Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Efes Antik Kenti geçtiğimiz gün yaşanan yemek olayıyla gündeme geldi. ABD'li Windstar cruise gemisi ile Türkiye’ye gelen turistler için Efes Antik Kent'te yemekli müzikli davet verildi. Antik kenti ziyaret etmek isteyen diğer turistler alana alınmayınca vatandaşlar alkışlı ıslıklı protesto etti. Protestonun sonucu özel davete katılan turistler apar topar gemilerine gönderildi.

İzmir Efes Antik Kentinde gerginlik... Dünyaya rezil olduk! İzmir Efes Antik Kentinde gerginlik... Dünyaya rezil olduk!

47

GÜVENLİK ZAFİYETİ VAR!

Tarihi kentin gece ziyarete açılmasıyla birlikte güvenlik zafiyeti de ortaya çıktı. Efes'te içki ve tütün ürünleri yasak olmasına karşın yerli turistler bu kurala uymuyor. Turist rehberleri tarafından uyarılan vatandaşlar, "Bize kimse karışamaz" diyerek ters yanıt veriyor.

46-1

TARİHİ YAPILARA İSİMLERİNİ YAZDILAR

Güvenlik görevlilerinin azlığı kendini bilmezler için de fırsat oldu. Gündeme Bakış'a ulaştırılan yeni fotoğraflarda tarihi yapılara isimlerinin baş harfini yazıp kalp çizenler olduğu ortaya çıktı.

45-2

BAKANLIK ÖNLEM ALSIN

Gündeme Bakış'a konuşan turist rehberleri şu bilgileri paylaştı:

"Efes'in gece ziyarete açılması ile birlikte tam bir kaos ortamı oluşuyor. Görevli sayısının az olması sebebiyle uzun kuyruklar oluşuyor. Vatandaş içeri istediğini sokup tüketiyor. Güvenlik azlığı nedeniyle şuan isteyen istediği gibi davranıyor. Tarihi yapıları elleyenler, çizenler...Uyarıldıklarında da ya ters yanıt veriyorlar ya umursamıyorlar. Acil olarak güvenlik sayısının en üst seviyeye çıkarılması gerekiyor. Vatandaş girilmesi yasak olan yere de girmek istiyor ve bunu hak olarak görüyor. Eğer içerde kavga olsa izdiham olur. Kültür ve Turizm Bakanlığı önlem alması gerekiyor" 

44-14434241-1