Kavanoz kapaklarının sıkışması mutfakta sıklıkla rastlanan sorunlardan biridir. Sıkışan kapağı açmak için güç uygulasanız da kolayca açılmayabilir. Ancak bunun farklı çözümleri mevcut.


Sıcak su veya buhar uygulaması
Sıkışan kavanoz kapağını buhar veya sıcak suyla ısıttığınızda gevşemesine yardımcı olabilirsiniz. Bir tencereye sıcak su doldurun. Kavanozusu buharına veya suya maruz bırakarak kapağı ısıtın. Bu sayede kavanozun iç basıncı düşecektir.


Sıcaklık farkı oluşturun
Kavanozu ters çevirip sıcak suyu etrafına uygulamayı deneyin. Ardından soğuk su altına hızlıca tutarak şok etkisi oluşturun. Bu sayede kapağın çevresi kolayca açılabilir.


Eldiven veya havlu kullanımı
Lastik eldiven veya havlu kullanarak kavanoz kapağını sıkıca tutun. Kapağı döndürdüğünüzde daha iyi bir tutuş sağlayarak açabilirsiniz. Ancak kapak tamamen kilitlendiyse sıcak su uygulamak daha iyi bir fikir olacaktır.


Kavanoz açma aletleri
Kavanoz açma lastiği veya farklı aletler kullanarak ellerinizi yormadan açmayı deneyebilirsiniz. Bu aletler sıkışan kavanoz kapaklarının tek hamlede açılmasını sağlayacaktır.


Dışarıya darbe uygulayın
Kavanoz kapağını açmak için deneyebileceğiniz başka bir yöntem, hafifçe darbeler uygulamak. Ancak kapağı gevşetmeye çalışırken cam kavanozlara dikkat edin. Aşırı güç uygulamak kırılmasına neden olabilir.