Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, EFES 2024 Tatbikatı'nın yapıldığı İzmir'in Seferihisar ilçesinde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'dan flaş İzmir ziyareti... Nefes kesen tatbikatı yerinde izleyecek! Erdoğan'dan flaş İzmir ziyareti... Nefes kesen tatbikatı yerinde izleyecek!

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

"GERİLİMİN DEĞİL BARIŞIN TARAFINDAYIZ"

"Tatbikatta hiçbir ülke hedef alınmıyor. Biz gerilimin değil barışın tarafındayız.Tatbikatımız, barışı destekleme harekatına dayalı jenerik bir senaryoyla icra ediliyor. Envantere yeni giren yerli ve milli sistemleri tatbikatta kullanma fırsatı buluyoruz. 33 farklı silah, araç ve sistemin ilk denemesini yapacağız.Türkiye küresel gelişmelerin uzağında yer alan bir ülke değildir. İnsanlığın gündemini meşgul eden ne kadar olay varsa Türkiye'nin çevresinde cereyan ediyor.

"TERÖRİSTAN KURULMASINA İZİN VERMEYİZ"

Türkiye, sınırlarında teröristan kurulmasına izin vermeyecektir. Harekete geçmekten çekinmeyiz. Bu konuda politikamız çok net. Söz konusu toprak bütünlüğümüz ve milletimizin güvenliği olunca kimseyi dinlemeyiz.

"BU BİR SAVAŞ DEĞİL SOYKIRIM"

Ahlak sahibi hiç kimse bu cinnet tablosunu kabul etmez. Mülteci kampına düzenlenen hava saldırısı insanlığın bittiği noktaydı. Böyle bir vahşeti haklı gösterebilecek gerekçe olamaz.

Önümüze çıkarılan sayısız engele ve kısıtlamalara rağmen; kara, deniz ve hava kuvvetlerimiz üst düzey eğitimleriyle hasımlarımıza korku, dostlarımıza güven aşılıyoruz.

EFES-2024 Tatbikatı'na katılan tüm personele bir kez daha teşekkür ediyorum."