Üniversite yıllarında mesleğe başlayan ve İzmir’de uzun yıllar boyunca birçok yayın kuruluşunda çalışan Onur Çakır İzmirli gazeteci adaylarına İGC Basın Akademisi Haber Atölyeleri eğitiminde önemli bilgiler verdi. Yenigün Gazetesi’nde Hamdi Türkmen ve Gönül Soyoğul gibi önemli isimlerin yanında başladığı meslekte artık imtiyaz sahibi olan Çakır, tık haberciliği yapmanın doğru olmadığını, internette haber yaparken geleneksel haber kurallarına dikkat edilmesinin önemine değindi.
İnternet gazeteciliğinin avantajları olduğu kadar dezavantajları da olduğunu vurgulayan Çakır, “İnternet gazeteciliği, haberin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor. Ancak, internet gazeteciliği, haberin doğruluğunu, güvenilirliğini ve etiğini de sorgulatıyor. İnternet gazeteciliği, haberin kalitesini de düşürebiliyor. Bu yüzden, internet gazeteciliği yaparken, geleneksel gazeteciliğin kurallarını da unutmamak gerekiyor” dedi.


“GENÇ GAZETECİLER YAZ AYLARINDA STAJ YAPMALI”
Onur Çakır, geleneksel gazetecilik ile internet gazeteciliği arasındaki farklara da değinerek, geleneksel gazeteciliğin eşik bekçisi olduğunu ve editörlerin önemli bir rol oynadığını, internet gazeteciliğinde ise haberin hızlı, anlık, zaman ve mekân fark etmeksizin okuyucuya ulaştığını belirtti. 
Çakır, genç gazetecilere yaz aylarında staj yapmalarını ve kendilerini geliştirmelerini önerdi. Gazetecilikte çalışma disiplini ve tecrübenin önemine vurgu yapan Çakır, sektördeki eleman sıkıntısına da dikkat çekerek, bu alanda yetişmiş iletişim fakültesi mezunu kişilerin değerinin altını çizdi.