Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı ikinci oturumu Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi. 

BOZTEPE'DEN HARMANDALI ÇIKIŞI

Meclisin olağan akışının ardından, gündem dışı konuşmalarda söz alan AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, Çiğli'de bulunan Harmandalı Katı Atık Bertaraf Tesisi'ne artık çöp dökülmemesi için çağrıda bulunarak, "Daha önce sizin 15 yıl daha Harmandalı’na çöp dökeceğinizi söyledik. Sayın (Tunç) Soyer de 'hayır' dedi. 1992’de başlayan bu çöp dökümü artık rehabilite  edilecek denildi. 2022’de Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu hocamız bize bir sunum yapmıştı ve buraya çöp dökülmemesi gerektiğini söylemişti” diye konuştu. 

ÖNAL: “YER VERİN YER”

İmar Komisyonu Başkanı ve CHP Meclis Üyesi İrfan Önal,  “Yer verin ya sayenizde yer bulamıyoruz. Yer verin bunu söyleyeceğinize” çıkışında bulundu.   

BOZTEPE: “ORADA YAŞAYAN İNSANLARA İHANET!”

Boztepe ise AK Parti hükümetinin "yer verme" mevzusunun ayrı bir konu olduğunu dile getirerek şu açıklamayı yaptı:

“Bu farklı konu ben bugün alana gittim. Hala şu an ana girişteki sol taraftaki boşluğa deve güreşi yapılan alana, şu an çöp döküyorsunuz. Burası depolama alanı değil, depolama alanı yukarı da ama siz buraya çöp döküyorsunuz. Ben yarım saat orada durdum videoya da aldım 3-4 tır geldi. Ya siz bu Çiğli’den ve Harmandalı’dan ne istiyorsunuz arkadaş? Daha öncede söyledik 15 sene daha siz burayı kapatamayacaksınız. Hakikaten ne diyeceğim bilemiyorum kimseyi kırmak istemiyorum ama  bu orada yaşayan insanlara ihanettir. Çöp dökülen alana 40 metre uzaklıkta yüzlerce konut var. 7-8 katlı binalar var ana girişte oraya çöp dökülüyor. Milli Emlak ile siz burası hakkında bir görüşme yaptınız mı? Milli Emlak’a ait olan yere çöp döküyorsunuz. Bizim araştırmamıza göre böyle bir çalışma da yapılmamış. Oranın bir yanı Çiğli Belediyesi’nin bir yer de özel mülkiyet ve özel mülkiyet olan yere de yol açmışsınız. Candan Hoca’da şimdi çıkmış yeni bir açıklama yapıyor evet yukarısı çöpü kaldırmaz alın aşağıya dökün. Yeter ya Çiğli halkına günah"

“SİZ KAÇAK ÇÖP DÖKÜYORSUNUZ “

"Çöplük bizde, arıtma bizde. Özel alana, Belediyenin yerine ve Mili Emlak’ın yerine çöp döküyorsunuz. Ayrıca oradan elektrik üretiyorsunuz ve  buradan elde edilen gelirin belli bir oranını Çiğli Belediyesi’ne verin dedik o da yok. Lütfen buraya çöp dökmekten vazgeçin ve İzmir’de iktidar sizsiniz çözüm değil yer bulamadık demek. Bulacaksınız sizin göreviniz, mahkeme kararı var ve lütfen görevinizi yapın oraya yeter artık çöp dökmeyin. Siz tahsili alanın dışına çöp döküyorsunuz yani siz kaçak çöp döküyorsunuz"

ÖZUSLU: "İBB ORAYA ÇÖP DÖKMEK İSTEMİYOR"

AK Partili Hüsnü Boztepe'nin Çiğli'deki çöp toplama merkezine ilişkin, "Artık buraya çöp dökmeyin, yer bulun, buraya kaçak çöp döküyorsunuz" çıkışına yanıt veren Başkanvekili Mustafa Özuslu, "Bu hepimizin ortak problemi, Sayın Hüsnü Boztepe 1,1 kilo çöp üretiyor her gün. İzmir'de nüfus 5 milyon desek, 5 bin ton çöp üretiliyor. Katı Atık Bertaraf Master Planımıza göre Kuzey’de Bergama’da, Güney’de Ödemiş’te katı atık bertaraf tesisi var,  Menderes’te süreç devam ediyor, Karaburun’da itiraz nedeniyle olmadı. Bir de Çiğli'de Harmandalı var. Şuna itibar edin, oraya İBB çöp dökmek istemiyor. Çözüm üretmeye çalışıyor. Ödemiş'in kapasitesi bin ton, Bergama 1,2 ton, 5'ten çıkartınca 2,8 ton çöp kalır. Eve mi götüreceğiz bunu! İzmir'in önemli bu problemini hep birlikte çözelim. Valiliğimiz ve Bakanlığımızla görüşmeler devam ediyor, yeni açılımlara yönelik bir sürece doğru gidiliyor. Benim bildiğim, bu irade var" dedi.

MHP’Lİ UMUTLU: “BERGAMA’YA BİR KİLO DAHİ ÇÖP İSTEMİYORUZ”

MHP Grup Başkanvekili Cüneyt Umutlu ise Bergama’ya çöp istemediklerini kaydetti. Bergama’ya 1 kilo dahi çöp istemiyoruz. Unesco Mirası ve oldukça kadim bir şehir olan Bergama’ya çöp yakışmıyor. Bu nedenle biz asla Bergama’ya çöp istemiyoruz” diye konuştu.

ÖZUSLU: “KİMSE KİMSENİN ÇÖPÜNÜ İSTEMİYOR”

Özuslu’dan Umutlu’nun açıklamasına bir sitem geldi. Özuslu, “30 ilçemiz ver hiç kimse hiç kimsenin çöpünü istemiyor. Kınık, Aliağa, Dikili, Bergama, Ödemiş 5 tane Kınık günde kaç kilo çöp üretiyor? 5 ilçenin çöpü 500 tonu bulmuyor. Bergama’nın  kapasitesi ne kadar arkadaşlar 1.2 ton. Bakanlığımız orayı onaylarken Allah Aşkına devletimizin izin verdiği oran 1.2 ton. Şimdi bunu İzmir halkının takdirine bırakıyorum 0.500 ton ile idare edin bakanlığımız her ilçeye çöp tesisi kurulmasına izin vermiyor neden? Ekonomik değil. Bu ülkeyi 20 yıldır yönetene ve ekonomiyi iyi yönettiğini söyleyen devlet diyor. Biz rasyonel bir iş yapmaya çalışıyoruz. Bu tesisi kapasitesinin üstünde dese o zaman derim ki tamam ama kapasitesinin üstünde oraya bir katı atık gitmiyor. Evet, tır ile gidiyor köyün içinden 50 tır geçmesi hoş değil ama bunu nerede yapsanız evet güzel değil. Ben Bergama’nın evladıyım  ben de bir Bergamalı olarak bypass ederek tırı başka yerden geçireceksek yapalım ama arazi de müsait değil ben dersimi çalışıyorum. Ben orada iyileştirmeye varım Bergama Belediye Başkanı da tesise değil güzergaha karşı ben de bir Bergamalı olarak bunu istemem ama durum bu” ifadelerini kullandı.

ÖNAL: "BAKANLIĞA SORMADAN YER BELİRLEYEMİYORUZ"

CHP'li İrfan Önal ise, AK Parti tarafından çöp dökmek için yapılan tüm çalışma ve süreçlerin engellendiğini kaydederek, "Siyaseti popülizm üzerine yapmak ayrı konu, birilerine şirin gözükmek amacıyla konunun siyasete alet edildiğini görüyoruz. Biz ilk 6 ay, 1 yıl önce, arkadaşların tutumlarına ilişkin, muhalefetlerinin yapıcı değil engellemeye dönük oldğunu söylemiştik. Asıl amaçları çöpleri toplayamayalım. O yüzden söylediklerinizin kıymeti harbiyesi yok, iyi niyetli görmüyoruz, siz engellemeye yönelik iş yapıyorsunuz. İzmir kendi başına bir devlet değil, tüm kararlarımızı hükümete sormak zorunda kaldığımız bir durumdayız. Biz bakanlığa sormadan çöpümüzü dökecek yeri belirleyemiyoruz. Bir sürü kamu kurumdan görüş almamıza rağmen AKP'nin partizanca yaklaşımından dolayı Menderes süreci yeniden başlayacak" dedi.

"ENGELLENİYORUZ"

İrfan şunları söyledi:

İzmir'de çöp döktüğümüz bir alana da Hüsnü Boztepe 'Çiğli'ye daha fazla çöp dökülmesini istemiyoruz' diyor, biz de bunu istemiyoruz ve alternatif yerlerle ilgili çalışıyoruz ancak sizin yönettiğiniz kurumlar tarafından engelleniyoruz. Menderes'e geldik çöp depolama alanı kurmak için bütün görüşleri aldık, ilk başta her kurum olumlu görüş verdi ancak siyasi popülizm yüzünden, algı reklamları yaptınız. Karaburun için aynı şeyi yaptınız. Tire'de alan belirleyecekken aynı demagojiyi orada da yaptılar. Bunu engellemek siyaseten kulağa hoş geliyor ama herkesin ürettiği çöpün bertaraf edileceği bir alan lazım. Çiğli'ye dökülmesin diyor, başkası Bergama'ya istemiyoruz diyor. Herkes haklı, herkes keşke kendi çöpünü kendi ilçesinden bertaraf etsek. Biz elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz, popülizm yapmıyoruz, işi çözmekle ilgili irade ortaya koyuyoruz. Her taraftan engelleniyoruz.

"ENGELLEMELERE RAĞMEN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"

Biz sizin gibi ilçelerde popülizm yapabilirdik, Bergama'ya giden araçlar su yakmıyor. Ne kadar kamu zararı var biliyor musunuz? Bunları bilerek engellemeye çalışıyorsunuz. Siz gösterin madem yeri, Çevre Şehircilik bakanlığınız yok mu, hadi biz yapmadık siz yer gösterin. Biz bütün engellemelere rağmen elimizden geleni yapacağız.

HIZAL: "HİÇ POPÜLİZM YAPMADIK!"

CHP'li İrfan Önal'a yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, "Hüsnü Boztepe'ye verilecek yanıt çok basit, orası çöp depolama alanı ya da değil! Konu öyle farklı noktalara geldi ki... Çöp konusu siyaset üstü mesele ama siyasetçilerin çözeceği bir mesele. Hiçbir zaman çıkıp popülizm yapmadık. Muhalefetimizi yapıcı ve yerinde yapmaya çalıştık. Ben arkadaşlarımla Harmandalı çöp tesisine gittiğimde henüz elektrik santrali açılmamıştı, Soyer oraya gitmemişti. Biz yine o bölgeye gidip kaymaları tespit ettik, sene 2020'nin başıydı. Burada çektiğimiz video ve fotoğrafları gösterdik. Raporlardan, insanların mağduriyetinden bahsettik. O tesisin kapatılması gerektiğini söyledik. Sizler de 'orada bir kayma yok, sorun yok, düzensiz depolama alanını düzenli depolama alanı yapacağız, elektrik üreteceğiz' dediniz. Bir sözleşme yaptınız ve 15 sene daha oraya çöp dökülecek bu sözleşme nedeniyle" dedi.

"İRFAN BEY DALGA GEÇTİNİZ!"

Hızal şunları kaydetti:

İrfan Bey siz ben bunları gösterirken siz dalga geçtiniz. Şimdi çıkıp orayı kapatacağınızı söylüyorsunuz. Çünkü bir mahkeme kararı çıktı, bilimi salladığınızdan değil, bilim insanlarının raporları 2019'da da vardı ama Sümenaltı yapıp sakladınız. Bölge halkı dava açtı ve mahkeme kararı çıktı, şimdi kapatmak zorundasınız, oraya çöp dökmek artık bir suç.

"MENDERES'E İNDİRGERSENİZ OLMAZ!

Çöpü tabi ki kimse evine götürmeyecek ama bunu sadece Menderes'e indirgerseniz olmaz. 5 bölgeye ayırdınız Bakanlıkla yaptığınız çalışmada, Bergama, Ödemiş işletilemiyor, Menderes, Urla ya da Seferihisar, beşincisi hangisi! Bunu söyleyin! Harmandalı değil mi beşincisi! Sorunun cevabı bu!

"HARMANDALI'NIN ÇÖZÜMÜ YAMANLAR"

Demek ki çöp meselesi tartışılırken, Bakanlık, il müdürlüğü engelliyor üzerinden yaptığınız tartışma aslında anlamsız. Sizin İzmir'in kronik çöp probleminin kronik sorunu olan Harmandalı'nı çözmeniz gerekiyor. Bunun çözüleceği yer de Yamanlar Dağı. 198 bin metrekare alan, hazine tahsis etti. Davalar açıldı, davayı da kazandı İBB. Soyer göreve geldikten sonra Yamanlar'la ilgili tek çalışma yapılmadı. Yok su kaynağı var diyorsunuz, Menderes'te baraj var. Menderes, Karaburun; Harmandalı gibi ciddi sorunları olan tesisin çözümü değil. Harmandalı İzmir'in en büyük depolama alanı. Orayı kapatma niyetiniz yok, popülizmi siz yapıyorsunuz. Engelliyorsunuz algısı üzerinden siyaset yaparak çöp sorununu daha çözümsüz hale getiriyorsunuz.

AYDIN: “HARMANDALI’NDA ÇÖP DÖKÜMÜ İÇİN BİR GARANTİ VERMEDİK”

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Murat Aydın, eleştirilere yanıt verdi. Aydın, “Bir meseleyi doğru düzgün konuşmak ve kibre kaymadan tartışmak mümkün olmalı. Her şeyi siz biliyor ve en iyisini siz yapıyorsunuz.  MFÖ’nün şarkısı gibi sen neymişsin be ağabey! Uzun uzun Harmandalı’nı anlattık ama anlamak istemeyene hiçbir söz kafi değil. Harmandalı’nda onaylana alan dışına çöp dökülmemekte, çöp dökümü için herhangi bir garanti  verilmemiştir.  Buradaki çöp elektrik üretmeye yeterli kapasitededir. Bir çöp garantisi yok, bugün oraya çöp dökmeyi sıfırlasak dahi elektrik üretemeye yetecek kapasitemiz vardır” ifadelerini kullandı.

Aydın sözlerini şöyle sürdürdü; 

“TARIM MÜDÜRLÜĞÜ İLK GÖRÜŞÜNE DÖNSÜN”

Engelleniyorsanız gösterin dediniz alın göstereyim Tarım Müdürünüz görüş değiştirdi, eski görüşüne dönsün. Tüm bakanlıklar diyormuş yolunuz yanlış ya senin yönettiğin Orman ve Çevre Müdürlüğü herkes onay vermiş bir Tek Tarım Müdürlüğü onay vermemiş. O da diyor ki burada yakında zeytinlik var koku ve toz çıkacak diyor. Tarım Müdürlüğü’ ne hikmetse ilk görüşünü değiştirip sonra bunu söylüyor. Ya kardeşim yok yol bize yol ile ilgili herhangi bir kurumdan gelen herhangi bir yazı yok.

ÇİĞLİ HALKINI DÜŞÜNÜYORSANIZ ORAYI AFET BÖLGESİ İALN EDİN”

Çevre Müdürlüğü Harmandalı’nın kapatılmasını onayladı ve biz de uygulamaya aldık bunu. Candan Hocanın konuşmasını hep beraber dinledik. Ya değerli arkadaşlar Bergama’nın planını ve kapasitesini İmar komisyonunda dinleyip bize teşekkür eden de sizin Belediye Başkanınız  Hakan Koştu. Sonra buraya gelip bir kilo bile çöp istemiyoruz diyorsunuz.  Çiğli Halkını mı düşünüyorsunuz o zaman orayı Afet Bölgesi ilan edin. 

“MEVZUAT GEREĞİ BÖLGESEL BERTARAF TESİSİ YAPILMASI GEREKMEKTEDİR”

Yasaya göre Bölgesel olarak bertaraf tesisi açılacak yani her ilçenin kendi çöpünü bertaraf etmesi mümkün değildir. Mevzuat gereği bölgesel bertaraf tesisi yapılması gerekmektedir.