Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Kızılay'ın Ahbap Derneği'ne çadır sattığı ortaya çıkmıştı. Bu gelişme tepkilere neden olurken sosyal medyada Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın istifa etmesine yönelik paylaşımlar yapılmıştı.

"KAN BİLE VERMEM"
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da katıldığı programda Kızılay ve Kınık'ı hedef alarak, "Kızılay bir ailenin şirketi mi? Ben bundan sonra Kızılay'a hiçbir surette ne yardım ederim ne de yardım edilmesini teşvik ederim. Bu mantığa ben güvenmem. Kan bile vermem" ifadelerini kullandı.


KINIK: İHTİYAÇ OLURSA BİZ HAZIRIZ
Karamollaoğlu'nun açıklamasına Twitter hesabından yanıt veren Kınık ise "Ama Kızılay her yıl 2.5 milyon sorumluk bilinci olan, insaniyetperver ve iyi kalpli bağışçısından aldığı kanları kim olduğuna bakmaksızın Türkiye'nin her noktasındaki ihtiyacı olan herkese ulaştırır. Allah muhtaç etmesin, sağlık ve sıhhatli günler versin herkese, ama ihtiyaç halinde biz hazırız. 155 yıldır olduğu gibi." ifadelerini kullandı.

8 MADDE SIRALADI
Kınık açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Ülkemizdeki kan bileşeni temini gönüllü kan bağışçılarının katkısı ile Kızılay tarafından gerçekleştirilir.
Kızılay Eritrosit, Trombosit ve plazma olarak günlük yaklaşık 13.000 ünite kan bileşenini, 1.100 hastaneye servis eder.
Bu miktar günlük ortalama 8.500 bağışçı ile temin edilir.
Sorumsuzca yapılan paylaşımda asıl etkilenecek olan insanlar ise, her gün kan bileşeni bekleyen ortalama 11.000'den fazla hasta, onların endişeli yakınları ve tedavisinin devamlılığını sağlamak için kana ihtiyaç duyan hekimlerdir.
Paylaşımın zararı aşikar iken, hiç kimseye bir yararı yoktur.
Ayrıca ifade etmek gerekir ise bu ve benzer paylaşım sahiplerine, ihtiyaç duydukları zaman Kızılay mutlaka kan bileşeni temin edecektir.
Sayın Karamollaoğlu benzer içerikli paylaşım yapan ilk kişi değildir.
Daha önce benzer paylaşım yapan kimliği açık kişilerde de yaygın olarak gördüğümüz üzere genellikle Kızılay'a hiç kan bağışı yapmamış kişiler bu tarz söylemlerde bulunmaktadır.