Karşıyaka Belediyesi, geçtiğimiz ay gündeme gelen ve sokak hayvanlarının uyutulmasını öngören yasa tasarısı üzerine akademisyenler, hayvan hakları savunucusu sivil toplum örgütleri ve gönüllülerin katılımıyla bir çalıştay düzenleyerek yol haritasını belirledi. Çalıştayın ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde bulunan sağlık hizmetleri, rehabilitasyon, kısırlaştırma, sahiplendirme gibi önemli alanlara yönelik kararlar hayata geçirilmeye başlandı. Karşıyaka Belediyesi ilk adım olarak gönüllülere yönelik Yerel Hayvan Koruma Görevlisi eğitimini gerçekleştirdi. Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal sağlık hizmeti, rehabilitasyon, kısırlaştırma ve sahiplendirme gibi adımların atıldığı Örnekköy Geçici Köpek Bakımevini ziyaret edip, yerinde incelemeler yaptı. Başkan Ünsal, 3 dönüm alan üzerinde kurulu merkezde köpek bakım odaları, muayene odaları, ameliyathane, veteriner hekim odası, kayıt odası, gözlem odası ve barınakları tek tek gezdi.

'YILLIK 7 BİN KISIRLAŞTIRMA SAYISINA ULAŞIYORUZ'

Karşıyaka'nın hayvan dostu bir kent olduğunu vurgulayan Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal, "Can dostlarımızla hayatı paylaşıyoruz. Onların yaşam şartlarını iyileştirmek bizim en önemli görevlerimizden biri. Bu durum hem onları hem de toplum sağlığını ilgilendiriyor. Yakın zamanda geniş katılımlı bir çalıştay gerçekleştirdik ve çok önemli sonuçlar aldık. İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Selim Özkan yanımızda olduğunu bildirdi. İzmir Ticaret Odası ve İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi yönetimi de finansal anlamda desteklerini açıkladı. Gönüllülere yönelik eğitimlerimize hiç zaman kaybetmeden başladık. En önemli adımlardan biri olarak belediyemiz bünyesindeki bakımevinin de şartlarını iyileştirmek istiyoruz. Veterinerlik hizmetlerinde iddialıyız. Bir ilçe belediyesi olarak yıllık 7 bin kısırlaştırma sayısına ulaşıyoruz. Tüm ilçe belediyeleri bu sayıya ulaşsa yılda 200 binden fazla hayvan kısırlaştırılmış olur" diye konuştu.

'KAPASİTEYİ ARTTIRMAK İSTİYORUZ'

Örnekköy Geçici Köpek Bakımevinin en nitelikli şartlarda hizmet vermesi için çalıştıklarını belirten Başkan Ünsal "Tüm imkanlarımızla yıl boyunca önemli hizmetler veriyoruz. Kapasiteyi artırmak hem personel sayısı hem de fiziki şartlarla doğrudan ilgili. O nedenle neler yapabileceğimizi konuşmak üzere Örnekköy Geçici Köpek Bakımevinde incelemelerde bulunduk. Burada hali hazırda onlarca köpeğe ev sahipliği yapıyoruz. Sokakta hayatta kalması zor olan can dostlarımız buradalar. Kısırlaştırdığımız kedi ve köpeklerin de burada bir süre bakım hizmeti alması gerekiyor. Onların da barındığı ortamların kapasitesini artırmak gerekiyor. Olabilecek en iyi şekilde hazırlıklarımızı yapacağız" dedi.(DHA)