Meclis Başkanı Şentop: "İzmir Milli Mücadele'de sembol bir şehrimiz"
banner196

İzmir Valiliğini ziyaret eden Şentop, Valilik Anı Şeref Defteri'ni imzaladı.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile makamında görüşen Şentop, görüşme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bugünün İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 98 yıldönümü olduğunu hatırlatan Şentop, şöyle dedi:

"98 yıl önce düşman işgalinden İzmir'imizin kurtulması için canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün gazilerimizden vefat edenleri de yine Cenab-ı Hak'tan rahmetle anıyorum."

Türkiye'nin Milli Mücadele yıllarında çok zor dönemler, günler yaşadığını kaydeden Şentop, İzmir'in kurtuluşunun Milli Mücadele'nin çatışmayla, silahlı mücadeleyle ilgili kısmının nihayete ermesi anlamına geldiğini ifade etti.

İzmir'in Milli Mücadele tarihinde iki sembolik anlamı bulunduğunu aktaran Şentop, şöyle devam etti:

"Birisi 15 Mayıs 1919'da İzmir'in işgali. Aslında birçok vatan toprağı daha önce de işgal edilmişti ve yerel olarak İstiklal mücadelesi, düşmana karşı direnişler mevcuttu. Fakat bir kafa karışıklığı, dağınıklık, Milli Mücadele'nin sadece bölgesel ve çabalarla yürütülmesi gibi bir durum söz konusuydu. 15 Mayıs 1919, İzmir'in işgali ülke sathında, vatan sathında bütün bu münferiden, bölük pörçük yürütülen milli mücadele direnişlerinin birleşmesi fikrini doğurmuştur. Bu bakımdan İzmir'in işgali Milli Mücadele'nin başlangıcı, milli mücadele tasavvurunun başlangıcı bakımından bir semboldür. Yine 9 Eylül 1922 İzmir'in düşman işgalinden kurtulması da Milli Mücadele'nin silahla yürütülen kısmının tamamlanması anlamında yine sembolik bir değere sahip. Bu bakımdan İzmir, Milli Mücadele'de sembol, bayrak bir şehrimiz."

Şentop, 9 Eylül'de, İzmir'de bulunmayı her zaman arzu ettiğini dile getirdi.

Ziyarete AK Parti İzmir milletvekilleri ile AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli de yer aldı.

MECLİS BAŞKANI ŞENTOP'TAN DOĞU AKDENİZ AÇIKLAMASI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de, uluslararası hukukun ve anlaşmaların kendisine verdiği haklar ve yetkileri, sonuna kadar koruyacağını söyledi.

İzmir Valiliğini ziyaret eden Şentop, gazetecilerin Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin sorusunu yanıtladı.

TBMM Başkanı Şentop, Türk ve Yunan heyetler arasında bugün teknik bir görüşme olacağını, ancak görüşmenin Yunanistan'ın talebiyle yarına ertelendiğini aktardı.

Türk milletinin çok zor zamanlarda vatan toprakları için neler yapabileceğini gösterdiğini belirten Şentop, yaklaşık 50 yıl, 1875'lerden itibaren savaştan savaşa, cepheden cepheye koşan milletin çocuklarının, en son işgal edilen vatan topraklarını, gözünü kırpmadan ölüme giderek, kanının son damlasına kadar mücadeleyi ve direnişi sürdürerek kurtardığını hatırlattı.

Şentop, "Zaten bin yıldır bu toprakların bizim olmasının izahı budur. Bu topraklardaki varlığımızı sürdürme ve muhafaza kararlılığımızdır. Bunu gösterdik." diye konuştu.

"TÜRKİYE BÖLGESİNDE ÖNEMLİ BİR GÜÇTÜR"

Türkiye'nin bugün 100 yıl öncesine göre ekonomik, askeri güç ve teknolojik olarak çok daha iyi seviyede olduğunu belirten Şentop, şöyle devam etti:

"Türkiye, bölgesinde önemli bir güçtür. Siyasi bakımdan da ekonomik ve askeri bakımdan da öyle. Dolayısıyla vatan toprakları mavi vatanı da içine alan bir şekilde bizim anlayışımızla uluslararası hukukun, uluslararası anlaşmaların, karşılıklı anlaşmaların bize vermiş olduğu haklar ve yetkileri sonuna kadar koruyacağız ve savunacağız. Kimsenin zerrece toprağında veya bir damla suyunda gözümüz yoktur ama bizim de bir karış toprağımızda veya mavi vatandan bir damla suyumuzda kimsenin gözü olmasına müsaade etmeyiz. O gözü çıkarırız. Türkiye bunu yapabilecek kudrettedir. 100 yıl öncesine göre çok daha bu kudrettedir."

"YUNANİSTAN'I KENDİ HIRSLARINA ALET ETMEYE ÇALIŞAN ÜLKELER VAR"

Şentop Yunanistan'ın aklıselimle hareket etmesini, uluslararası hukuka, anlaşmalara ve Türkiye'nin Adalar Denizi başta olmak üzere Akdeniz'de hak ve yetkilerine saygı göstermekle, bunu değerlendirip dikkate almakla mükellef olduğunu düşündüğünü aktararak, şöyle konuştu:

"Bu tür siyasetçilerin şahsi ihtirasları, kendilerini gösterme gayretlerinin bu coğrafyada mecburen, komşumuz olduğu için, bir arada yaşamak zorunda olduğumuz halklar için de çok tehlikeli, riskli, Yunan halkı için de sonuçlar doğurabileceğini görmek lazım. Ayrıca Yunanistan'ın peşine takılıp da buraya gelen veya Yunanistan'ı kendi iç siyaset oyunlarına, hırslarına alet etmeye çalışan ülkeler de var. Bunların başında Fransa geliyor. Fransızların burada bu coğrafyada ne aradıklarını, Doğu Akdeniz'de ne aradıklarını merak ediyorum. Kifayetsiz siyasetçiler, iç siyasetteki sıkışıklıklarını bu şekilde uluslararası alanda gayrimakul, akıl dışı birtakım hamlelerle örtmeye çalışıyorlar."

"BUGÜN BİLE 1 HAFTADA PARİS'E GİDEBİLMEK ZOR"

Fransa'nın yakın tarihinde askeri anlamda başarısı olan bir ülke olmadığını ifade eden Şentop, şunları kaydetti:

"En son 1940'ta Almanların bir hafta içinde Paris'e girdikleri bir çatışmayı, savaşı hatırlıyoruz. Fransız ordusundaki asker sayısı Almanlardan aşağı yukarı iki kat fazla. Fransızların silahları, tankları Almanlara göre çok daha yeni ve etkiliyken bir haftada Paris'e gidiyor Alman ordusu. Bugün bile bir haftada Paris'e gidebilmek biraz zor, bugünün ulaşım vasıtalarıyla bile. Bir ordunun gittiğini düşünün. Hoş hadiseler değil bunlar. Ama elindeki askeri imkanlara rağmen bunu kullanamayan, kendi vatan topraklarını müdafaa edemeyen bir durum yaşamış Fransa."

Fransa'nın Almanlara karşı bağımsızlığını sağlamasının da kendi gayretiyle değil İngilizlerin ve Amerikalıların yardımıyla olduğunu vurgulayan Şentop, "Fransa'nın askeri başarısı 20. yüzyılda bir tek Afrika'da ordusu ve silahı olmayan insanlara karşı söz konusu. Mızrakla savaşanlara uçakla, tanklarla, ateşli silahlarla gitmişlerdir. Orada bir başarı var. Geri dönüp tarihe baktığımızda da tek başarılı bir komutanı vardır, o da Napolyon'dur, o da Fransız değildir esasen." değerlendirmesinde bulundu.

"BÖLGENİN HUZURUNU, BARIŞINI BOZMAYA KİMSENİN HAKKI YOK"

Şentop, tarihin hırslarla, ihtiraslarla değiştirilemeyeceğini, yazılamayacağını bunları göstermek için dikkatli okunması gerektiğini anlatarak, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de en uzun kıyısı, sınırı olan ülke olduğuna dikkati çekmek isterim. Doğu Akdeniz'deki olaylar, ihtilaflar Doğu Akdeniz'e kıyısı olan, burada uluslararası hukuka göre hakları, menfaatleri olan ülkelerin aralarında görüşebileceği, tartışabileceği, karara bağlayabileceği meselelerdir." diye konuştu:

TBMM Başkanı Şentop, sözlerini şöyle tamamladı:

"Batı Akdeniz'den gelip de Doğu Akdeniz'de birtakım hayallerin peşinde, bölgenin huzurunu, barışını bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu bakımdan biz Türkiye olarak hukuken haklı olduğumuzu bildiğimiz için her zaman diplomasi yoluyla da müzakereler yoluyla da her konuyu görüşmeye, tartışmaya hazırız ama bu yolla değil de başka türlü Türkiye'ye kendilerince ders vermeye kalkanlara da derslerini verip göndermeye Türkiye'nin muktedir olduğunu ifade etmek isterim."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner226