GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye (İzBB) Başkanı Tunç Soyer, görevde olduğu 5 yılı anlatarak, aday belirleme sürecinde yaşananları değerlendirdi. Soyer, belediye başkanı seçildikten sonra belediyeye ait şatoya yerleşmesine yönelik eleştirileri yanıtlayarak, "2001 yılında tahliyesi gerçekleşmiş, Aziz Kocaoğlu Bey döneminde  restorasyonu tamamlanmış ve misafirhane olarak kullanılmış. Burası Aziz Bey'in danışmanları da kullanmış, ilk defa biz konut olarak kullanmadık. Konut olarak ruhsatlandırılmış. Benim evim Seferihisar'daydı, burayı bulduk ve bir bölümünün bize yeteceğini düşündük, bir bölümünü de dijital kütüphane yaptık. 3 oda 1 salon olarak kullandık, bahçe de halka açık olarak kullanılmaya devam ediyor" dedi. 

Koy Koop İzmir Birligi Baskani Neptun Soyer Kooperatifcilik İcime İslemis

"KÖY KOOP'LA 42 KOOPERATİFE YAYDIK ALIMLARI"

Kooperatifler üzerinde Neptün Soyer'e kaynak aktardı iddiası... Ocak 2007 - 2019 İzBB 501 milyon tarımsal alım yapmış ve bu dönem o rakam 1.1 milyar liraya çıktı. O dönem de bizden önce sadece Tire Süt üzerinden süt alımı yapılıyordu, biz bunu Köy Koop üzerinden 42 kooperatife yaydık. Saldırılar üzerine belediyenin kooperatiflerden ürün alması engellendi ve küçük üreticinin İzBB'ye ürün satması ortadan kalktı. Her yıl soruşturma geçirdi Köy Koop, 2021 yılında Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dosyada 1 milyon küsur süt almış İzBB, 170 bin 800 lirası Köy Koop payı olmuş, bunun da 103 bin lirası damga vergisi olarak ödenmiş. litre başına 0.14 kuruşluk  tahsilat gerçekleştirilmiş.

Halkin Kasabi Hem Vatandasi Hem Ureticiyi Koruyor 6890

"EŞİMLE İFTİHAR EDİYORUM"

Eşim olduğu için söylemiyorum, senelerdir Köy Koop'ta yöneticilik yapıyor, bir ara genel başkanlık yaptı ,bu süreçte 1 lira harcırah, huzur hakkı almamıştır. Başka böyle bir insan bulunur mu bilmiyorum. Onunlar iftihar ediyorum, eşim olduğu için iftihar ediyorum. Eşi benzeri görülmemiş bir gönül taşıyor.

1200X675 Cmsv2 224Ce72A 4Dae 57F2 Aba3 A4Fb3Fe37509 3811168

"GETİRMEDİKLERİ SUYUN PARASINI ALDILAR"

Türkiye'nin en pahalı suyu meselesi... İzmir su fakiri bir kent. İzmir'in kaynaklarının yaklaşık yüzde 60'ı yeraltından çıkıyor. Sarıkız kuyuları var Manisa'dan oradan getiriyoruz. Sondaj kuyusu, elektrik maliyeti üst üste eklendiğinde ağır bir maliyet çıkıyor. Bu tablo nedeniyle de suyun maliyeti yükseliyor.  Ankara ve İstanbul baraj suyu kullandırıyor. İZSU hem istediği gibi fayda ortaya koyamıyor, kar amaçlı bir kurum değildir. Yasal olarak İZSU'nun kar etmesi mümkün değil, maliyetleri üzerinden keyfi indirim yapması da mümkün değil. Adaylardan indireceğim diye sözler duyuyorsunuz, bunların hiçbiri yasal olarak mümkün değil. Gördes Barajı 13 yıl önce yapılmış, 59 milyon metreküp su vermesi öngörülmüş 763 metreküp su almamız gerekirken yüzde 20'sini alabilmişiz ama tamamını almışız gibi ödeme yapmışız. Hani diyorlar ya İzmir'e suyu biz getirdik diye getiremediniz ve getirmediğiniz suyun fazlasının bedelini aldınız. Vermedikleri suyun parasını bizden tahsis ediyorlar.

"İZMİR EN PAHALI SUYU KULLANMIYIR"

Birinci kademe su ücretlendirmelerinde Büyükşehirler arasında Manisa, Muğla'dan sonra üçüncü sıradayız 2. kademede  ise 6. sıradayız. İzmir Türkiye'nin en pahalı su kullanılan şehri değildir.

Körfezle ilgili yağmur suyu pis su kanalarının ayrıştırılması meselesinde 300 metre kanal yaptık. Büyük kanal projesiyle Çiğli Atık su arıtma tesisine gidiyor pis su, buraya giderken yağmur suyuyla karıştığı için tesisin kapasitesinin zorlanmasına neden oluyor, su tam arıtılmadan deşarj oluyordu. Yaptığımız kanalla bu durum büyük ölçüde hafifletildi. kanalların tamamı ayrıştırıldığında sorun büyük ölçüde giderilmiş olacak, biz yarısını bitirdik 5 yılda.

12012023 162826

"13 YILDIR YAPILMAYAN 4. FAZIN İHALESİNİ YAPTIK"

1,2,3. faz hiç revizyon görmemişti, havuzların içinin temizlenmesi gibi süreçler tamamlandı, 13 yıldır yapılmayan 4. fazın ihalesi de gerçekleşti. 600 milyon kaynakla 2024 içinde bitmiş olacak.

20180408 C O X98 U5 X E L

"YAŞAYAN KÖRFEZ İÇİN 20 MİLYARIN ÜZERİNDE KAYNAK AYIRDIK"

Karabağlar'da yeraltı arıtma tesisi yapıyoruz, diğer tesislerin kapasitesini de artıyoruz. 600 metreküp arıtma kapasitesini 1 milyonun üzerine çıkarmış oluyoruz. Kuyularda 2,5 metreküp çamur birikmişti, temizlenmesi başladı. 50 milyon dolarlık anlaşma yaparak, gelecek arkadaşlarımıza bu rakamı temin ettik. Benim çocukluğumdan beri koku meselesi vardır İzmir'in. Bu çalışmaların devamı getirildiği takdirde İzmir'de koku problemi ilelebet bitecek, deşarj yatağını değiştirmek gerekiyordu ama Bakanlıktan izin gelmemişti, geçen hafta geldi. Biz yaşayan körfez için 20 milyarın üzerinde kaynak ayırdık.

Sehirlerarasi Yolcu Otobusleri Icin Otogar Giris Ucretleri Ne Kadar Oldu

"BASMANE ÇUKURU VE OTOGAR İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK"

Basmane Çukuru için teminat mektubunun icraya verilmesiyle sıkıştırdık. Sonuca ulaştırmak için çok çalıştık.

İzmir Otogarı... Biz 25 yıl için yapılan anlaşmanın soruna gelindiğinde tahliye istedik. Bize ödenmeyen paylarla ilgili icra takibi başlattık, tahliye davası açtık. Şirket 7 yıl süre uzatılması için dava açarak o davayı kazandı. Biz de kaymakamlık üzerinde tahliyesini talep ettik. Henüz kaymakamlıktan dönüş olmadı. Otogar projemiz var, hukuki süreçleri takip ediyoruz. 2 senedir hazırlık yapmıştık, sonlandırmak mümkün olmadı.

"34 BİN 229 ÇALIŞANIMIZ VAR"

İşçi alımları konusunda... Mart 2014'te 20 bin 142 çalışanı vardı, 2019 Mart'ta, 27 bin 271, 2024 Mart'ta 34 bin 229 çalışan var. 7 bin 58 kişi artmış Mart 2024'e gelindiğinde. 2019'da yüzde 54.67'si İzmirliymiş çalışanların, 53.72 İzmirli şu anda. Bunun dışında her ilden yüzde 2.83 ile 0.89 arasında değişiyor. Toplam bütçemiz içindeki işçi maliyetlerimiz yüzde 28. Yatırıma ayırdığımız pay yüzde 35, tüm belediyelerden yüksek. 2.1 milyar avro yatırım yaptık. Finans borcumuz 2019'da 5 milyar, 2024'te 25.7 milyar lira. Borcumuzun yüzde 82'si dış borç. Bu borç 2019 Mart ayında 790 milyon avro, 2024 Mart ayında 763 milyon avro yani düşüş var. 900 milyon avro borç ödemişiz.

"1.6 MİLYARLIK KAMULAŞTIRMA YAPTIK"

Her yeri sattı iddiaları var. 1.2 milyar lira gayrimenkul satmışız, 1.6 milyar kamulaştırma yapmışız.

169420

"952 MİLYON AVRO RAYLI SİSTEME YATIRIM YAPTIK"

Toplu ulaşıma sübvansiyonumuz 6 milyar liraya çıkmış. 952 milyon avro raylı sisteme yatırım yaptık. Türkiye'de en yüksek yatırım yapan Büyükşehir Belediyesiyiz. Hükümetin reva gördüğü rakamsa 3 bin lira.

"MAKYAJ YAPMADIK"

Yolların bozukluğuna ilişkin haklı şikayetler var. Bizim yağmur suyu pis su ayrıştırma kanallarımız, elektrik, internet kazıları var ve ilçelerin sorumluluğunu da biz üstelendik. Rekor asfalt yatırımı yaptık. 5 milyon 250 ton sıcak asfalt dökümü yaptık ama tahribat o kadar büyük ki...Popülist bir yaklaşımı kabul etmediğimiz için bu noktadayız makyaj yapmadık, 50 yıllık meseleleri gidermeye çalıştık.

"İZMİR KÖY OLSAYDI GELMEK İÇİN CAN ATILMAZDI"

Deniz ulaşımına yatırım yaptık. Biz 15 dakikada 1'e indirdik sefer sayısını, bunu 5 dakikada 1'e indirecek yatırım yapılsın, 6 gemi bulduk, finansmanı da hazır, Cumhurbaşkanlığından onay bekliyoruz. Kişi başı yeşil alanı artırdık. İzmir köy olsaydı Ankara'nın, İstanbul'un beyaz yakalıları gelmek için can atıyor olmazdı.

"YAPTI AMA ANLATAMADI' KISMINDAN RAZIYIM"

Bir taraf sadece reklam yaptı diyor bir taraf da çok iş yaptı ama kendini anlatamadı diyor. Biz hem çok iş yaptık, hem de çok iyi anlattık. Ayda 130 paylaşım yapıldı İzBB ve şahsi hesaplarımdan. Ben 'yaptı ama anlatamadı' kısmından razıyım, sadece reklam yaptı çok ilginç olurdu. Bu kısmı bizim eksikliğimize verin, anlatamamış olabilirim. Sosyal medyadaki saldırılardan, onlar için enerjimizi harcamış olmaktan üzgünüm. 

19092017 114638

"EŞREFPAŞA HASTANESİ'NDE DEVRİM YAŞANIYOR"

Eşrefpaşa Hastanesinde devrim yaşanıyor, olağanüstü hizmette büyüme ve kalitede artma var. Evde sağlık hizmetini başlattık ilk kez. Olağanüstü sonuçlar alıyoruz. 

"ANKETLERDE BAŞARISIZ ÇIKTIĞIMA DAİR İFADELER KULLANILDI"

CHP bu ülkede demokrasinin teminatıdır. CHP'yi seversiniz sevmezsiniz bu sizin bileceğiniz bir şey ama CHP eğer iktidarı frenleyecek, dengeleyecek bir güç olmaktan çıkarsa o zaman yüzde 90'larla seçim kazanılan bir ülke haline gelir Türkiye. Bu demokrasinin kaybolması demektir. Bunu aklı seçim sahibi AK Partili, MHP'li, İYİ Partili fark ediyor. Asıl sınırlama gücü ana muhalefet partisinde olmalıdır. O nedenle CHP adaylarına başarılar diliyorum. Diliyorum ki CHP bu seçimlerden büyük kazanımla çıkar, Türkiye'nin buna ihtiyacı var. Türkiye'nin dengeleri bozulur, frenleme mekanizmaları ortadan kalkar. Tabi ki ben aday gösterilmedim, üstelik anketlerde başarısız çıktığıma dair ifadeler kullanıldı. 

"BENİ ADAY GÖSTERME, iZMİR'İN KAZANILMASINI BENDEN BEKLE!"

Benim; başarısız bulunan bir belediye başkanın; sütte leke var onda yok denilen bir adayın yanında olması ona zarar verir. Başarısız bulduğununum yerde yapacağım çalışmanın sınırı vardır, onu da zorlayarak yapmaya çalışırım. İstanbul'a gittim, Rize'ye, Balıkesir'e gideceğim. Yani benim birikimimden, deneyimimden  faydalanmak isteyen CHP'lilere koşa koşa gidiyorum. İzmir'le ilgili sorumluluğunu benden beklemek haksızlık okur. Bir siyasi irade kullanıldı, sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Hem beni gösterme, hem benden İzmir'in kazanılmasını bekle bu hakkaniyetli değil. Ben elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Bunu yapmaya son güne kadar devam edeceğiz. 

EN ÇOK ÜZÜLDÜKLERİM...

Beni üzenler elektrik fabrikasının verilmemesi. İnanılmaz üzüldüm. 5 yıl önce gençlik merkezi yapacağız dedik, ihaleyi alıp 35 milyon verdik. İhaleyi iptal ettiler. Bir belediye başkanına zarar vermek için şehre zarar vermeyi nasıl göze alabilirsiniz. Bina çürüyor. İnsanların bu kadar kötü yazabilmesine çok üzülüyorum. Benim hiçbir zarar vermeyi düşünmediğim insanlar inanılmaz şeyler yazıyorlar, buna çok üzülüyorum. 

SEVİNDİKLERİM....

Sevindiklerim ise Kemeraltı ziyaretimde alkışlayarak kapı önüne çıktı. Nasıl mutlu olduğumu anlatamam. Portatif yüzme havuzunda yüzmeyi öğrenen bir çocuk boynuma sarıldı. 9 Eylül konuşmamda Türkiye'nin her yerinden övgü aldım, buna çok sevindim. Körfez çalışmalarımızdan sonra Neptün hanımla birlikte arabaya bindiğimizde kokunun olup olmadığına bakarak kokmadığını bilmek büyük mutluluk oldu. 

KEŞKELERİM...

Çankaya otoparkının yıkılışını bitiremedik, Basmane Çukuru sonlandıramadık. Konak Pier, Otogar sonuç alamdık. yıldız sinemasını sonlandıramadık. 

"ADAY YAPILMAMA GEREKÇELERİM DOĞRU DEĞİL"

Ne yaptığımız işin, ne tanıtımın ne de kamuoyu nedeniyle başkan adayı yapılmadığımı düşünmüyorum. Bunların hiçbiri doğru değil. Benim içim çok rahat, kafamı yastığa koyduğumda huzurla uyuyacağım. Biz çok çalıştık, eksiğimiz kusurumuz olabilir ama emin olun ki en iyisini yapmak için hepimiz çok çalıştık. Vicdanım çok rahat. Bundan sonra da bu güzel memleket için çalışmaya devam edeceğiz, ben hayatının manasını burada bulmuş bir insanım, bunun için de koltuğa, makama ihtiyacım yok. 

"GENEL BAŞKANLIĞA ADAY OLACAK MI DENİLİYOR, OLABİLİR"

Genel Başkanlığa aday olacak mı deniliyor; Bunların hepsi olabilir ama derdim bu değil. Ben memleket için çalışmaya devam edeceğim. Şükür evde de baba daha çok para getir diyen yok. Biz birlikte bu memleket için daha ne yapabiliriz onun peşinde koşmaya devam edeceğiz. 

"KILIÇDAROĞLU ŞAŞKINLIKLA KARŞILADI"

Kemal Kılıçdaroğlu aday gösterilmememi şaşkınlıkla karşıladı. 

"HEYECAN YOK, PROJELER GÜMBÜR GÜMBÜR DEĞİL"

Gittiğim hiçbir yerde seçim heyecanı görmüyorum. Bu çok tehlikeli bir şey. Bizim cemrelerimizi hatırlayın, şu an bir heyecan yoksunluğu söz konusu. Projelerde de gümbür gümbür şeyler görmüyorum. 

"İMAMOĞLU MÜDAHALESİNİN OLMADIĞINI SÖYLEDİ"

Ekrem İmamoğlu Bey'in benim aday gösterilmememle ilgili bir müdahalesinin olmadığını söyledi. Ben de buna inandım, o kadar. 

"AZİZ BEY ADAYLIK KAMPANYAMA HİÇ KATILMADI"

Aziz Kocaoğlu Bey benim adaylık kampanyama hiç katılmadı, ben de talep etmedim. Ama devir teslime geldi, makamda devir teslim yaptık, eşlerimiz de vardı, onu kapıdan yolcu ettik. Mutlaka devir teslim olacak, mazbata alındıktan sonra o yapılır.