Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Bayraklı Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı ikinci oturumu Başkan Serdar Sandal idaresinde gerçekleştirildi. 

AK PARTİLİ AKTAŞ: "2 TARAFLI OLMAZ!"

Meclis gündemine, Tunceli'deki kardeş belediyeler için yapılan çalışmalar gelirken, AK Parti grubundan konuya ilişkin eleştiriler geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, Bayraklı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen kreşlere ilişkin faaliyetlerde de Rönesans ve Tüprag şirketleriyle işbirliği yapıldığını kaydederek, "Kreşler için sözleşmeler imzaladınız, beşli çete diye Rönesans'ı suçlarken, altın aramada TÜPRAK'ı suçlarken işbirliği yaptınız. Bu firmaların ikisini de eleştirdiniz. Şimdi de bu firmalarla ortak iş yapıyorsunuz. Ya eleştirin ya da eleştirmeyip iş yapın. Bayraklı şehir Hastanesini defalarca eleştirdiniz, o da kanuna, nizama uygun yapılıyor" dedi. 

SANDAL: "TOPRAK KAYMASI DOĞRU MU?"

Sandal, "Hasta garantisi yok mu, toprak kayması var diyorlar, doğru mu" diye sordu. 

AKTAŞ: "ELEŞTİRİP EN FAZLA CV'Yİ VERİYORSUNUZ!"

Aktaş ise, "Gelirseniz gösteririz hasta garantisi var mı yok mu. Siz 'şehr-i eminim' diyorsunuz ya, açarsınız müdüre 'bu söylenti var, aslı astarı nedir dersiniz. Alırsınız bürokratlarınızı gider, inceler, oradan bilgi alırsınız. Hastanenin ne durumda olduğunu öğrenirsiniz. Hastaneyi eleştirip en fazla CV veren de sizsiniz. Ya öyle olur ya böyle, 2 taraflı olmaz" dedi.

SANDAL: "CV GÖNDERMEMİZDEN DAHA DOĞAL NE OLABİLİR?"

Aktaş'ın eleştirilerine yanıt veren Başkan Sandal, "Bizim Şehir Hastanesine sıcak bakmamız yok, çünkü hasta garantisi veriliyor. Hastane gelmiş bitme noktasına, biz kamu kurumu olarak, bu işi engellemekle ilgili kafamızda gaye yok. Orası şu anda personel alıyor, bize gelen CV'leri oraya göndermemizden daha doğal ne olur. Bir önceki seçimlerde oraya 10 bin CV gönderenler var, biz, bize gelen CV'nin partisine bakmadan gönderiyoruz oraya" açıklamasında bulundu.

"DEPREMZEDE KONUTLARINI SATTINIZ"

Sandal, Bayraklı'da yapılan depremzedelere konutlarına ilişkin ise, "TOKİ eliyle depremzedeler için yapılan 250 konutu spor bakanlığına satmış buluyorsunuz. Bu sizin satmıyoruz dediğinizin en önemli ispatı. Satıyorsunuz yani" ifadelerini kullandı.

"DOĞRU ADAY BULUN DA YARIŞTIĞIMIZI HİSSEDELİM"

Sandal, "Siz buraya doğru bir aday bulun da biz de yarıştığımızı hissedelim. Rönesans benim dönemimden önce ruhsatlarını almış, benim dönemimde de alabilir. O arkadaşlar sizlerle yaptıkları işleri bizle de yaparlarsa problem vardır ama bizde olmaz. Ben yaptığım her işi meclise getiririm" dedi.

HIZAL: "CENGİZHAN'DAKİ TUVALET MESELESİNDE DE AYNI ŞEYİ SÖYLEDİNİZ"

AK Parti Meclis Üyesi Özgür Hızal, Bayraklı Belediyesi'ne ait İzmir Barosu tarafından işletilen Zeki Müren Parkı içindeki kafeteryanın, İzmir Barosuna tahsis süresinin uzatılmasına ilişkin, "Biz kanunlara tabiyiz dediniz. Meclis üyesi olduğumuz ilk günden itibaren bunu söylediniz. Muhammet (Şahin) Bey Cengizhan'daki tuvalet meselesini gündeme taşıdığında da aynı şeyi söylediniz. Meydan projesi dediğimizde de aynı şeyi söylüyorsunuz. Belediye mülkiyetindeki bir parktan bahsediyoruz. geçmişte bir çay ocağı ruhsatı alındı" diye konuştu.

"PROTOKOLLER BÜROKRATLAR TARAFINDAN DEĞİŞTİRİLİYOR"

Hızal açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Bayraklı belediyesinde bazı işler ters gidiyor, meclise ve heyete saygısızlık yapılıyor. Bu mecliste oyladığımızı, komisyonlara sevk ettiğimiz, tekrar mecliste görüştüğümüz protokollerin bazıları sizin bürokratlar tarafından değiştiriliyor. Bu hem suçtur hem de yüce meclise hakarettir. Bunu asla kabul etmiyorum.

"YASAL İŞLEMİ YAPIN YA DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM"

Bu konudaki bürokrasi ayağındaki değişiklikleri de biliyoruz. Az önce konuştuğumuz protokollerde de değişiklik yapıldığını düşünüyorum. Protokolleri istediğimde Fen İşleri Müdürünüz bana vermedi. Bu da şikayettir. Sizin gereğini yapacağınızı düşünüyorum. Protokollerin değiştirilmesine ilişkin de yasal işlemleri yapacağınızı düşünüyorum, yapmazsanız ben suç duyurusunda bulunacağım.

"İHALE MEVZUATI DIŞINDA TAHSİS YAPAMAZSINIZ"

Protokol gündem ekinde yok. Değişiklik yapıldı mı bilmiyorum. Tahsis mi, kiralama mı, işbirliği mi bilmiyoruz. Bayraklı belediyesi bir kuruluşa kafasına göre tahsis yapabilir mi, yapamaz. İstediğiniz kişiye Bayraklı mülkiyetindeki yeri veremezsiniz, kanuna göre yaparsanız. 75. maddeye dayanarak bir tahsisten bahsediyoruz. Bu madde diğer kuruluşlarla ilişkileri düzenliyor 5393 sayılı yasanın 75. maddesi. Bu madde kamu kuruluşlarından bahsediyor. İzmir Barosu hangi kimlikte, hem avukatlık yasası hem de belediyeler yasası uyarınca kamu kurumu niteliğinde meslek odası niteliğinde diyor. C maddesinde ise bedelli ya da bedelsiz tahsis yapabilirsiniz demiyor. Burada bir yer tahsisi yapamazsın diyor, ortak hizmet protokolü yapabilirsin diyor. İhale mevzuatı dışında baroya bedelli dahi olsa tahsis yapamazsınız.

"CİDDİ SUÇ İŞLENİYOR"

Baro burayı sosyal tesis olarak kullanıyor. Burada ciddi bir suç işleniyor. Protokol imzalandıktan sonra değiştirildi, 'alkol ruhsatı alınırsa ücreti şu kadar olacaktır' diye bir husus eklendi ki; oranın çocuk parkı olduğunu herkes biliyor. Ve ardından alkol ruhsatı alındı. Ben işin burasında değilim, protokolün değiştirilmesinden bahsediyorum. 

"İMAR PROBLEMİ DE VAR"

Siz 'İzmir Barosu bizi seçimlerde destekledi, o yüzden biz vereceğiz' diyebilirsiniz ama suç işliyorsunuz. Bu konuda zimmet de çıkacak. Orası bir park, yeşil alan. Buranın Bayraklılı hemşehrilerimizin kullanıma açık olması gerekiyor. Öte yandan orada bir imar problemi de var. Üzerindeki yapı, yapı kayıt belgesi ile alınmış ve üstüne eklentiler yapılmış baro tarafından. Belediye de herhangi bir işlem yapmamış. Belediye kanuna aykırı bir karar alınıyor.

CHP'Lİ ÇAMUR: "BAROYLA ORTAK HİZMET ALIŞVERİŞİMİZ VAR"

Hızal'ın eleştirilerine yanıt veren CHP'li Gamze Gül Çamur, "İdari hukuk, yoruma dayalıdır. Yorumlamalar farklıdır. Aynı konudaki bir kararda İdare Mahkemelerinde Danıştay'da farklı kararlar çıkabiliyor. Bu nedenle Özgür Bey ile farklı düşünüyor olabiliriz. Daha önce meclisten geçirdiğimiz bir karar var, baro talebini yineledi. Biz de komisyonumuzda inceledik. Komisyona gelen protokolü, komisyonda değiştirmek suretiyle belediye başkanımıza yetki verdik. Hukuki sakatlıktan yoksun bir protokol hazırlandı ve başkana bu kapsamda yetki verildi. Bizim baroyla ortak hizmet alışverişimiz var" dedi.

AK PARTİLİ HIZAL: "SİZİN SÖYLEDİĞİNİZ BAŞKA BİR ÖNERGE"

Hızal, "Ortak hizmet protokolünden bahsediyor ama önergede bundan bahsedilmiyor, böyle bir şey yok. Önümüze bir tahsis, bir nevi kira sözleşemesi geldi. Biz bunu hukuk ve plan bütçe komisyonlarına sevk ettik. Komisyonlar önüne gelen protokolü değerlendirecek, değişecek yer varsa değiştirerek onaylar ya da reddeder. Sizin söylediğiniz başka bir önerge anlamına gelir" yanıtını verdi. 

CUMHUR İTTİFAKI BÜTÇEYE RET OYU VERDİ

AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, bütçeye ilişkin de eleştirilerde bulunarak, "Bizim özlük haklarımızın tamamını okulların yapımı için ayırın, çünkü bütçe ayırmamışsınız. Özel kalem bütçesi en yüksek bütçelerden. Kalbi 8 milyona yaptırdığınızı anlıyoruz. Kalp, kalbin üstüne ok lazım olur diye para ayırmışsınız. Yazık. Bütçe vatandaşa dokunmuyor, bütçeye hayır oyu veriyoruz" dedi.