GÜNDEME BAKIŞ – İzmir Büyükşehir Belediyesi Foça Musabey İçmesuyu arıtma tesisi projesini tamamladı. Açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, birbirinden önemli mesajlar verdi. Soyer, “Bu yıl 29 Ekim’de Cumhuriyetimiz 100. yaşını dolduruyor. İkinci yüzyılına girdiğimiz Cumhuriyetimize layık olmak için farklı alanlarda çok önemli adımlar attık, atmaya da devam ediyoruz.   Nisan ayında “Cumhuriyetimizin 100. Yılında İZSU’dan 100 Proje” başlığıyla duyurduğumuz yatırımlar bu adımlardandı. Bir bir uygulamaktan büyük gurur ve mutluluk duyduğum bu 100 hizmetimiz, İzmir’in geleceğine miras kalacak.  Ne mutlu ki bugün Foça’da da çok önemli bir yatırımı, Foça Musabey İçmesuyu Arıtma Tesisi’ni hep birlikte hizmete açıyoruz” dedi.

ALTYAPI BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ OLDU

Soyer, sözlerine şöyle devam etti:

“İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak dört yıldır görevimin başındayım. Bu süreçte vatandaşlarımızın taleplerine hiçbir zaman kulaklarımızı kapatmadık; sizin taleplerinizi her zaman kılavuz edindik.   Dört buçuk yıl önce göreve geldiğimizde, sizlerin belediyemizden en büyük talebi altyapı sorunlarının çözülmesiydi. Biz bu sorunları ayrıntılı bir şekilde mercek altına aldık ve tüm eksiklikleri gidermek için altyapı yatırımlarımıza birinci önceliği verdik. Bu kararlılıkla, tüm İzmirlilerin güvenli yaşam hakkı için son dört yılda İzmir’in gelmiş geçmiş en büyük altyapı seferberliğini başlattık. Çünkü bizim için belediyecilik vitrin projeleriyle halkımızın gözünü boyamak olamaz. Şayet şehrimizin önceliği, kaynaklarımızın toprağın altına gömülmesi gerektiği anlamına geliyorsa bunu gözümüzü kırpmadan yaparız. Bugüne kadar böyle yaptık, bundan sonra da bu hedefimizden ayrılmayacağız. İzmir’in günümüze kadar bekletilmiş tüm altyapı sorunlarını teker teker çözeceğiz. 

KÖRFEZ DIŞARIDAN SEYREDİLEN BİR MANZARADAN İBARET OLMASIN DİYE…

Altyapı seferberliğimiz kapsamında sadece İZSU’nun yaptığı altyapı yatırımlarının bedeli tam 16 milyar lira. Her biri kritik öneme sahip altyapı projelerimizle İzmirliler için yerin altında nesiller boyu hizmet verecek bir yaşam destek sistemi kuruyoruz.  Son dört yılda Körfez’e açılan 260 kilometrelik yağmur suyu hattını tamamladık. 2023’te ise yaklaşık 7 milyar liralık dev bir yatırımla 230 kilometre yağmur suyu hattı daha yapıyoruz.

Peki, bunları neden yapıyoruz?  Körfezimiz dışarıdan seyredilen bir manzaradan ibaret olmasın, yeniden içinde yüzülebilen bir yaşam kaynağı olsun diye… Şiddetli yağışlarda taşkın olayları yaşanmasın, vatandaşlarımızın can güvenliği korunsun diye. İzmir’in eşsiz doğasını korumak için, kentin dört bir yanında son teknolojiyle donatılmış atıksu arıtma tesisleri inşa ediyoruz. 2019 yılından bu yana 3 adet atıksu ve 4 adet paket atıksu arıtma tesisini hizmete aldık. Şu anda faaliyette olan 2 büyük arıtma tesisimizin de kapasitesini artırıyoruz. Bu hizmetlerimizin toplam yatırım tutarı 460 milyon lira. 

GÖZLE GÖRÜLÜR HİZMET YOK DİYENLERE ANLATMAK ÇOK ZOR

4 milyar 900 milyon lira harcayarak kentimizin altyapı ağına 1.200 kilometrelik kanalizasyon şebekesi daha kazandırdık.   İzmir’in her bir noktasına kesintisiz ve sağlıklı içme suyu hizmeti sağlama hedefimiz doğrultusunda, son dört yılda 4 milyar liralık yatırımla 2 bin 500 kilometre içme suyu şebekesi inşa ettik.  Burada yatan emeğe dikkatinizi çekmek isterim.  Toprağın altında ördüğümüz kanalizasyon ve içme suyu şebekesi İzmir’den Ankara’ya üç kere gidip gelecek kadar uzun bir ağ.  Biliyorum ki “Dört yıl geçti, gözle görülür bir hizmet yok” diyenlere tüm bunları anlatmak çok zor. Fakat biz bu yoldan dönecek değiliz. Kaynaklarımızı İzmir’in gerçek ihtiyaçlarına, yani altyapı hizmetlerine harcadık ve harcamaya devam edeceğiz. Çünkü bizim, tüm İzmirlilere güvenli yaşam alanı sözümüz var”    

“Bu tesisle Foça ve Yenifoça’da yaşayan yaklaşık 150 bin vatandaşımızın sağlıklı içme suyu ihtiyacını uzun yıllar için güvence altına alıyoruz” diyen Soyer, sözlerini şöyle tamamladı:

TÜM ÇEVRE İLÇELERİNE YAYACAĞIZ

140 milyon liralık yatırım bedeliyle yaptığımız bu hizmet yılda 11 milyon metreküp su arıtma kapasitesine sahip. 51 bin metrekare alana sahip olan tesisimizde dört daireden oluşan bir lojmanı da çalışanlarımızın hizmetine sunuyoruz. Tesisimiz aynı zamanda İzmir’in çevre yerleşimlerine kurulan ilk konvansiyonel içme suyu arıtma tesisi olma özelliği taşıyor. Bu yatırımlarımızı İzmir’in tüm çevre ilçelerine yayacağız. Foça’ya kazandırdığımız yatırımlar elbette bundan çok daha fazlası…  2019 yılından bu yana İZSU Genel Müdürlüğümüz Foça’ya 240 milyon liralık yatırım yaptı. 2020 yılında çok önemli bir çevre yatırımını bu değerli ilçeye kazandırdık. Gerenköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimizi siz değerli Foçalıların hizmetine açtık. Günde 2 bin 600 metreküp evsel atık suyu arıtan tesisimiz bölgedeki 16 bin kişiye hizmet veriyor.  Foça’da eskiyen ve kaçaklara neden olan tüm iletim hatları ile su şebekelerini yeniledik. Yaşanan arızaların ve su kayıp kaçaklarının önüne geçtik. Yaklaşık 100 kilometreyi bulan imalat çalışmamızla Foça’da 2050 yılına kadar içme suyu sorunu yaşanmayacak. 

TÜM ENGELLERE RAĞMEN…

İzmir ve Foça’yı çok daha iyi hizmetlerle buluştırmak için tüm engellere rağmen şehrimizin altyapısını baştan sona güçlendirmeye kararlılıkla devam edeceğiz.  Bu uğurda gecesini gündüzüne katarak canla başla çalışan Genel Müdürümüz Sayın Ali Hıdır Köseoğlu olmak üzere tüm İZSU çalışanlarına sonsuz teşekkür ederim.