GÜNDEME BAKIŞ - Karşıyaka Belediye Başkanı Behice Yıldız İşçimenler Ünsal, tartışmalara neden olan "Dua krizi" gündemine ilişkin açıklamada bulundu. Ünsal, dua edileceğine yönelik daha önceden idareye bilgi verilmemesi nedeniyle sıkıntı yaşandığını anlatarak, "Aslında bir iletişim kazası" dedi.

İzmir'de duaya nikah memuru engeli... AK Partili Dağ'dan o videoya tepki İzmir'de duaya nikah memuru engeli... AK Partili Dağ'dan o videoya tepki

"DAHA FAZLA KONUŞULMASINA GEREK YOK"

Başkan Yıldız Ünsal, belediyeye ait Zübeyde Hanım Nikah Evi’nde yaşanan dua tartışması hakkında da şu ifadeleri kullandı: Kamu kurumları resmi kurallara göre yönetilir. Burada mesele konunun daha öncesinde idareye bildirilmemiş olması. Mecliste de izinsiz söz alsanız usul yönünden sizi uyarmam gerekir. Durum aslında bundan ibarettir. Keşke dua edileceği ile ilgili önceden idareye bilgi verilseydi. İletişim kazası olarak değerlendiriyorum ben bunu. Elhamdülillah hepimiz Müslümanız. Müslümanlık bir tek dua etmekle olmuyor. Mesela hiçbirimiz hak yemiyoruz, israf yapmıyoruz, diğer kulları küçümsemiyoruz. Bunlar da Müslümanlığın değerleridir. Konu zaten yargıya taşındı. Biz de takipçisi olacağız. Bu konunun daha fazla konuşulmasına gerek yok. İletişim kazası vardır, arkadaşımız da kamu kurallarına uygun davranmaya çalışmıştır”

NE OLMUŞTU?

Karşıyaka Zübeyde Hanım Nikah Sarayı’nda din görevlisinin nikah öncesi dua okuma isteği kadın nikah memuru tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Nikah memurunun, “Burası resmi daire dua okumanıza müsaade edemeyiz, evinizde yapabilirsiniz” diyerek elinden mikrofonu aldığı din görevlisi dua ederken, salonda yüksek sesle müzik açılmış, salondakiler tarafından tepki gösterilen olay, cep telefonu kamerasına yansımıştı.