GÜNDEME BAKIŞ - İnciraltı Gelişim Derneği Başkanı Tayfun Karabulut, Ankara'da bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. Karabulut, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ve Göztepe Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Sepil ile birlikte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Sayın Hacı Abdullah Uçan’ı İnciraltı planlarını hakkında görüşmek için ziyaret etti. 

WhatsApp Görsel 2023-11-08 saat 17.13.38_264659df

İnciraltı Planlarının onaylanmasından önceki son toplantıyı gerçekleştiren Karabulut şu açıklamaları yaptı;

"Beş nesildir İzmirli ailelerin sahip oldukları Ata toprakları, İzmir’in yıllardır planlama bekleyen mücevheri İnciraltı, artık İzmir’e kavuşmak için gün sayıyor.

Planlar üzerinde ve planlara yapılan itirazlar ile ilgili son durum değerlendirmesi yaparak, İzmirli toprak sahiplerini ve izmir’in hassasiyeti düşünülerek hazırlanan sağlık turizmi odaklı planların üzerinde mutabakata vardık.

Çevre şehircilik ve iklim değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün hassasiyeti ile süreci bugüne geldi. Son üç yıl içerisinde dört kere bizzat İzmir ziyaretleri ile yakinen süreci yönettiler ve bir kere daha teşekkür ediyoruz.

Mayıs 2023 tarihinde askıya çıkan planlara 2200 hak sahibi olan İnciraltı’ndan sadece 70 itiraz gelmişti. Bu itirazlar da ilgili bakanlık tarafından incelenerek, onay verilme aşamasına getirildi.

Ziraat Mühendisleri Odası’nın açtığı dava ile hem “yürütmeyi durdurma talepleri” İdari Mahkeme tarafından reddedilmiş, hem de üst mahkemeye itirazları reddedilmişti.

Bu durum İnciraltı’nın planlanmasının önünde kanunen ve vicdanen engel olmadığını istemezükçülere göstermiştir. İnciraltı planlarının arkasında hep söylediğimiz gibi sadece biz İzmirli toprak sahipleri değil tüm İzmir vardır.

Buradaki toprak sahiplerini küçük ve hor görmeyen her makama çok teşekkür ederiz.

Önümüzdeki günlerde Çevre ve şehircilik bakanlığı tabiat varlıkları koruma Genel Müdürlüğü’nün tüm İzmir’e müjde vermesini bekliyoruz.

İzmir İnciraltına kavuşuyor"