GÜNDEME BAKIŞ - Bayraklı Belediyesi'nde işçi eylemleri başladı. İşten çıkarmalar ve maaş alamama nedenleriyle bir süredir gündemde olan Bayraklı Belediyesi bahçesinde toplanan işçiler alkışlar eşliğinde eylem kararı alarak, bugün uyguladı. Eylem hareketinin üzerine Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, eylem yapan memurların yanına giderek süreçte yaşananları anlattı. 

Bayraklı Belediyesi'nde isyan çıktı... İşçi, memur eylemde! Bayraklı Belediyesi'nde isyan çıktı... İşçi, memur eylemde!

Bayraklı'da ilkler yaşanıyor... İşçi maaşları yüzde 30 kesintili, memur maaşlarına düzenleme! Bayraklı'da ilkler yaşanıyor... İşçi maaşları yüzde 30 kesintili, memur maaşlarına düzenleme!

"SİYASİ YIPRANMAYI GÖZE ALDIM"

Başkan Önal'ın açıklaması şöyle:

"Arkadaşlar göreve geldiğim günden beri birkaç defa açıklamada bulundum. Şimdi memur arkadaşlarımızın da mağduriyeti başladı, bu mağduriyetler yaşanmasın diye istemeye istemeye arkadaşlarımızı işten çıkarmak zorunda kaldım ve bugün memuru da işçisi de Kyk'lısı da benim için fark etmez; bunların her biri bu belediyede çalışıyor. Şunu söyleyeyim geldiğimde siyasi yıpranmayı göze alarak, sizlerin hakkını korumak için adımlar atmam gerektiğini söyledim. Sadece memur sendikalarıyla değil, işçi sendikalarımızla da bunu görüştüm ve bütün bunları yaparken de sizin için yaptığımızı söyledim. 

"ARKADAŞLAR HER GÜN İŞÇİ ALIMI YAPIYORDU"

Seçim sürecinde çalışırken hiçbir yerde hiç kimseye belediyeye alma sözünü vermedim. Ben ne ile karşılaşacağımı da öngörüyordum Çünkü her gün işçi alımı yapıyordu arkadaşlar.

"SATACAK ARSAMIZ YOK, İSTERSENİZ BİNAYI SATILIĞA ÇIKARTAYIM"

Son 3 yılda şirket üzerinden alınan yaklaşık 450 arkadaşımız 260'ı sahada çalışıyor. Çöp toplama işinde biri KYK'lı biri normal işçi. Ben bunların ayrımını yapamam, ben onlardan bir tasarrufa gittiğimde sizlerden de gitmem gerektiğini zaten biliyorsunuz, görüyorsunuz. Ben hiçbir kimseyi diğerinden ayırmıyorum. 45 gündür bu belediye başkanlığında hizmet etmek için 300 bin insana vaatte bulundum. Bizim amacımız gelen bütün parayı, vatandaştan topladığımız vergiyi vatandaşa geri hizmetle vermek. Geldiğim günden beri bir kibrit çöpü dahi almadan, gelen bütün parayı işçi maaşlarına yatırdım ve gelen paranın hiçbir gelen kısmını hiçbir yere aktarmadan sadece maaşlar ödendi. Onunla ilgili 20 milyon açık var. Nereden bulacağız! Belediye Başkanı bulur diyen arkadaşlarımız var, bir tane satacak arsmanız yok arkadaşlar. Sahip olduğumuz bir binamız var isterseniz binaya satılığa çıkaralım!

"GELİR GETİRİCİ ÖNERİSİ OLAN VARSA İLETSİN"

Başkan bulur, Başkan neyi bulur arkadaşlar. Bizim kağıt üzerinde 110 milyon hiçbir hizmet üretmeden sadece çalışmalarımızı sürdürmemiz için para gerekiyor. Bizim beklediğimiz para 98 milyon her şey yolunda giderse... Her şey beklediğimiz gibi gelirlerimiz gelirse! İZSU bütün paralarını öderse 98 milyon.  Kasamızda 55 milyon para var. 55 milyonu da hiçbir kimseyi ayırmadan bütün arkadaşlarımıza maaşını orantılayarak kime ne kadar düşüyorsa o kadar ödeyeceğiz. Yani sizin vicdanınız el veriyor mu bütün memuriyet ödemesini yapayım, işçi hiçbir para almasın! Tartışmaya girmiyoruz burada, ben durumu anlatıyorum. Gelir arttıracak düşünceleri olan varsa maliye müdürümüze iletsinler.  İsteyenler, görürsün gelen parayı. Arkadaşlar şu an kasadaki bütün parayı işçi arkadaşlarımıza eşit bir şekilde paylaştırıyoruz. 

"PROTESTO HAKKINIZ"

Kesinti ile ilgili hiçbir açıklamam yok, kesinti ile ilgili gidere göre gelirimizi belirleyeceğiz.  24 bin SDS ödüyoruz İzmir'in en yüksek SDS'si bizde. 12 milyon farkı nereden bulacağız! Protesto etmeniz hakkınız. 

"BEN İŞÇİ, İNSAN DÜŞMANI DEĞİLİM"

12 milyon şu an açık var. 84 insanı işten çıkardım. Ben işçi düşmanı değilim, insan düşmanı değilim. 150 kişiyi yerinden ettik. Diğer sendikalar ayaklandılar işçinin ekmeği ile oynuyorsun diye... Bütün bunları yapmamız lazımi şu an 55 milyon para var ve olan parayı bölüştürüyoruz, kimseden kasıtlı kesinti yok. 2-3 ay bu mali disiplini sağlamamız lazım. Anlayışınızı bekliyorum. 32 milyon faizle 50 milyon kredi çekilerek 3 ay maaşlar ödenmiş ama; 82 milyon borç olarak bana kalmış olacak.