GÜNDEME BAKIŞ – İzmir’in Karşıyaka ilçesine yapılacak Opera Binası inşaatı yarım kaldı. Projenin; 2018’in Eylül ayında eski Başkan Aziz Kocaoğlu döneminde temeli atıldı. Tunç Soyer’in başkan olmasının ardından ise inşaat çalışmaları devam etti, ancak firma farklı gerekçeleri öne sürerek çalışmaları durdurdu.

Ve Büyükşehir Opera binası inşaatıyla ilgili son kararı verdi... Devam! Ve Büyükşehir Opera binası inşaatıyla ilgili son kararı verdi... Devam!

Opera binasındaki çalışmalar tam gaz... Yüzde 50'si bitti! Opera binasındaki çalışmalar tam gaz... Yüzde 50'si bitti!

SORUN GEÇİCİ AŞILDI AMA…

2022’nin Kasım ayında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, opera binasının yapımının devam ettiğini belirterek, "Müteahhitle ilgili bir takım sıkıntılar yaşandı ama avukatlarımız onun avukatlarıyla bir araya geldi. Çok önemli bir noktaya getirildi. Devam edeceğiz. Müteahhidimize de buradan hakikaten teşekkür etmek lazım. O da bütün olumsuz koşullara rağmen devam etme iradesini ortaya koydu. Çok şükür yürüyoruz" açıklamasında bulundu.

SÖZLEŞME FESH EDİLDİ

Ancak geçtiğimiz Haziran ayında şirket sözleşmeyi tek taraflı feshetti, konu yargıya taşındı. Soyer, “Opera binası ekonomik kriz nedeniyle durdu ama biz vazgeçmeyeceğiz. Şirketle davalık olduk ama bu aşılır. Ben vazgeçtik demiyorum, yapacağız. Sadece şu anda ekonomik kriz nedeniyle durdu. TOKİ ihale yapıyor, giren olmuyor. Türkiye yangın yeri” dedi.

40 MİLYON TL GELİR YAZILDI

Şirketin 40 milyon Türk Lirası tutarındaki teminat mektubunun karşılığı gelir olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne kaydedildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi talebiyle; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı şirketi bir yıllığına kamu ihalelerinden men etti.