GÜNDEME BAKIŞ - TOKİ İmar planlarında “rekreasyon alanı” olan 21 bin 423 metrekare alanı 2020 yılında 25 milyon 718 bin 400 bedelle satışa çıkarmıştı. İhaleye Karşıyaka ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri şiddetle karşı çıkmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kamu kullanımı için ayrılmış alanı satın alan kişiler nasıl bir tasarrufta bulunmayı planlıyorlar? İzmir Büyükşehir Belediyesi ve tüm İzmir halkı astronomik rakamlarla satılan bu alanların ranta kurban edilmemesi için her türlü mücadeleyi verecektir” derken, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay de, “Karşıyakalıya ait olanı Karşıyakalıya bırakın” diye konuşmuştu.

TOKİ'nin Karşıyaka’daki arazi satışı İzmir’i ayağa kaldırmıştı... Yeniden ihaleye çıkarıldı! TOKİ'nin Karşıyaka’daki arazi satışı İzmir’i ayağa kaldırmıştı... Yeniden ihaleye çıkarıldı!

TOKİ'nin arazi satışına tepkiler sürüyor... Soyer ve Tugay’dan sert açıklama: "Ranta kurban gitmesine izin vermeyeceğiz" TOKİ'nin arazi satışına tepkiler sürüyor... Soyer ve Tugay’dan sert açıklama: "Ranta kurban gitmesine izin vermeyeceğiz"

Karşıyaka Belediyesi’nden çok konuşulacak TOKİ hamlesi! O alanı belediye kamulaştıracak Karşıyaka Belediyesi’nden çok konuşulacak TOKİ hamlesi! O alanı belediye kamulaştıracak

İPTAL OLMUŞTU

GÜNDEME BAKIŞ ihaleyi alan firmanın izini sürmüş ve Diyarbakır merkezli bir firma olduğunu ortaya çıkarmıştı. Gelen tepkiler sonrası firma satış kararından vazgeçmişti.

YENİDEN SATIŞA ÇIKARILDI

TOKİ Mavişehir bölgesinde bulunan 21 bin 432 metrekare alanı yeniden ihaleye çıkardı. İhalenin muhammen bedeli 214 milyon 320 bin TL olarak belirlendi. Ancak ihaleden bir gün gönce flaş bir gelişme yaşandı. Bir vatandaşın bu alanı da kapsayan bölgenin planlarına yönelik açtığı davada mahkeme; bakanlığın planlarını iptal etti. 

Karşıyaka Belediyesi de bu mahkeme kararı ortadayken alanın satılamayacağını TOKİ'ye bildirdi. TOKİ de Mavişehir'deki arsanın satışını listeden çıkardı.