Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 2 günlük İzmir programına İzmir Ticaret Odası'nda iş dünyası buluşmasıyla başladı. Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Odalarımız, 5 yıl boyunca uyumlu olarak birlikte çalışma kültürüyle İzmir'de çok önemli işler yaptılar. Hepsine teşekkür ediyorum. 8 Nisan 2019'da bu şehir için var gücümle çalışacağıma söz vermiştim, 165 projeyi vaat etmiştim, vaatlerimi yüzde 87 oranıyla başarmış olmanın ve üzerine 15 yeni proje eklemiş olmanın gururunu yaşıyorum. Ekonomik krizi mazeret olarak göstermedik, şehrimizi rant peşinde koşanlara peşkeş çekmedik, uluslararası alandaki itibarımızla düşük faizli finansman getiren tek belediye olduk. Bütçemizin her yıl yüzde 40'ını yatırımlara ayırdık, çok renk, çok, ses, çok nefesten yana olduk, laiklik ve demokrasiyi savunmak için en önde yer aldık. İnsanlığın içinde bulunduğu krizlerin tamamının çözümünün çağdaş ve demokratik ilkelerde yattığını biliyorum. İzmir 22 yıldır, parti devleti tarafından fakirleştirildi. İzmir'den 40 alıp 1 veriler" dedi.

"İZMİR 40 VERİP 1 ALDI"

Soyer açıklamasında şunları kaydetti: 

İzmir 2023 yılında 440 milyar vergi ödemiş, 100 milyarı İzmir için harcanmış, 70 milyarı personel, 13,5 milyarı yatırım için harcanmış. Yaklaşık yüzde 2,5 un üzerinde. 2023 yılında merkezi hükümet Türkiye genelinde 542 milyar toplam yatırım yapmış, İzmir'e 13 milyar ayırmış, yani yüzde 2,4... Sağdan da soldan da baksanız 40'ta 1 oranı değişmiyor. Neden peki! laikliğin, çağdaşlığın Türkiye Cumhuriyeti'nde en güvenli kalesi olan izmir'in ileri gitmesinden korktular, korkmaya devam edecekler. İzmir eşitlikçi ruhuyla, otoriter ve popülist siyasal ikilimin panzerhri olmayı sürdürecek. Benim dönemimde başlamış ve ancak 2 dönemde tamamlanacak projelerimiz var. Yeni belediye başkanı yeni projeler geliştirecek ama bazı işler var ki hız kesmeden devam etmeli. Bunlar artık benim projem olmaktan çıktı, bunlar İzmir'in projeleri.

"KOKAN KÖRFEZ DEVRALDIM KOKMAYAN KÖRFEZ DEVREDİYORUM"

Körfez ve koku meselesi. Ben kokan bir körfez devraldım, yeni başkana kokmayan bir körfez devrediyorum. Yüzülebilir hale gelmesi hedefimiz var. Başladığımız program harfiyen uygulanırsa bu hedef 2 yıl içinde gerçek olacak. Şimdiden yüzülebilir hale ulaşan bölgeler var. 4. faz gibi eski projelerin yanı sıra kanalı gibi yeniler de var. Bu çalışmaların tümünün bilimsel geçerliliği var. Körfez temizliği proje paketimiz için 405 milyon avroluk anlaşmaya vardık. Ön protokolü imzaladım. herkes emin olsun, doğru yoldayız, dilerim bu yolda devam edilir.

"EN ÖNEMLİ KONUMUZ KENTSEL DÖNÜŞÜM"

En önemli konumuz deprem ve kentsel dönüşüm. Mikro bölgeleme ve fay hatlarından başladık. Yeni yapılaşma yerlerini belirlemeyi hedefledik. Bu iyi planlanırsa 3 kat daha fazla yeşil alanı içinde barındırabiliyor. 2030'a kadar yeni bir kentsel dönüşüm yapmak gerekiyor. Havza ölçeğinde planlar yapmak gerekiyor.

"ULAŞIMDA PROJELERİ BAŞLATTIK BİTİRDİK"

Ulaşım... Benim feshedilmiş haliyle devraldığım Buca Onat Tüneli en  büyük yatırımlarımızdan, yüzde 50'den fazla ilerlettik, 2 yılın altında işi kaldı. 2 raylı sistem başlattık ve bitirdik, Buca metrosu için 490 milyon avroluk kaynak İzBB'nin emrinde. Sadece Gaziemir metrosu inşaatı kaldı, yeni dönemde başlaması gerekiyor.

"İZMAN'I UMARIM HAYATA GEÇİRİR"

Aday gösterilseydim İZMAN projelerimizden biri olacaktı. Şehirlerarası raylı ulaşım. Ve İzmir Manisa arası toplu taşımayla 15 dakikaya inecekti. Dilerim bu proje de başlar.

"SON NEFESİME KADAR MÜCADELE EDECEĞİM"

Mera İzmir projesi... İzmir'de mera hayvancılığının desteklenmesi şart. Bu konuda her adım atılmalı. Bizden sonra da ilmek ilmek ördüğümüz bu mirasa sahip çıkılır. İzmir asla vazgeçmez. Bağımsızlık bizim karakterimizdir. İzmir eşitlikçi ruhuyla, otoriter ve popülist iklimin panzeri olmayı sürdürecek. Değişim sloganıyla başlayan süreç dilerim dönüşümle devam eder. Biz ektiğimiz her tohumun takipçisi olmaya, mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Halkın talepleri yegane yol göstericimiz olacak. Cumhuriyet devrimleri pusulamız olacak. Ben İzmir'de bu şanlı mirası ileri taşımak ve yurda yaymak için son nefesime kadar çalışmaya devam edeceğim. Mutlaka başaracağız. 

İŞ DÜNYASINDAN SOYER'E TEŞEKKÜR TUGAY'A BAŞARI DİLEĞİ

İzmir İş Dünyası Temsilcileri Işınsu Kestelli, Ender Yorgancılar ve Mahmut Özgener, İzBB Başkanı Tunç Soyer'e kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, Büyükşehir adayı olan Cemil Tugay'a başarılar diledi. İş dünyası heyeti, kentin öncelikli konusunun kentsel dönüşüm olduğunu ve konunun takipçisi olacaklarını kaydetti.