Tüm Ege adalarında olduğu gibi Samos'ta sezon yaz tatiliyle birlikte başlıyor. İDO İzmir Seferihisar'dan ve Aydın Kuşadası'ndan Yunanistan'ın Samos Adası'na ilk seferlerini geçekleştirdi. İDO EGE ve İDO AKDENİZ deniz otobüsleri, dün Seferihisar Sığacık Teos Marina'dan ve Kuşadası Ege Port'tan sabah saatlerinde kalkış yaparak Samos Adası'na vardı. Seferde vatandaşlar kapıda vize uygulamasından da yararlandı. Samos'a gidiş tek yönde iki deniz otobüsünde 422 yolcu taşıdı. Bayram tatili boyunca yoğun talebi karşılamak için sefer yapmaya devam edecek olan İDO, mayıs ayında haftanın 3 günü olan seferlerini sezon açılışı ile birlikte her gün yapacak.

Izmir Ve Aydindan Samosa Seferler Basl 37352 (1)

'FARKLI ÜÇ HATLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR'

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İDO Genel Müdürü Murat Orhan, “Bünyemizde bulunan 44 gemi ve 35 iskelede yıllık 115 bin seferi 1.200 personelimizle gerçekleştiriyoruz. Mevcut bilgi birikimimize ilk kez 2022 yılında Hatay-Girne (KKTC) seferleriyle edindiğimiz uluslararası tecrübeyi de ekledik. İDO EGE ve İDO AKDENİZ gemilerimizle toplamda 422 yolcuyla Seferihisar-Samos ve Kuşadası-Samos seferlerimiz gerçekleşmiş bulunuyor. Başlangıçta haftanın 3 günü sabah gidiş ve akşam dönüş şeklinde gerçekleşecek olan seferlerimiz, sezonda haftanın her günü sabah gidiş, akşam dönüş olarak gerçekleşecek. Samos seferlerimize ilaveten yine Ege Bölgesi'nde farklı üç hatla ilgili çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Yaklaşık 1 saat süren Seferihisar-Samos seferlerinin aynı gün dönüş yapılması durumunda gidiş-dönüşün 35 euro, farklı gün dönüş yapılması durumunda ise gidiş-dönüşün 45 euro olduğu belirtilirken, yaklaşık yarım saat Kuşadası-Samos seferlerinin aynı gün dönüş yapılması durumunda gidiş-dönüş 41 euro, farklı gün dönüş yapılması durumunda ise gidiş-dönüşün 52 euro olduğu ifade edildi. Samos Adası'na giriş için geçerli bir pasaport, Schengen ya da kapı vizesi gerektiği bildirilirken, pasaportun geri dönüş tarihi itibariyle en az 3 ay geçerliliği olması ve 10 yıldan eski olmaması gerektiği belirtildi. Ayrıca pasaportta KKTC kaşesinin bulunmaması gerektiği ifade edildi.(DHA)