Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı üçüncü oturumu Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı arasında sert tartışmalara neden oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ve MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve CHP İzmir İL Başkanı Şenol Aslanoğlu'na yönelik eleştirilerde bulundu. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Meclis Üyesi Şamil Sinan An, gelen eleştirilere yanıt vererek, MHP Grup Başkanvekili Şahin'e geçtiğimiz günlerde Ankara'da suikasta uğrayarak öldürülen Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş'i sordu. 

"İNSANLIK SUÇLARI TÜRKİYE'YE YAKIŞMADI"

An, yaptığı konuşmada, "Ocak ayı Türkiye demokrasisi açısından çok acılarla dolu bir aydır. Ocak ayında çok değerli bilim insanlarını, yazarları, çok değerli emniyet müdürümüzü kaybettik. Bu insanlık suçlarını işlemek hiç Türkiye'ye yakışmadı. Faşist bir tutumla Gaffar Okan, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu gibi çok değerli insanlarımızı kaybettik. Sevgili Uğur Mumcu'yu hatırlamayanınız yoktur. Uğur Mumcu'nun bir sözünü hepinize hatırlatmak isterim 'Katilin sağcısı, solcusu yoktur. Katil, katildir' diyor. Bu saydığım bütün değerli isimleri rahmetle anıyorum. Onları unutmadık, unutmayacağız" dedi. 

"VİCDANINDA BİR DUYGU OLUŞTU MU?"

Merhum Sinan Ateş'ten "Adaşım" diye bahseden CHP'li Sinan An, "Sevgili grup başkanvekili her konuşmasında uzun uzadıya Gaziemir'den bahsediyor, artık biraz dozajı da aştı. Sevgili başkanımıza (Tunç Soyer) laf söyleme noktasına getirdi. Arkadaşlar çok yakın bir süreçte Ülkücü Milliyetçi bir kardeşimizi kaybettik. Adaşım benim, Sinan Ateş! Benim yüreğim sızladı ve buradaki birçok arkadaşımızın yüreği sızlamıştır. Sevgili Selahattin Başkanımızın yüreğinde bir sızı olmuş mudur? Bu kadar uzun konuşmalar yaptı, vicdanında bir duygu oluşmuş mudur? Bunu kendisinden duymak isterim" ifadelerini kullandı. 

"TUNÇ BAŞKAN TÜRKİYE'NİN GURURUDUR"

An açıklamasını şöyle sürdürdü:

Ben siyasal tartışmaları buraya getirdim. Burada Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanlarımızı burada kötülemek benim siyasi anlayışıma uygun değildir. Sevgili Başkanımız Tunç Soyer bu kentin başkanı, ehil insanıdır. Söyleyeceğiniz sözlere dikkat edin. Tunç Soyer hepimizin ve Türkiye'nin gururdur. Başkanımızla yürümeye devam edeceğiz. 

"ASLANOĞLU'NU İYİ TANIYACAKSINIZ!"

Yeni il başkanımız Şenol Aslanoğlu ile ilgili birkaç cümle sarf etti. Aslanoğlu göreve geleli 3 gün oldu, kendisini çok iyi tanıyacaksınız. Ülkesini, milletini, kentini seven çok çalışkan, kente hizmet konusunda da coşkuyla çalışacak bir arkadaşımızdır. Şenol Başkanımızı kutluyorum. 

MHP'li Şahin'den CHP'li An'ın sorusuna yanıt gelmedi.