Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Türkiye Mahalli İdareler Seçimlerini geride bıraktı. Belediye başkanları mazbatalarını almaya başladı. İzmir'de birçok ilçede kıran kırana geçen yarışların ardından 28 ilçede zafer kazanan CHP'de coşku sürüyor. Öte yandan seçim sonuçlarına ilişkin analizler de devam ediyor. 

SEYDİKÖY UYARISINDA BULUNMUŞLARDI

Gaziemir İlçesi de seçim öncesi İzmir'in tartışılan ilçeleri arasında yer aldı. AK Parti'nin Göçmen Adayı doğma büyüme Gaziemirli Deniz Doğan; CHP'nin ise Gaziemir'de doğmayan, Seydişehirli olmayan ancak ilçede uzun süredir ikamet eden ve belediyede meclis üyeliği görevi de yapan Ünal Işık ile yarışa girdiği Gaziemir'de, partililer ve siyaset bilimciler "Gaziemirliler Seydişehirli olmayana oy vermekte zorlanıyor. Gaziemir'de CHP kaybedebilir" yorumları yaptı. 

IŞIK SEYDİKÖY KRİTERİNİ YIKTI

1992 yılında göreve gelen İsmet Kılıç ile başlayan "Seydiköylü Başkan" süreci Adnan Yüksel, Halil İbrahim Şenol ve Halil Arda ile günümüze dek devam etmişti. Ancak 31 Mart Yerel Seçimlerinde Ünal Işık "Seydiköy" kriterini yıktı. 

3 BİN 658 OYLA FARK ATTI

Seçimden 35 bin 586 alarak çıkan Işık, en güçlü rakibi olan Seydiköylü Deniz Doğan'ı 3 bin 658 oyla geçerek yeni belediye başkanı oldu. Doğan ise 31 bin 928 oy aldı.