GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı olağan meclis toplantısının ikinci birleşimi İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Altan İnanç idaresinde gerçekleştirildi. Memurların 4 Nolu Hol'de eylemi devam ederken meclis toplandı. 

"ARKA KAPIDAN GİRDİK"

Eyleme ilişkin söz alan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili, "Bugün İzmir tarihinde ilk defa görülen bir eylemle karşı karşıya kaldık. Biz bu şehrin seçilmiş meclis üyeleri olarak arka kapıdan güvenlikler kontrolüyle meclise girdik. Grup odamızda konuşamadık. Başkanlık makamının burada neler olduğuna ilişkin meclisi bilgilendirilmesini talep ediyoruz" dedi. 

"SEBEBİ ENFLASYON"

CHP Grup Başkan Vekili Zafer Levent Yıldır ise açıklamasında, "Olayları değerlendirirken anlık değerlendirmeler doğru değil. Ülkenin durumunu hepimiz biliyoruz. Şu an ülkemizde enflasyonu tespit eden 3 kurum var. En düşük açıklanan rakam yüzde 70'dir. Bu sorunların temel kaynağı budur. İnsanlarımızın, çalışanlarımızın maaşlarının yetersizliği bu noktaya süreci getirmiştir" ifadelerine yer verdi. 

"YÜKÜ MEMURLARA MI YIKIYORSUNUZ?"

AK Partili Hakan Yıldız, "Anladığım kadarıyla CHP Grup Başkan Vekilinin konudan haberi yok. Biz hala dışarıda protestolar noktasındayız. Bu belediyeyi yöneten sizsiniz. Bu bütçe sizin bütçeniz. Bu kapsamda cevap vermek zorundasınız. Ben grup başkan vekilinden genel bir cevap değil, memura verilen tabanında üzerinde verilen denge tazminatlarının neden şu an verilemediğini soruyorum. Yükü memurlara mı yıkmaya çalışıyorsunuz? Bunun cevabını bekliyorum" ifadelerine yer verdi. 

MECLİS CANLI YAYINLANMADI

AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe meclisin canlı yayının neden yapılmadığını sordu. Altan İnanç ise teknik arızanın olduğunu aktardı. 

CHP Grup Başkan Vekili Levent Yıldır, "Canlı yayının yapılıp yapılmaması meclisin görevini yapıp yapmamasıyla ilgili değil. Meclisin yeniden karar alması gerekiyorsa meclis karar alsın" dedi. 

AK PARTİ'DEN TEPKİ

Altan İnanç'ın, "Meclise ara verilmeyecek, meclis kesintisiz devam edecek" demesi üzerine söz alan AK Partili Hakan Yıldız, "Buradaki meclis toplumun bilgilendirimesi için canlı yayınlanıyor. Yönetmeliği de bilirim mevzuatı da.... Yeni bir karar getitrebilirsiniz ama şu an getiremezsiniz. Cuma günü getirirsiniz dersiniz ki 'biz İzmir kamuoyunun izlemesini istemiyoruz, sansürlemek istiyoruz'. Geçtiğimiz aylarda alınan karar ortada. Meclis devam edecek canlı olmasada derseniz aldığımız karara aykırı hareket etmiş olursunuz" ifadelerini kullandı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Altan İnanç ise yanıt olarak, "zİzmir demokrasiye ve hoşgörüye inanan bir kenttir. Buna istinaden İzmir’i yönetenlerin sendikal haklara ve insan haklarına sınırsız tahammülü vardır. Bugün burada bir memur sendikasının denge tazminatları nedeniyle yapmış olduğu eylem, yasal sınırları içerisinde kalmak kaydıyla meşrudur. Meclis Başkan Vekili olarak bu eylemi gayrimeşru bulmadığımı ifade etmeliyim. Ülkemiz bir pandemi, İzmir bir deprem, 6 Şubat’ta bir deprem yaşadı. Dünyadaki ekonomik koşulları da göz önünde bulundurarak ülkemizin ekonomik olarak içinde bulunduğu durum sabit gelirli tüm yurttaşlarımızı zorlamaktadır. Ocak ayında belirlenen asgari ücret daha çalışanların cebine maaş olarak ödenmeden enflasyon karşısında erimiştir. Dolayısıyla memur kardeşlerimiz denge tazminatlarını bu enflasyona karşı bir kalkan olarak görmektedir. Çok tabiidir ki hepimiz aile yönetiyoruz. Ailemizin bütçesini olası gelirleri öngörerek planlıyoruz. Arkadaşlarımız da harcamalarını belirlemek için buna ihtiyaç duymaktadırlar. Yasanın üzerinde olan bir ücret verilmiş olmasına rağmen, ekonomi düzeltilemezse enflasyonun Türkiye’de mayıs ayında tepe noktaya ulaşacağını ancak daha sonra düzeleceğini söyledi. Tartışmaların bu salon ve salonun dışındaki etkenlerden kaynaklandığı kanaatindeyim. Tabi ki sendikanın hakları vardır ve haklarını da kullanabilirler" diye konuştu. 

"HESAPLAŞMA ANLAYIŞI"

AK Partili Burçin Kevser Sevil, "Memurlarımız başımızın üstünde. Problem nerede biliyor muusunuz? Bir anlayışınız var. 31 Mart'ttan beri hesaplaşma anlayışı ile yönetiyorsunuz. Biz ESHOT'ta aynı şeyi yaşadık. 30 yaş üstü öğrenci kartlarını iptal ettiniz. Anne kartlarda bir kısım anneyi dışarıda bıraktınız. Ben  'öğrencilere neden burslar ödenmiyor' diye sorduğumuzda başkan bana, 'ben yönetiyorum hak etmeden alanlar varmış' dedi. Aynı markete aynı pazara gidiyoruz. Hepimiz yaşıyoruz ama İzBB'nin 224 bütçesi vardı. Bu bütöeler buradan geçti. Önceki dönemde de belediye CHP tarafından yönetiliyordu. Siz bir hesaplaşma içerisinde misiniz? Bu hesaplaşma mağdurlar yaratıyor. Siz okyanusu da geçemeyip bizi bir kaşık suda boğulalım diye canlı yayın tartışmasının içerisine çekiyorsunuz. Tkebinik aksaklık var diyorsunuz. Ülkedeki ekonomik koşulları tartışmayın da yarattığınız mağduruiyetleri tartışın. Eğitim bursunu ödemediniz" ifadelerine yer verdi. 

DOYMADINIZ TARTIŞMASI 

AK Partili Kevser Sevil'in 'ülkedeki ekonomik koşulları tartışmayın da yarattığınız mağduriyetleri tartışın' sözleri üzerine CHP sıralarından tepkiler yükseldi. CHP sıralarından yükselen 'doyamadınız' sözlerine AK Parti Grup Başkan Vekili Yıldız'dan tepki geldi. Yıldız, "AK Partili Yıldız, “Grup sözcüsü oturduğu yerden sataşmayı bırakmalı. Taşıdığımız ünvan bizleri temsile der. Doymadınız ifadesini kendilerine iade ediyoruz. Bahane siyasetini kabul eden bir anlayış görüyorum. Arkadaşlarımız gündem dışına çıkmıyorlar, çıkarlarsa biz müdahale ederiz” dedi.

BURSLAR YARIN YATIYOR

Altan İnanç ise bursların yarın yatacağını duyurarak, “Öğrencilerimizin burslarının yarın hesaplarına geçeceğini de onlara bir müjde olsun diye söylemek isterim" dedi.