Kaşar peyniri ülkemizde yaygın olarak tüketilir. Kahvaltıda, sandviç ya da tostlarda olmazsa olmazdır. Bu ilgiyi bilen üreticiler de neredeyse her ay başka bir marka ismiyle kaşar peyniri üretmeye başladılar.

Ancak marketten ya da çarşıdan aldığınız kaşar peynirinin sahte olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte o 4 yöntemi sizlerle paylaşıyoruz.

Kaşar peynirinin sahte olduğunu anlamak için birinci yol ondan küçük bir parça alıp yakmaktır. Eğer çakmağı tuttuğunuzda alev alıyorsa peynir düşük kalitelidir ve alınmaması önerilir.

Doğal ve kaliteli bir kaşar peyniri her zaman kendini rengiyle ele verir. Sahte olanlar genellikle doğal sarımsı renginden uzak olup koyu sarı ve kahverengimsidir. Gerçek kaşara göre daha yumuşaktır. Kesildiğinde bıçağa yapışırlar.

Ancak taze kaşar ise beyazımsı bir renge sahiptir ve daha açık tondadır. Kesildiğinde de kalıp gibi çıkar.

Gerçek kaşar peynirinin üretiminde sulu haşlama yöntemi kullanılır. Fabrikasyon ile malzeme birleştirmek yoktur. Pürüzsüz bir dokuya sahip olan taze ve kaliteli kaşar peynirinin yüzeylerinde ya da iç kısımlarında delik, yarık ve çatlak bulunmaz.

Hakiki kaşar peynirini anlamanın son yolu da süt tadıyla ilgilidir. Kaşar peynirinde süt tadı yoğunsa iyidir. Sahtelerinde ekşi, keskin ve yakıcı bir tat varsa bu lezzetsizdir ve büyük ihtimalle sahtedir.