ye bir 90 dakika önerisi geldi. Biz 90 dakika meselesine yapıcı bir yaklaşım ile olumlu bakıyoruz. UKOME genel kurul kararını siz oluşturuyorsunuz, yetki sizde. Karar noktasında sadece 90 dakika kullanımı ile ilgili bir ifade var. Alt metinde herhangi bir bilgilendirme yok. Mesele 90 dakikayı bu kente getirecek miyiz? Biz de 90 dakikayı getirmeyi istiyoruz. 90 dakika usul ve yöntemler noktasında diyoruz ki, ilgili paydaşlar nasıl işleyeceği konusunda bir çalışma yapmak zorundalar. Bizim ortaya koyduğumuz size sunacağımız öneri şudur; 90 dakika uygulaması yaptığınız zaman bir vatandaş ESHOT'a bindi 20 dakikalık bir yere geldi. İşini halletti ve tekrar 90 dakika içerisinde dönüyor. Bunun usul ve yöntemleri nasıl olacak? Biz millet olarak yardımı severiz, radar görsek sellektör yaparız. Vatandaş İZBAN'dan iniyor. Orada bekleyen vatandaşl benim yerime baasar mısın diyor ve biz basıyoruz. Bunlarla ilgili geçmiş yıllarda 5 dakika bir aktive süresi konulmuş. Siz ne yapıyorsunuz o kartı bastığınızda kamu yararı dediğiniz hakkı başkasına kullandırıyorsunuz. Kredi kartı nasıl kullanacak, nasıl kullanılacak? Biz diyoruz ki, gekin göreve geldiğiniz günden bugüne kadar ortak akıl iradesi beyan ediyoeusnuz. Her ne kadar beyanı basın üzerinde tartışsanız da diyoruz ki hemen önümüzdeki hafta ilgili müdürler usul ve yöntemleri konuşsunlar. İlk UKOME toplantısında 90 dakikayı geçirelim. Bu hafta ücret için bir artışı oy birliğiyle geçirdik. 90 dakikada samimiyseniz ilgili bürokratlar bir araya gelsin ve uygulama usullerini sorsunlar" ifadelerine yer verdi. 

Hükümet İzmir'de 90 dakika ücretsiz aktarmaya geçit vermiyor... İkinci kez ret! Hükümet İzmir'de 90 dakika ücretsiz aktarmaya geçit vermiyor... İkinci kez ret!

"YAPAY GEREKÇELER" 

Tugay ise araya girerek, "Bugünkü iptal gerekçesini okudunuz mu? Biz ortak akla AK parti'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, 'ben 90 dakikayı geri getireceğim' dediğinde vardık. 90 dakika İzmir'de zaten uygulanıyordu. Yeni bir uygulama değil. İZBAN ile ilgili bir şey sölüyorsunuz ama konu o değil. Bu toplantıda 90 dakika 4736 sayılı kanunun 1. madddesine aykırı diyerek reddetmişler. Bu madde ise bu kanun kimin ücretisz bineceğini belirler diye bir kanun. Yani belediyenin böyle bir hakkı yok diyor. Oysa biz ücretsiz binişten bahsetmiyoruz. Biz bu konuda zaten fikir birliği içerisindeydik. Bugün ret oyu verenlerden biri Jandarma temsilcisi. Devleti temsil edenler belli ki oraya bir karar almak üzere gelmişler. Gerekçe olarak da belediye böyle bir kararı alamaz diyor. Biz diyoruz ki bu ücretsiz biniş değil. Vatandaş ilk binişte zaten ödüyor. Daha önceden teknik bilgiler de verildi. Çarşamba günü kabul edilen tarife teknik kurula gitmedi. İZBAN'da zaten kredi kartı geçmiyor. Aktarmalı binişlerde İZBAN'ın yükünü belediye üstlendi. Bu görünen o ki siyasi olarak belediyenin bu kararı almış olmasını uygun bulmuyorsunuz. Zarar verdiğiniz insanlardır. Bu karardan etkilenen sadece CHP'ye oy vermiş insanlar değildir. AK Parti'ye oy veren insanlara da uyguluyorsunuz. Yapay gerekçeleri kenara bırakın ve bir dahaki toplantıda onaylanması için bir imkanınız olduğuna inanıyorum. Onu kullanın ki insanlarımız ilave ücret ödemesinler" ifadelerine yer verdi.

"NE ENGELLEME NE SİYASET YAKLAŞIMI VAR" 

Yıldız ise Tugay'a yanıt olarak, "ESHOT'ta tramvay'da kredi kartı basıyoruz. Tramvay'dan inip İZBAN'a binince neyle ulaşıma basacak? Verdiğim örnek mikro bir örnek. Meclis önergelerini okuyoruz. Eklerini de koyuyoruz. Siz genel kurul yapyorsunuz ancak yazılı önerge yok. Bizim görevimiz kurumlar arasındaki doğacak problemleri siyasi mekanizmalarla ortak akla yönlendirmektir. Bir tarafta İZBAN'ı temsil eden devlet yetkilileri bilgilendirilmedik diyorlar. Büyükşehir bürokratları ise  bilgilendirdik diyor. Ben de bir çağrı yapıyorum; samimiyseniz önergenin altını koyun. Önerge başlığı ile konu konuşulmaz. Biz nasıl işleyeceğini soruyoruz. Geliniz maddeleri belirleyelim, esasları netleştirelim. Çıkan metni oylayalım. Açık bir teklif sunuyorum. bunda ne bir siyaset yaklaşımı var ne engelleme yaklaşımı var. Samimi bir şekilde bir davet var. Gelin bu meseleyi kent gündeminden kaldıralım" ifadelerini kullandı. 

"İNSANLARA SÖZ VERDİK, REDDETMEYİN"

Tugay ise Yıldız'a yanıt olarak , "İzmir'im kart var, gerekçeniz bu mu? Daha önce görüşüldüğünde teknik komiteye gelsin gerekçesiyle kabul edilmemişti. Bu görüşmede 'ücretsiz bindirme kararı alamazsınız' dediler. Açıkçası 'ücretsiz bindirmeyin' dediler. UKOME kararına bu yazıyor. İZBAN'da kredi kartı yok diyorsunuz. İZBAN kabbul etmediği için yok. Uygulamada kabul etmiyorsunuz sonra onu gerekçe göstererek hayır diyorsunuz. İnsanlarımıza söz verdik. Hamza Dağ da ben de söz verdim. 2. defa getirdik. Olmadı 3.,4.,77 defa getireceğiz. Bunu kabul ettiğiniz takdirde insanlar 90 dakikadan faydalanacak. Şu ana kadar yaptığınız gibi reddetmeniz durumunda insanlar faydalanamayacak  " dedi. 

İZULAŞ VE ESHOT İÇİN DE SERMAYE ARTIRILDI

İZBAN'ın yanı sıra  İZULAŞ'ta 538 milyon 800 bin TL, ESHOT'ta 173 milyon 808 bin TL'lik sermaye artışına karar verildi. 

AK PARTİ'DEN AÇIK DAVET

AK Parti Grup Başkan Vekili Hakan Yıldız önergeye ilişkin yaptığı konuşmada, "AK Parti grubu bir meseleyi gündeme getirdiğinizde tüm paydaşlar ile görüşür ve tüm evraklara bakar. Orataya attığımız her iddiaının gerçekliği vardır. İzmir ulaşımına sizden önceki dönemde de destek verdik. Eleştirilker de getirdik. 90 dakikayı mecliste sizin de oylarınızla siz kaldırınız. O 90 dakikanın kaldırılmasına biz ret oyu verdik. Kredi kartı yöntemiyle ilgili İZBAN'da istasyonlar arasında aynı para kesildiği için iade edildi. İyi niyetinziden şüphe duymuyorum ama size aktarılan bilgilerden şüpheliyim. Biz söylemle değil eylemle hareket edidyoruz. Biz meselere siyasi yaklaşmadık, çözüm odaklı yaklaştık. Açık bir davette bulunuyorum. UKOME'ye sunduğunuz önergeyi getirin. Bu madde de AK Parti ulaşım noktasında destek olmaya devam edecek. Ancak açık ve samimi daveti nezaketle karşılanızı isterim" ifadelerine yer verdi. 

"HAMZA DAĞ GETİRSEYDİ NE OLURDU?"

CHP Grup Başkan Vekili Levent Yıldız, "UKOME'yi epey dinledik ve bilgilendik. Amaç söylem, samimiyet, çağrı, nezaket vb. bir sürü sözcük dinledik. Bu konuşmalar değerli ama biz AK Parti Grup Başkan Vekili tarafından ihmal edildik. İl Başkanının hassasiyetinin olmasından memnuniyet duyarız ama biz başka bir yerde kaldık. Tartışmalara giremedik. Bu toplantıda 90 dakika kararını Hamza Dağ bu şekliyle getirseydi sonuç ne olurdu merak ediyoruz. Bu düşüncelerimiz değişmediği sürece bizim ikna edilmemiz mümkün değil. Bu sözcükerin içleri boşaltıldı" dedi. 

"SİYASİLEŞTİRMEYİN" 

Başkan Tugay, " 90 dakika zaten İzmir'de uygulanmış bir uygulama. Bana şimdi bu işin kitabını yazın ki onaylayalım demeniz bana samimi gelmiyor. Bu işi siyasileştirmeyin. Halkımız istiyor ve bizim bu kararı almamız gerekiyor. Bu işin bu noktaya gelmesi üzücüdür" dedi. 

KADIN TAKSİ ŞOFÖRLERİNE 100 BİN EURO HİBE

Kadın - erkek eşitliği kapsamında ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve kentte yaşayan kadınların şoför olarak kent ulaşımında görev almasını sağlayacak olan “Eşitliğe Sür Projesi” kapsamında Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) tarafından 100 bin Euro’ya kadar hibe ile desteklenecek olup, “Eşitliğe Sür- Kadın Şoför İstihdamı Projesinin” hayata geçirilmesinde Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile hibe sözleşmesinin ESHOT Genel Müdürü tarafından imzalanması için yetki verilmesi de başkanlıktan gelen önerge olarak meclis gündemine geldi.

İŞÇİLER ÇEŞME'YE EYLEME GELDİ

Büyükşehir Belediyesi'nde işten çıkarılan işçiler meclisin gerçekleştirildidği Çeşme Kalesi'ne gelerek seslerini duyurmaya çalıştı. AK Partili Melis Üyesi Hüsnü Boztepe işçilere ilişkin yaptığı açıklamasında, "156 yıllık İzmir Büyükşehir Belediyesi tarihinde ilk defa bir haftada yaşadığını yaşıyor" dedi. 

"ÇAKMUR VE KOCAOĞLU ZAMANINDA NELER YAŞANDI"

Tugay ise Boztepe'ye yanıt olarak, "Olur mu canım neler yaşandı buralarda. Yüksel Çakmur zamanında, Aziz Kocaoğlu zamanında yaşananları isterseniz çıkaralım sunum yapalım" dedi.

 "BU BİR EYLEM DEĞİL BAŞKALDIRI"

Boztepe konuşmasının devamında, "Ben 50 yıldır buradayım. Yüksel Çakmur'un döenmindeki şartlar farklıydı. Kocaoğlu döneminde herhangi bir baskın olmadı. Eylemler olur ama ilk kez cam çerçeve kırıldı. Bunun sebebi bence burada TİS değil. 2,5 aydır ben ne zaman görevden alınacam korkusu var. Bu bir eylem değil bir başkaldırı. Çalışanlar İzBB'de rahat değil. Sıra ne zaman bana gelecek diyorlar" ifadelerine yer verdi. 

"ARKADAŞLARA SİZ İŞ BULUN"

 Tugay ise, "Öyle bir şey yok, yapmayın gözünüzü seveyim ne alakası var? 3 ayda 2 bin kişi alınmış. İZSU bütçesinde yüzde 64 personel payı olmuş ve herkes su faturalarından şikayet ediyor. Bu arkadaşlar son 1 haftada işe alınmış. Bakın 2 bin kişi işe alınmış biz 200 kişiyi çıkardık. Arkadaşlarımız bağırmak yerine iyi bir avukat ile mahkemeye başvurmalı. Bu arkadaşlarımıza karşı bir düşmanlığımız yok. Yaptıklarını da tolere ediyoruz. Burada bize engel olmaya çalışıyorlar. Meclisin yapılmasına engel olmaya çalışıyorlar ama bir şey demiyoruz. Bunu yapabilirler ama sizin de benim de sorumlu olduğum bir şey var. 4,5 milyon İzmirliye hizmet edecek belediyeyi yönetirken belediyenin hakkını savunmak zorundayız. Tabansız bir siyaset ya da popülist söylem üretemeyiz. Bir çözüm önerisinde bulunayım. Hükümet ile bağınız var arkadaşlarımızı başka bir kurumda değerlendirmek istemez misiniz? Lütfen değerlendirin ve bu sorun bitsin. Biz bu bütçe ile arkadaşları değerlendiremiyoruz. Yapılan değerlendirmelerde bu arkadaşlara ihtiyaç olmadığı ortaya çıktı. Birim müdürlerimizin değerlendirmeyi yaptı. Mahkemeler orada, hukuk yolları orada. Cebimden çıkarıp veriyor olsam sorun yok. Belediye bütçesinden verildiğini herkes hatırlasın. Belediye bütçesinden ne kadar payı gereksiz harcarsak hizmetten kaybederiz. İZSU'nun bugün için personel için ödediği pay yüzde 64. Kşmseye düşmanlığımız yok, bu olay siyasi değil. Çünkü aşağıda CHP'nin sloganlarını atıyorlar. Geneş Başkanımız bu kararın doğru olduğunu ifade etti. Sizden ricam bu arkadaşlarımıza siz iş bulun. Biz ightiyaç olması durumunda çağıracağımızı söyledik. Sizlerin de belediyenin hakkını savunacak bir tavır içerisinde olmasını bekliyorum" ifadelerine yer verdi. 

"İZELMAN POPÜLİST POLİTİKALARLA YÖNETİLİYORDU"

İsmet İnönü Sanat Mekrezi sosyal tesisinin işletme hakkı Grand Plaza A.Ş'ye verildi. 

İlgili önerge şu şekilde;

Mülkiyeti Belediyemize ait Konak ilçesi, Mimar Sinan Mahallesi, Kültürpark içerisinde yer alan İsmet İnönü Sanat Merkezindeki sosyal tesisin işletme hakkına ilişkin hazırlanan Protokolün, “53.000,00-TL/YIL+KDV bedel ile 5 yıllığına Grand Plaza Gıda Otelcilik Turizm İşletmeleri A.Ş’ye devredilmesi”  şeklindeki müşterek görüş doğrultusunda oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe – Hukuk Komisyonları Raporu. (Emlak Yönetimi Dai.Bşk.E. 1985006)

AK Parti Grup Başkan Vekili Yıldız, " Ben grup başkan vekiliyim neyi nasıl konuşacağımı bilirim. Niyet okuyuculuğu yapmayın. İsmet İnonü Sanat Merkezi içerisindeki yeri İZELMAN işletiyordu. Biz niye her seferinde şirketler asli işine dönsün diyorduk.  İZELMAN yanlış işlettiği için işçi çıkardı. Galiba yine alım yaptı diye genel müdürü değiştirdiniz. Bu şirketlerin yanlış ve popülist politikalar sonucunda gelirlerinin giderlerini karşılayamadığını söyledik. İZELMAN doğru yönetilseydi işçiler çıkartılmazdı. Grand Plazayı ve İZELMAN'ı asli unsurlarına geri döndürüyoruz. Bu yüzden oy birliği verdik" dedi. 

İZBETON SERMAYE ARTTIRIMI İSTEDİ 

İZBETON 395 milyon 168 bin TL sermaye arttırımı talep etti. 

İlgili önerge şu şekilde;

Belediyemizin iştiraki olan İZBETON A.Ş’nin 31/05/2024 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında alınan karar doğrultusunda Büyükşehir Belediyemizin, İZBETON A.Ş içerisindeki sermaye payının korunabilmesi için sermaye artırımından Belediyemiz payına düşen (%98,792’sine tekabül eden) 395.168.000,00-TL’lik rüçhan hakkının kullanılarak sermaye artışına iştirak edilmesinin oyçokluğu ile uygun bulunduğuna ilişkin Hukuk – Plan ve Bütçe Komisyonları Raporu. (Destek Hizmetleri Dai.Bşk.E.1983094)

"ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYORSUNUZ"

Önergeye ilişkin söz alan AK Partili Meclis Üyesi Uğur İnan Atmaca, "Göreve geldiğinizden beri önemli adımlar atyorsunuz. Bunladan biri kentsel dönüşüm başkanlığının tekrarr açılmasıydı. İzbeton konusunda bazı çekincelerimizi dile getirmek istiyorum. İhale bir sürç yaklaşık 3 ay gibi bir süreç alıyor. İtirazlar sonucu bu daha uzun olabiliyor. sonra tekrar İZBETON ihale yaptıığı zaman 6 ay sonra vücut bulmaya başlıyor. Dolayısıyla burada sıkıntın olduğu düşünüyorum. Ege şehir planlama ile ilgili bir tasarrufunuz var bu doğru bir yaklaşım. 934 personel sayımız var bu gidişle bi personel revizyonu işten çıkarma değil yanlış anlaşılmasın bununla ilgili bir yeni yapılanmaya gidilmesi gerekir. İzmir büyükşehir İZBETON'a değil doğrudan piyasadaki firmalara vermeleri gerekir. İZBETON'da yol tamir ve kilit parkenin tadilalarını yapmalı.Bu noktada vakit kaybının önüne geçeriz" diye konuştu.

"GEÇMİŞ MÜDÜRÜN USULSÜZ İŞLERİ NE OLACAK?"

AK Parti Grup Başkan Vekili Yıldız, "İZBETON konusu geçtiğimiz meclislerde bizim çok tartıştıuğımız ve üzülerek takip ettiğimiz bir konu oldu. Yaklaşık 395 milyona biz şuan kullanıyoruz. Bunun 113 milyon lirası diğer iştiraklerde sermaye arttırımlarına katkı koyuyoruz. İZBETON'un diğer belediye şirketlerinde hisseleri var bunlardn 50 milyonu Metro A.Ş burrda en çok karşı çıktığımız İZDOĞA şirketi. İZDOĞA'nın yaklaışık 60 milyon lira bize düşen kısmı için söylüyorum sermaye arttırımına destk veriyoruz. İZDOĞA'nın oluşturduğu borç içerisinde yüzde 25'de hisse payına sahiip olan İZBETON'unumuz yaklışık 50-60 milyon borcunu ödüyor İZDOĞA'nın geçmiş dönemde kötü yönettiğiniz ve sorunlarla karşı karşıya kalmış bir tablonun ürünüdür bunlar. Bunları kayıtlara geçirmek zorundayız. Günün sonunda genel müdüre şu ifadeyi kullandık biz bu süreci yakından takip etmek istiyorruz. Bir dahaki mecliste İZBETON'un borçları ve faaliyetleri ile meclisi bilgilendirirse çok memnun oluruz. İZBETON'un kar etmesi hepimizin en büyük arzusu. Geçmiş genel müdürünün usulsüz işlemleri ile ilgili ne yapacağız. Nasıl hareket edeceğiz sizden bu konuda söz istemiştik. Ben sizden İZBETON'u bu hale getirenlerin, zora sokanların başka şirketlerin borcunu ödemeye çalışan İZDOĞA gibi maalesef her işe bulaşmış. Bütün bunlara bakttığımız zaman biz o şirketin boorcunu ödemekle uğraşıyoruz. iyi niyetle başlıyorsunuz. Bayraklı'daki halk konutşarının ne aşamada olduğunub Bayraklı Belediye Başkanımız açıklarlar. 40'a yakın halk konutumuz var. kaçında kaçı tamamlandı ne durumda bunlarında bilgilendirilmesi lazım" dedi. 

"İZBETON'DA HİÇBİR ŞEYİN ÜSTÜNÜ ÖRTMEYECEĞİZ"

Başkan Cemil Tugay, "Başladıktan kısa bir süre sonra ödeme zorlukları nedeniyle incelesin diye bir arkadaşımızı görevlendirdim. O da bana dedi ki bu inceleme daha kapsamlı yapılması gerekiyor. Bugün öğle saatlerinde ziyarete gittiğimde kapıdan girerken birim başkanını gördüm. Şu anda arkadaşlarımız geçmiş döneme dair titiz bir çalışma yapıyor. Ben siyasetçiyim ama bu konularda vicdanım el vermediği zaman, her şeyden önce biz T.C vatandaşıyız. Bu çerçevede üzerimize düşenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Hiçbir şeyin üzerini örtmeyeceğiz. Saklamayız ne olduğunu paylaşırız. Gerçekten detaylı bir araştırma yapıyoruz. İZBETON bizim için değerli bir kurum. İzmir'e geçtişte değerli hizmetler vermiş bir kurum. İlçelere de destek olmuş köylerine kadar asfalt döşemiş bir kurum. O nedenle biz istiyoruz ki İZBETON eski kimliği ile eski başarısına devam etsin. Bugün de arkadaşlarımız sahada çok çaba gösteriyor. Emek harcayan herkesle gurur duyuyorum. Arkadaşlarımıza şunu dedim, 'biz size patron olmaya değik yol arkadaşı olmaya geldik' dedim. Siz de meclis üyeleri olarak bu işin bir parçasısınız. Bir sorun olduğunda gereken yapılacak. Bize şu an iletilen bir olumsuzluk yok ancak araştırmalar devam ediyor" dedi. 

"İZBETON FIRSATI KAÇIRDI"

AK Partili Boztepe, "İZBETON hayatındaki en önemli fırsatları kaçırdı. Kooperatifleşme konusunda en asz 3-4 milyar arasında para girebileceğini düşünmüştük. O fırsatı kaçırmış durumda. İZBETON Genel Müdürü Hüseyin Sezer geçmişte de genel müdürlük yaptı. Çalışkan bir arkadaşımız. 3-4 milyar bir para bugün sermaye artırımına gerek duymadan harcanabilirdi. İZBETON'un denetçisi olacağız ifadelerine yer verdi. 

AK PARTİLİ ATMACA'DAN KRİZE ÖNERİ 

Gündem dışı söz alan Uğur İnan Atmaca, "Uçan kuşun kanadı kırılmaz. Benim geçmiş dönemde de her konuda emekçi kardeşlerimin yanında olduğum bilinir. Geçen dönem bazı hatalar yapılmış olabilir. Fakat buradaki sıkıntı şu, önceki dönemin hatalarını faturasının emekçilere kesilmesini doğru bulmuyorum. Hatalar varsa kesşn hesap döneminde ret verelim dedim. Bu bir yöntemdi. Her fırsatta emekçilerin mağdur edilmesini doğru bulmuyorum. AK Partili meclis üyelerinin fırsatçılık yaptığını ifade ettiniz bunu doğru bulmuyorum. Çünkü emeklilerle ilgili bir miting yaptınız ve biz bunu fırsatçılık olarak nitelemedik. Biz de meclis olarak bu sıkıntıları taşıdık. Bir işçinin işe başlayabilmesi için güvenlik soruşturması, sağlık soruşturması var. Bu süreç 5 ay geriden başlıyor. Bir çok arkadaşımız kuruma güvenerek işi bıraktı. Sizin değerlendirmelerinize saygı duyarım. Ben 200 tane emekçinin maliyetinin bizi kurtaracağını düşünmüyoprum. Bizi bu kurtaracaksa kurtarmasın. SDS'lerde geçen dönem üst limitler üzerinde imzaladı. Sonuçta bu arkadaşlar bu paralara bel bağlayarak borçlandılar. Bunu bu dönem verip bundan sonraki dönemler için uyarmak suretiyle bu konuya çözüm bulunabilir" dedi. 

TUGAY'DAN SAYIŞTAY VE ZİMMET VURGUSU

SDS ve işçi krizlerine ilişkin açıklama yapan Cemil Tugay ise, "Belediyede çalışan insanları düşünmek zorundayız. Halka hizmeti de yerine getirmek zorundayız. Sorumluluk hisseden insan bu teklifi makul karşılar. Bedeli hesaplamanızı öneririm. Azami bir tasarruf ile belediyeyi yönetiyoruz. Bunun saygı görmesini istiyoruz. Memurlarla ilgili konuları defalarca açıkladık. Yasal sınır bağlayıcıdır. Yasal sınırın üzerine çıktığımız zaman Sayıştay belediye başkanını yargılar. Bana söylenen şey şu, zimmet çıkarsa biz öderiz diyorlar ancak yasada bunun karşılığı yok. Lütfen yasal üst sınırı kaldırın ya da üst seviyeye çekin. Ya da zammı yapın insanların böyle bir tazminata ihtiyacı kalmasın. Bu tazminat bir tek belediyede ödeniyor. Öğretmenler, hemşireler de memur. Bütün memurlara iyi bir maaşı ön görerek rahatlatalım. Vekilleri bilgilendirin bu konuda bir yasal sınırı yükseltsinler ve isteyen istediğini ödesin desinler. Bugün bir mağduriyet varsa bu ülkede enflasyon ve ekonomik krizden dolayı.  Genel siyaset üzerinden konuşulacak çok konu var ama bu sorun sadece büyükşehirde yaşanmıyor. İşsizlik sadece burada yaşanmıyor. Bu konuda belediyemizin bütçe disiplininin sağlanması ve hizmetleri daha iyi yapmak için gösterdiğimiz çabaya destek olmanızı istriyoruz. Sayıştay denetiminde yargılanırsınız ifadeleri yer alırken birileri bana hata yapıyorsun diyorsa burada başka bir şey var" dedi.