TCMB Başkanı Fatih Karahan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücrete ara zam konusundaki sert tutumunu yumuşattı.

"1 NUMARALI RİSK DEĞİL"

Daha önce asgari ücrete ara zam yapılmaması yönünde görüşler dile getiren ve en son hükümete yazdığı mektupta da adeta hükümete olumsuz yönde tavsiyelerde bulunan Karahan, milletvekillerinin ısrarlı sorularına yanıt verirken, “Asgari ücret enflasyon konusunda bir numaralı risk değil” yanıtını verdi.

"ASGARİ ÜCRETE KARŞI MISINIZ?"

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunum yapan Başkan Karahan, milletvekillerinin asgari ücrete ara zam yapılmasına karşı olup olmadığıyla ilgili sorularıyla karşılaştı. CHP Milletvekili Cevdet Akay, bir taraftan asgari ücrete ara zam yapılmasını istemeyen Merkez Bankasının diğer yandan kendi çalışanlarına 1 milyona vara promosyon ödülleri dağıtmasının çelişki olduğunu söyledi. Çok sayıda milletvekili Karahan’a, “Siz asgari ücrete karşı mısınız, değil misiniz?” diye soru yöneltti.

"ETKİSİ VAR AMA..."

Milletvekillerinin ısrarlı soruları üzerine Karahan “Asgari ücret bir numaralı risk değil enflasyon için. Enflasyona etkisi var ama biz bir numaralı risk olduğunu söylemedik. Biz tavsiye ya da karar kuruluşu değiliz. Ancak tahminleri belirlerken bir takım varsayımlar yapmak zorundayız. Asgari ücret de öyle. Tavsiye niteliğinde değil” dedi.

Karahan, 500 TL ve bin TL gibi büyü banknotların basılıp basılmayacağına ilişkin ısrarlı sorulara da yine, “Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Karar oluştuğunda kamuoyu ile paylaşacağız” yanıtı verdi.

Karahan, TÜİK’in enflasyonunun yanı sıra kendilerinin de çarşı pazardan fiyat topladıklarını, fiyat artışlarının genelde TÜİK ile aynı çıktığını, bazı durumlarda fark oluşursa da TÜİK’in fiyatlarının daha yüksek olduğunu söyledi.