GÜNDEME BAKIŞ - Saban 08.30'da Kemeraltı'ndaki Egemenlik binası önünde toplanan DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası üyeleri bir gün iş bıraktıklarını duyurdu. Genel-İş 2 No’lu  Şube Başkanı Ercan Gül, ikramiyeler ödene kadar eylemin süreceğini, bu nedenle tek bir işçiye dahi yaptırım uygulanmaya kalkılırsa Egemenlik Binası önünde yatacaklarını söyledi. 

YANIT VERMEDİLER

Gül, "Yaşanan bu süreçte İBB bürokratları görüşme taleplerimize yanıt vermemiştir, belediye yetkilileri tek taraflı davranarak işçiler arasında; iş barışını bozacak şekilde hareket etmiş, 11 bin izenerji emekçisini hiçe sayarak mesai arkadaşlarımızın ikramiyelerini yatırmamıştır. Bu durum çalışanlar arasında ayrımcılığa yol açmıştır. Buradan haykırıyoruz bizler eşit işe eşit ücret isterken ve bunun mücadelesini verirken; sözde değil özde eşitlik istedik. Bizler, diğer şirket işçilerine nasıl ödemeler yapılıyorsa; nasıl diğer şirket işçilerine kaynak ayrılıyorsa, mesai arkadaşlarımıza da yaşatılan mağduriyetin önüne geçilmesi için ödemelerin zamanında yapılmasını istiyoruz” dedi. 

ÖDEMELER YAPILSIN

Gül, şunları söyledi:

"Buradan İBB bürokratlarına sesleniyoruz; işçiler arasında bu ayrımcılığa biran önce son verin!  İzenerji işçisi köle değildir.  Buradan tekrar haykırıyoruz, tekrar ediyoruz ve uyarıyoruz; bu süreçte İzenerji emekçileri olarak toplu sözleşmeden doğan bütün haklarımızın gününde ve zamanında yerine getirilmesini talep ediyoruz. Taleplerimiz yerine getirilmediği takdirde üretimden gelen gücümüzü kullanacağımızı kamuoyuna deklare ediyoruz”