Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmirlilerin, başta belediye hizmetleri olmak üzere tüm harcamalarında ve bankacılık işlemlerinde kullanılması hedeflenen, dünyanın her yerinde alışverişlerde kullanılabilecek "İzmir Şehir Kartı" İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in katıldığı toplantıda, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'nde tanıtıldı.

WhatsApp Görsel 2023-09-12 saat 11.40.12

PROTOKOL İMZALANDI

Toplantıda, İBB, İzmir Ticaret Odası (İTO) ve İzmir Sanatkarlar Odaları Birliği arasında; sosyal yardımların ihtiyaç sahiplerine kent esnafı üzerinden "İzmir Şehir Kartı" ile ulaştırılmasına yönelik protokol de imzalandı.

WhatsApp Görsel 2023-09-12 saat 12.09.30234234

SOYER: "PEK ÇOK YENİLİK YAPTIK"

İBB Başkanı Tunç Soyer, "İzmir Şehir Kartı" tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, "Büyükşehir Belediyemizin şirketi İzmir İnovasyon ve Teknoloji A.Ş, İZTEK tarafından hayata geçirilen İzmir Şehir Kartı’nın tanıtımı için sizlerle buluşmanın mutluluğu içindeyim. Her gün yaklaşık iki milyon vatandaşımızı işine, sevdiğine ve yuvasına kavuşturan İzmirim Kart’ı geliştirmek adına bugüne kadar pek çok yenilik yaptık. Bir süre önce toplu ulaşım sistemimize banka ve kredi kartlarıyla ödemeyi dâhil etmiş, böylece vatandaşlarımızın banka kartıyla toplu ulaşım hizmetimizden faydalanmalarını sağlamıştık. Daha sonra İzmirim Kart’la ilgili yepyeni bir açılım daha getirdik. Ulaşım kartımızı sanal ortama taşıdık" dedi. 

"MOBİL CÜZDAN OLARAK HİZMET VERECEK"

Soyer şunları kaydetti:

Bugünse vatandaşlarımızı yepyeni bir hizmetle daha buluşturuyoruz: İzmir Şehir Kartı... Bu yeni projemiz yalnızca toplu ulaşımda değil, banka kartlarıyla aynı mantıkla çalışan bir ‘mobil cüzdan’ olarak da İzmirlilere hizmet verecek. Vatandaşlarımız belediye hizmetleri başta olmak üzere tüm harcamalarını, online alışveriş ve para transferlerini, üstelik de dünyanın her yerinde bu kartla yapabilecek. Kartın yarattığı imkanlardan İzmir esnafının da kazanabilmesi amacıyla bugün İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve İzmir Ticaret Odası ile protokoller imzalıyoruz.

"BU BİR ESNAF DEVRİMİDİR"

Gururla ve mutlulukla ifade ediyorum ki bu bir esnaf devrimidir. Türkiye’de ilk kez bir Büyükşehir belediyesi şehrin esnaflarına bu denli önemli bir kaynak sağlıyor. Bunu nasıl yapacağız? Rutin olarak devam ettiğimiz sosyal yardımları, İzmir Şehir Kartı sayesinde kentimizin esnafı ve tüccarı üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Örneğin daha dün yeni eğitim öğretim dönemi başladı. Yaklaşık 20 bin ihtiyaç sahibi öğrencimiz için 10 milyon liraya yakın kırtasiye yardımı sağladık. Bu yardımlar, onlara daha önce gönderdiğimiz İzmir Şehir Kartlarına yüklendi. Karttaki meblağ sadece sistemimize üye olan kırtasiyeci esnafında harcanabilecek. Yani İzmir’in esnafı kazanacak.

"İZMİR ESNAFI ÜZERİNDEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE AKTARILACAK"

Öğrencilerimizin yanı sıra düzenli olarak sosyal yardım yaptığımız yaklaşık 80 bin ihtiyaç sahibi haneye gıda, bot, mont gibi pek çok yardım yapıyoruz. Bu yardımlarımız da artık İzmir Şehir Kartı sistemine üye olan esnafımızdan tedarik edilecek. Bütçe planlamamız gereğince 2024 yılı sonuna dek yaklaşık 500 milyon liralık sosyal yardım yapacağız. Bu kaynağın tamamı, şehrimizin esnafı ve tüccarı üzerinden ihtiyaç sahiplerine aktarılacak.

"SAĞ ELİN VERDİĞİNİ SOL EL GÖRMEYECEK"

Bu sistem bizim iki ayrı hedefimize hizmet ediyor. Birincisi İzmir esnafının kazancını artırarak ülkemizde yaşanan ekonomik krizin etkilerini bir nebze olsun azaltıyoruz. İkincisi ise vatandaşlarımızın istedikleri ürünlere indirimli olarak erişimini mümkün kılıyoruz. Böylelikle şehrimizin refahını artırıyor ve bu refahın adil paylaşımını sağlıyoruz. Dahası bunu yaparken sağ elin verdiğini sol el görmüyor.

"OTOPARKTAN KÜLTÜR SANATA KADAR AVANTAJ SUNUYOR"

Öte yandan İzmir Şehir Kartı otoparklardan belediye işletmelerine ve kültür sanat etkinliklerine kadar kullanıcılarına birçok avantaj sunuyor. İzmir Şehir Kartının Ekim ayı itibarıyla tüm vatandaşlarımızın kullanımına açılacağını müjdelemek isterim. Arzu eden herkes İZTEK hizmet noktalarından cüzi bir ücretle hizmet sunan İzmir Şehir Kartı’na ulaşabilecek.

"KULLANIM KAMU HİZMETİ OLARAK GERİ DÖNECEK"

İzmir Şehir Kartı sadece vatandaşlarımıza, ihtiyaç sahiplerine ve esnafımıza kazandırmayacak. Kartın kullanımı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne de ek gelir sağlayacak. Bu kartın kullanım altyapısını hazırlayan ve yürüten yüklenici firma kazancının yüzde 25’ini belediyemiz şirketi İZTEK’e aktaracak. İzmirli hemşerilerimiz İzmir Şehir Kartı’nı kullandıkça, bu kullanım onlara kamu hizmeti olarak geri dönecek.

"MOBİL UYGULAMA ÇOK YAKINDA HİZMETE AÇILACAK"

Projemizin İzmir’in geçmişine uzanan bir başka özelliği daha var. Kartımızın ön ve arka yüzlerinde, İzmir Vakfımız tarafından yeniden düzenlenen kadim İzmir desenleri yer alıyor. Böylece şehrimizin 8500 yıllık tarihinden süzülen bu desenler, İzmirlilerle birlikte yaşamaya devam edecek. Kartımızın mobil uygulaması da çok yakında hizmete açılacak.

"GELECEK BEKLENEN DEĞİL İNŞA EDİLENDİR"

Gelecek beklenen değil inşa edilendir. Biz bu projeyle yalnızca vatandaşlarımıza yeni bir hizmet getirmekle kalmıyor aynı zamanda İzmir’i geleceğe hazırlıyoruz. Bütün gayemiz İzmir’i değişen dünyanın gelişen teknolojileri ile yüzde yüz uyumlu hale getirmek. Ne mutlu ki belediye şirketimiz İZTEK şehrimizde yepyeni teknolojileri hızla hayata geçiriyor ve İzmirliler’in hizmetine sunuyor.

WhatsApp Görsel 2023-09-12 saat 11.53.21

ATA: "HER TARAFIM TİTRİYOR"

İzmir Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yalçın Ata, kartın temelleri 4,5 yıl önce atılmıştı. İzmir Ayakkabıcılar Odası ile protokol imzalayıp, ayakkabıcı arkadaşlarımıza destek sağlayan kıymetli başkanım aslında bu projeyi başlatmıştı. Bu 4,5 yıldır devam ediyorudu. Bu yıl hep birlikte karar verdi, daha önce 50 milyon olan proje bugün 400 milyon. İnanılmaz bir proje, Ticaret Odası'na da teşekkürlerimi iletiyorum. Gönülden kutluyorum bu kadar büyük bütçeyle İzmir esnafına ve muhtaç ailelere yardım ettiği için. İnanın her tarafım titriyor, o kadar güzel bir proje" dedi.

"ÇOCUKLARIMIZIN BOT VE MONTLARINI İBB AİLELERE ULAŞTIRDI"

Ata İBB Başkanı Tunç Soyer ve İTO Başkanı Mahmut Özgener'e de teşekkür ederek, "Geçen sene ayakkabıcılar sitesinden 12 arkadaşa bot yaptırdık, bunu İBB araçları tek tek ailelere ulaştırdı. Çocuklarımızın hep bot hem de montlarını bütün ailelere ulaştırdık. İzmir esnafının başkanı olarak kıymetli başkanımza sonsuz teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.